To będzie trudny budżet

Znamy już plany inwestycyjne Otwocka na 2022 rok. Prezydent przedstawił je radzie w projekcie przyszłorocznego budżetu. Łącznie na 30 zadań inwestycyjnych miasto przeznaczy prawie 44 mln zł

SYLWIA WYSOCKA

Trwa opiniowanie przez poszczególne komisje Rady Miasta Otwocka projektu budżetu miasta na 2022 rok. Zgodnie z przedstawionym radzie dokumentem w przyszłym roku Otwock osiągnie dochody na poziomie 219 mln 43 tys. zł i poniesie wydatki w wysokości 253 mln 269 tys. zł. Szacowany deficyt to 34 mln 226 tys. zł, który zostanie pokryty z niewykorzystanych w tym roku środków w wysokości 25 mln 710 tys. zł oraz pożyczki z NFOŚ w kwocie 8 mln 516 tys. zł.

Dochody majątkowe, na które składają się dotacje celowe na inwestycje i środki ze sprzedaży mienia, zaplanowano na 19 mln 282 tys. zł. Na wydatki majątkowe (łącznie 30 zadań i zakupów inwestycyjnych) prezydent Otwocka Jarosław Margielski chce w przyszłym roku przeznaczyć 43 mln 872 tys. zł. Część z nich to przedsięwzięcia wieloletnie (m.in. budowa szkoły w Wólce Mlądzkiej czy modernizacja oświetlenia ulicznego). W projekcie budżetu zapisano także nowe zadania, tj. schroniska dla zwierząt czy centrum sportu (wykaz inwestycji poniżej).

– Zakładane dochody są niższe niż w 2021 roku, ponieważ zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów wysokość dochodów z udziału w podatku PIT została zmniejszona – informowała skarbnik miasta Alicja Matuszewska podczas posiedzeń komisji, na których szczegółowo omawiano projekt budżetu. Różnica pomiędzy planowanym udziałem w PIT w 2022 roku,a tym, co było w roku 2021, zostanie pokryta subwencją w wysokości ponad 10 mln zł.

Skarbnik zwróciła również uwagę na krótszą niż w tym roku listę zaplanowanych inwestycji. – To wynik tego, że skupiamy się na dużych zadaniach, które mamy zaplanowane. Warto też mieć świadomość, że projekt budżetu był przygotowywany przed 15 listopada i opracowany na podstawie danych, które mieliśmy na tamten moment. Na pewno po uchwaleniu budżetu będziemy wprowadzali różne zmiany i nowe zadania w miarę pozyskiwania nowych środków – wyjaśniała Alicja Matuszewska.

W świetle tego, co mówił o projekcie budżetu prezydent Otwocka Jarosław Margielski, można mieć pewność, że dokument będzie w przyszłym roku  korygowany. – To nie jest budżet, który spełnia nasze oczekiwania – skomentował prezydent podczas posiedzenia komisji inwestycji i gospodarki miejskiej, która odbyła się we wtorek, 7 grudnia. – To budżet, który uwzględnia to, co jest zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Ten projekt powstał w oparciu o dynamicznie zmieniające się przepisy i w czasie, gdy w urzędzie borykaliśmy się z problemami natury technicznej związanymi z atakiem hakerskim. Dziękuję wszystkim pracownikom wydziału budżetu i naczelnikom, że podołali i projekt budżetu zgodnie z przepisami został przygotowany do 15 listopada, ale znalazły się w nim kwestie wynikające z niedopatrzeń, rzeczy, które zostały wpisane z automatu. Dotyczy to na przykład podjazdu do świetlicy Szkoły Podstawowej nr 5, który wzbudził wśród radnych dużo kontrowersji. Na sesji budżetowej złożę w tej sprawie korektę – zapowiedział prezydent.

Budżet zostanie uchwalony najprawdopodobniej jeszcze w grudniu, ale już na początku przyszłego roku można spodziewać się poprawek. – Budżet na 2022 rok to dokument wyjściowy – podkreślił prezydent na innym posiedzeniu komisji. – Jest najbardziej dynamicznym dokumentem, nad którym pracujemy w urzędzie. Musimy się przygotować na to, że będziemy go zmieniali już w pierwszym kwartale 2022 roku, ponieważ wtedy dowiemy się, jaka jest pula wolnych środków, i będziemy je mogli wprowadzić do budżetu.

Prezydent szczególnie podkreślił, że stawia na pozyskiwanie środków zewnętrznych i w miarę, jak te będą się pojawiać, zostaną uwzględnione w budżecie. – Gdy ruszą nabory na dofinansowanie budowy żłobka, będziemy ubiegać się o pieniądze na tę inwestycję, gdy będą nabory w programie Polski Ład, to będę zgłaszał wniosek o dofinansowanie drugiego etapu budowy basenu, ustalimy także z radnymi, które drogi gminne przeznaczymy do modernizacji, i o to też będziemy aplikować – wyjaśniał Jarosław Margielski.

Zdaniem prezydenta Otwocka realizacja przyszłorocznego budżetu będzie trudna. – Bardzo dużą jego część stanowią wydatki na pomoc społeczną i oświatę. W związku z tym wydatki bieżące pochłoną znaczną część budżetu i dużym problemem będzie to, aby dochody bieżące pokrywały się z wydatkami – wyjaśniał prezydent i jednocześnie podkreślał: – Otwock nie może się rozwijać, jeżeli będzie bazować wyłącznie na własnym budżecie. Ostatnie lata są najlepszym dowodem na to, że możemy realizować inwestycje tylko wtedy, kiedy będziemy pozyskiwali pieniądze z zewnątrz. Bez dofinansowań i korzystania z takich środków nie moglibyśmy tego realizować. Stąd często można odnieść wrażenie, że kolejność realizacji poszczególnych zadań w mieście mogłaby być inna i czasem trudno odmówić temu zasadności, ale uważam, że powinniśmy maksymalnie ściągać do Otwocka środki zewnętrzne w miarę tego, jak się pojawiają.

Lista inwestycji planowanych do realizacji w 2022 roku (wybrane pozycje) koszty na 2022 rok wraz z informacją, czy inwestycja jest dofinansowana ze środków zewnętrznych

 • Przebudowa ulicy Pułaskiego (odc. od ul. Andriollego do ul. Poniatowskiego) – 618 tys. 648 zł – umowa jest już podpisana, miasto pozyskało na to zadanie dofinansowanie, prace miały rozpocząć się w tym roku, ale najpierw pandemia, a później pogoda pokrzyżowały plany, dlatego inwestycja rozpocznie się w 2022 roku.
 • Bezpieczne przejścia dla pieszych z rozbudową systemu monitoringu – 2 mln 925 tys. zł – dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 • Poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu poprzez przebudowę odcinków ulic: Andriollego, Radosnej, Willowej, Podmiejskiej, Polnej i Jasnej (od ul. Górnej do torów) z infrastrukturą towarzyszącą – 3 mln 138 tys. 929 zł – miasto stara się o dofinansowanie tego zadania ze środków województwa mazowieckiego.
 • Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych na ul. Andriollego na wysokości nr 54, na skrzyżowaniu z ul. Lennona i na ul. Armii Krajowej (skrzyżowanie z ul. Filipowicza) – po 174 tys. zł na każde przejście – dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych.
 • Przebudowa odcinka ul. Andriollego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (przy SP nr 12) – 554. tys. 366 zł – miasto stara się o środki zewnętrzne na tę inwestycję.
 • Projekt i przebudowa ul. Hożej od ul. Armii Krajowej do ronda ks. Raczkowskiego wraz z terenami przyległymi (zwiększenie liczby miejsc parkingowych) – 560 tys. zł.
 • Pomosty kajakarskie na rzece Świder – 20 tys. zł.
 • Dotacja na modernizację lokali przeznaczonych do zasiedlenia, administrowanych przez ZGM (m.in. na ul. Skłodowskiej 11, ul. Poniatowskiego 39, ul. Wyspiańskiego 4, ul. Narutowicza 53, ul. Słowackiego 31, ul. Wierchowej 14) – 300 tys. zł.
 • Budowa dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Kochanowskiego – 961 tys. 262 zł – Fundusz Dopłat realizowany przez BGK.
 • Przebudowa pomieszczeń gospodarczych na świetlicę szkolną i wykonanie podjazdu w SP nr 5 – 150 tys. zł.
 • Projekt i budowa szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Wólce Mlądzkiej – 8 mln 885 tys. 424 zł – dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Andriollego – 410 tys. 340 zł – dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.
 • Wymiana źródeł ciepła w ramach programu ograniczania niskiej emisji – 577 tys. 854 zł.
 • Budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt – 1 mln zł – wydawane są warunki zabudowy dla tej inwestycji – dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 • Modernizacja oświetlenia ulicznego – 8 mln 516 tys. 239 zł – pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Odwiert geotermalny – 6 mln 150 tys. zł – trwają prace nad przygotowaniem specyfikacji warunków zamówienia do postępowania przetargowego – dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Dokumentacja niezbędna do budowy zbiorników retencyjnych na terenie miasta – 700 tys. zł.
 • Budowa 15 Zielonych Galerii Edukacyjnych – 515 tys. zł.
 • Budowa Centrum Sportu – 4 mln 90 tys. zł – powstaje program funkcjonalno-przestrzenny dla tej inwestycji – dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 • Wymiana nawierzchni na dwóch boiskach przy ul. Karczewskiej – 2 mln 523 tys. 858 zł – dotacja z Ministerstwa Sportu.

2 komentarze do “To będzie trudny budżet

 • 14 grudnia 2021 o 11:46
  Permalink

  Prosiłbym o wyższy priorytet dla ograniczania smogu. To ma większy wpływ na jakość życia niż odwiert geotermalny. A widzę, że na ograniczanie niskiej emisji jest niecałe 600 tys., a na odwiert ponad 6 mln.

  Odpowiedz
 • 14 grudnia 2021 o 12:43
  Permalink

  zlikwidowali jedną dziurę, zrobią drugą za 6mln,
  i albo utopią w niej tą kasę albo zmuszą Ciebie do kupowania od nich ciepła i nie będziesz miał smogu.
  Tyle, że cena tego ciepła będzie taka, że zatęsknisz za węglem.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.