Sobiekursk będzie miał świetlicę wiejską

Gmina Karczew jest już właścicielem obiektu w Sobiekursku użytkowanego wcześniej przez Mazowiecki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Powstanie tam świetlica wiejska. Warunkiem jednak jest przyznanie przez radę miejską większych środków na działalność Centrum Kultury i Sportu

W piątek, 3 grudnia za pośrednictwem mediów społecznościowych Michał Rudzki poinformował, że budynek stał się własnością gminy Karczew. Kilka dni wcześniej burmistrz podpisał akt notarialny, na mocy którego gmina nabyła od samorządu województwa mazowieckiego obiekt wraz z działką. Budynek ma być administrowany przez Centrum Kultury i Sportu i służyć lokalnej społeczności, ale… dopiero po tym, jak rada miejska przeznaczy dodatkowe środki dla CKiS.

– Za ok. 250 tys. zł, czyli z 50-procentowym upustem, odkupiliśmy od samorządu województwa mazowieckiego działkę o pow. 3 tys. m kw. wraz z zabudowaniami. To duży sukces, bo wynegocjowaliśmy bardzo dobrą cenę – podkreśla w rozmowie z „Linią” burmistrz Rudzki. – Teraz przed nami dwa kolejne kroki. Po pierwsze: oficjalne wprowadzenie tam sołectwa i przekazanie kluczy, co może nastąpić tylko wtedy, kiedy za zgodą rady miejskiej zostaną zwiększone środki na Centrum Kultury i Sportu, które chcemy uczynić administratorem nieruchomości. Zamierzamy przekazać budynek w użytkowanie właśnie CKiS, ale żeby móc go utrzymać, Centrum musi mieć na to dodatkowe pieniądze. Takiego zadania we wcześniejszych budżetach nie było, dlatego przekazanie świetlicy nastąpi wtedy, kiedy rada miejska zabezpieczy na to środki. Prawdopodobnie na jednej z najbliższych sesji będę proponował dodatkowe środki dla CKiS.

 – Druga rzecz to sukcesywny remont tego budynku – zaznacza burmistrz. – Jego standard jest zadowalający, ale pomieszczenia wymagają nakładów na – mówiąc ogólnie – „odświeżenie”, czyli odmalowanie, położenie gładzi, poprawę instalacji elektrycznej, hydraulicznej. Na pewno trzeba ten obiekt wyposażyć. Na to też potrzebne są środki. Zarówno sołectwo, jak i tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich zadeklarowało pełną gotowość do wsparcia z budżetu sołeckiego – tłumaczy burmistrz Karczewa.

W rozmowie z „Linią” Michał Rudzki podkreśla, że budynek ma służyć sołectwu i integracji miejscowej ludności. – Chodzi o to, by ludzie mogli tam organizować spotkania sołeckie. Chcę, aby w prace nad adaptacją budynku zaangażowali się mieszkańcy, którzy będą kreować życie tego miejsca.

Przypomnijmy, że Rada Miejska w Karczewie na sesji 29 marca zgodziła się, by z tegorocznego budżetu przeznaczyć 55 tys. zł na nabycie nieruchomości w Sobiekursku. Pozostała kwota – 200 tys. zł – została rozłożona na raty po 50 tys. zł na lata 2022-2025.

SW

W budynku w Sobiekursku, odkupionym przez gminę Karczew od Mazowieckiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, ma działać świetlica wiejska. O możliwościach wykorzystania go na potrzeby mieszkańców burmistrz rozmawiał m.in. z sołtys Sobiekurska Katarzyną Konieczną i przedstawicielką  Koła Gospodyń Wiejskich Elżbietą Szostak
fot: FB Michał Rudzki – Burmistrz Karczewa

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.