Ruszą z remontem Kościelnej?

Jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie podpisana umowa na przebudowę ul. Kościelnej. Jak podkreślają władze Karczewa, oferty, które wpłynęły w przetargu, mieszczą się w kwocie, jaką gmina przeznaczyła na tę inwestycję. Karczew otrzymał prawie 1 mln 400 tys. zł dofinansowania na remont ulicy

SYLWIA WYSOCKA

W maju gmina Karczew dostała z województwa mazowieckiego dofinansowanie na przebudowę ul. Kościelnej i fragmentu ul. Rynek Zygmunta Starego w wysokości 1 mln 381 tys. 588 zł. Pieniądze pochodzą z Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Podczas uroczystości podpisania umowy z władzami Mazowsza burmistrz Karczewa Michał Rudzki podkreślał: – Cieszę się, że ul. Kościelna, strategiczna droga gminna, która znajduje się w samym sercu miasta, zostanie zmodernizowana. Ulica ta przez wiele lat pozostawała w zapomnieniu i była powodem do wstydu zarówno dla władz, jak i mieszkańców. W jej pobliżu znajduje się wiele instytucji użyteczności publicznej, takich jak komisariat policji, bank, poczta, przedszkole czy urząd miejski. Dzięki przyznanym środkom centrum naszego miasta zmieni się nie do poznania, za co serdecznie dziękuję władzom samorządu województwa mazowieckiego.

W poniedziałek, 6 grudnia władze Karczewa podały informację dotyczącą otwarcia ofert w przetargu na przebudowę ul. Kościelnej. Gmina przeznaczyła na realizację tej inwestycji prawie 2 mln 600 tys. zł. Wpłynęło sześć ofert, a najmniejsza zaproponowana w nich kwota wynosi 1 mln 843 tys. zł. Jest zatem szansa, że niebawem umowa na wykonanie ulicy zostanie podpisana.

– Na razie trwa analiza poprawności ofert – zaznacza w rozmowie z „Linią” burmistrz Michał Rudzki. – Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z założeniami i najniższa oferta będzie poprawna, zastanowimy się, co zrobić z oszczędnościami, które się pojawiły. Być może rozszerzymy zakres rzeczowy inwestycji. Na razie trudno przesądzać, ponieważ oferta nie została jeszcze wybrana.

O harmonogramie działań burmistrz mówi: „ Planujemy jeszcze w tym roku podpisanie umowy. Z pracami, jak tylko pozwoli na to pogoda, ruszymy na początku przyszłego roku.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał przebudować ul. Kościelną (na odcinku od ul. Świderskiej do ul. Stare Miasto) i ul. Rynek Zygmunta Starego (fragment od ul. Kościelnej do ul. Warszawskiej). Według planów prace remontowe będą polegać na wykonaniu nowych nawierzchni jezdni z mieszanki mineralno-asfaltowej o szerokości siedmiu metrów, zaplanowano także uzupełnienie chodników kostką betonową w miejscach zmiany promieni łuków poziomych.

– Wraz z rozpoczęciem prac mieszkańcy będą musieli liczyć się z bardzo dużymi utrudnieniami. Zakres robót jest duży, a wiemy, że ul. Kościelna to jedna z najintensywniej użytkowanych dróg w gminie – podkreśla burmistrz. – Prace potrwają prawdopodobnie do jesieni przyszłego roku. Zakładamy, że wtedy powinniśmy mieć tę drogę gotową, choć – jak wspomniałem – będziemy analizować możliwości rozszerzenia zakresu planowanych prac m.in. o zadania mające na celu poprawę estetyki tej ulicy poprzez nasadzenia czy stylowe podświetlenia. To jednak dalszy etap działań, na razie chcemy rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę.

Ważną zmianą dla użytkowników ul. Kościelnej jest to, że na jednym z odcinków będzie ona jednokierunkowa.

– Po konsultacjach z mieszkańcami uzgodniliśmy wraz z projektantem, że ulica pozostanie dwukierunkowa na odcinku od kościoła do ul. Kościuszki, jeden kierunek zostanie wprowadzony od ul. Kościuszki do ul. Świderskiej, z kierunkiem jazdy do ul. Świderskiej – informuje Michał Rudzki. – Ze względu na to, że pas drogowy w tym miejscu nie jest zbyt szeroki, a złożone kwestie własnościowe nie pozwalają na zmianę parametrów drogi i chodnika, jesteśmy zmuszeni zastosować takie rozwiązanie. Powstaną tam za to miejsca parkingowe. Docelowo chcemy doprowadzić do zlikwidowania funkcjonujących na tej ulicy tzw. mijanek, dzięki czemu samochody nie będą w sposób nieuporządkowany zatrzymywać się po dwóch stronach chodnika, a tym samym blokować miejsce np. mamom z wózkami.

oprac. AJG/ źródło: google

 

One thought on “Ruszą z remontem Kościelnej?

  • 16 grudnia 2021 o 16:51
    Permalink

    Brawo! W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i zaproponował w tym miejscu ulicę jednokierunkową i miejsca parkingowe.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.