Zakończył się remont zabytkowej kaplicy

Ponad 80-letni budynek jest uznawany za jeden z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych na Mazowszu. Niedawno zakończył się generalny remont zabytkowej drewnianej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radachówce w gminie Kołbiel. Uroczyste nabożeństwo odbędzie się w Boże Narodzenie

AGNIESZKA JASKULSKA

Mieszkańcy Radachówki od wielu dekad dbają o drewnianą kaplicę, która powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego (w 1935 roku drewniane elementy świątyni zostały ręcznie wyciosane w zakładach stolarskich w Pińsku, który obecnie leży na Białorusi). Zabytkowa kaplica nie była tylko reliktem minionej epoki. – Co tydzień w niedzielę o godz. 11.15 odbywały się tu nabożeństwa, śluby, chrzciny, a od kilku lat odprawiana jest również pasterka – tłumaczą mieszkańcy Radachówki. I podkreślają, że dbają o kaplicę od wielu dziesięcioleci. Czas nie był jednak łaskawy dla drewnianej świątyni i okazało się, że wymaga ona generalnego remontu. Dzięki wsparciu parafian, darczyńców i dofinansowaniu samorządów uzbierano około 200 tys. zł na remont zabytkowej kaplicy – o zbiórce wśród parafian „Linia” pisała w październiku ubiegłego roku, a niedawno informowaliśmy o tym, jak przebiega remont.

– Podczas prac wykonano m.in. dezynsekcję całego obiektu, wzmocniono elementy konstrukcji, wymieniono wadliwe deski szalunkowe, a także położono nową podłogę. Nie obyło się bez wymiany pokrycia dachowego, czyli tzw. gontów. Teraz jest nowy dach, modrzewiowy – wylicza Aleksander Lorens, sołtys Radachówki, który od dawna zabiegał o to, aby budynek przeszedł generalny remont. I dziękuje wszystkim darczyńcom za pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu remontu zabytkowej kaplicy.

– Prace udało się zakończyć jeszcze przed świętami, dlatego już wiadomo, że pierwsze nabożeństwa i pasterka odbędą się w odnowionej kaplicy – cieszy się sołtys Radachówki.

 

One thought on “Zakończył się remont zabytkowej kaplicy

  • 16 grudnia 2021 o 19:37
    Permalink

    Mama z babcią i braćmi oraz dziadek mieszkali kiedyś w Pińsku. Ryszard Kapuściński też tam mieszkał o czym pisał w „Imperium”. W Radochówce mieszkał natomiast mój znajomy Ryszard.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.