Kto stanie na czele gminy?

Po śmierci wójta Stanisława Wirtka gmina Sobienie-Jeziory została bez włodarza. Prawo dokładnie określa jednak, kto będzie zarządzał nią przez kolejne tygodnie

Wygaśnięcie mandatu wójta z powodu śmierci musi stwierdzić komisarz wyborczy. Powinien on zrobić to w ciągu 14 dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu na podstawie odpisu aktu zgonu. Do tego momentu funkcję wójta pełni jego zastępca, którym jest Marek Szumidło. W tym samym momencie zostaje on odwołany ze stanowiska zastępcy wójta.

Od momentu uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie mandatu do czasu objęcia obowiązków związanych z kierowaniem gminą przez nowego wójta jego funkcję pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody.

Następnym krokiem są przedterminowe wybory. Nie przeprowadza się ich jednak, jeżeli data wyborów miałaby przypaść w okresie sześciu miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta. Wyborów przedterminowych nie organizuje się również wtedy, kiedy ich data miałaby przypaść w okresie dłuższym niż sześć, a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta i rada w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta podejmie uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów.

Obecna kadencja włodarzy gmin kończy się pod koniec 2023 roku. Wydaje się więc, że w Sobieniach-Jeziorach prędzej czy później możemy spodziewać się wyborów przedterminowych, które wyłonią nowego wójta gminy. Nie jest to jednak pewne. Dalsze losy mandatu wójta Sobień-Jezior będą rozstrzygać się w najbliższych tygodniach.

BM

One thought on “Kto stanie na czele gminy?

  • 21 grudnia 2021 o 11:32
    Permalink

    Czyli wg Art. 28d jeżeli Rada Gminy nic nie podejmie, to do następnych wyborów będzie zarządzała gminą osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Ciekawe…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.