Przed świętami walkę z wirusem przegrało 17 osób

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo wśród mieszkańców powiatu otwockiego. Od początku miesiąca do piątku, 17 grudnia w związku z zakażeniem COVID-19 zmarło 17 mieszkańców powiatu (najwięcej pod koniec ubiegłego tygodnia). Od początku roku do końca listopada COVID-19 potwierdzono u niemal dziewięciu tysięcy mieszkańców. Natomiast od początku grudnia wirusem zaraziło się ponad 1170 osób

AGNIESZKA JASKULSKA

Sytuacja epidemiczna w powiecie otwockim jest w miarę stabilna, ale nie wiadomo, jak długo tak będzie, bo trwa czwarta fala zachorowań. W specjalnym raporcie „Linii” opublikowanym pod koniec listopada informowaliśmy, że wirusa potwierdzono u 2085 mieszkańców powiatu otwockiego, z czego walkę z wirusem przegrało 12 osób, a 1525 wyzdrowiało. W listopadzie wykonano ponad osiem tysięcy testów na obecność COVID-19. W grudniu sytuacja epidemiczna zaczęła się pogarszać. Od początku miesiąca do piątku, 17 grudnia wykonano znacznie więcej testów niż do połowy listopada.

Do połowy grudnia wykonano już 6029 testów na COVID-19, z czego wirusa potwierdzono u 1174 osób, ale w tym miesiącu zmarło więcej mieszkańców powiatu otwockiego niż w listopadzie. Od początku miesiąca do 17 grudnia walkę z wirusem przegrało 17 osób – najwięcej w ubiegłym tygodniu (w środę zmarły cztery osoby, w czwartek dwie, a w piątek kolejne trzy). Natomiast koronawirusa pokonało 1414 osób. W związku z tym pod koniec ubiegłego tygodnia kwarantanną zostało objętych 2166 mieszkańców powiatu otwockiego. Dlatego w ostatnich tygodniach wiele klas z różnych podstawówek, liceów czy techników oraz innych placówek edukacyjnych musiało przejść na kilkudniowe zdalne nauczanie – „Linia” szczegółowo opisywała sytuację epidemiczną w szkołach w listopadowym raporcie.

Wirus rozprzestrzenia się coraz szybciej w szkołach, dlatego zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa edukacji, stacjonarna nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych została zawieszona od poniedziałku, 20 grudnia do 9 stycznia i uczniowie przeszli na tryb nauki zdalnej. Żłobki i przedszkola mogą funkcjonować normalnie. 

W połowie grudnia rząd wprowadził także nowe obostrzenia. Zmieniły się limity osób mogących korzystać ze środków transportu (maksymalnie 75 proc. obłożenia), a także przebywających w restauracjach, barach, kinach, teatrach, kościołach, obiektach sportowych (maks. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione, limit można zwiększyć tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo w kinach ma obowiązywać zakaz jedzenia i picia podczas seansów. Od 15 grudnia obowiązkowy jest także test dla osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19 (w tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania). Natomiast od marca rząd chce wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, ponad 95 proc. osób poniżej 45. roku życia, które zmarły na COVID-19, to osoby niezaszczepione. Dlatego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła nową odsłonę kampanii #SzczepimySię. Do świąt Bożego Narodzenia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie mogła zaszczepić się bez rejestracji w każdym punkcie szczepień. Takie punkty znajdują się w powiecie otwockim m.in. w szpitalu przy ul. Batorego 44 w Otwocku (budynek C), przychodni miejskiej przy ul. Skłodowskiej 5/7 w Józefowie i punktach szczepień powszechnych przy ul. Lubelskiej 53 w Wiązownie, ul. Nadwiślańskiej 37 w Józefowie, ul. ks. Skorupki 2 w Józefowie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.