Mandaty za brak maseczek

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba chorych na COVID-19. Zaczęły się także sypać mandaty za nieprzestrzeganie pandemicznych obostrzeń. W weekend policjanci skontrolowali wiele miejsc w powiecie otwockim, m.in. sklepy czy markety, a także autobusy, gdzie dużo osób nie zakrywało ust i nosa. Funkcjonariusze zwracali uwagę takim mieszkańcom, a tych, którzy uparcie bronili się przed założeniem maseczki, ukarali mandatami. Kara za brak maseczki lub jej niepoprawne noszenie może wynieść nawet 500 zł

 

AGNIESZKA JASKULSKA

Wiele osób nie przestrzega obostrzeń sanitarnych, mimo że epidemia się nasila i z tygodnia na tydzień jest coraz więcej zakażeń koronawirusem. Na ulicy, w sklepach, marketach czy galeriach handlowych można spotkać osoby, które nie zasłaniają ust i nosa. – Choć obostrzenia nie są tak restrykcyjne jak wcześniej, wiele osób pochłoniętych przedświątecznymi zakupami zapomina, że nadal obowiązuje m.in. nakaz noszenia maseczki w zamkniętych miejscach publicznych i zachowanie dystansu, nawet na świeżym powietrzu – zaznacza mł. asp. Paulina Harabin, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I dodaje, że nakaz zasłaniania ust i nosa nadal obowiązuje m.in. w centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, budynkach administracji publicznej, a także w środkach komunikacji miejskiej. – Ważne jest również poprawne założenie maseczki. Noszenie jej na brodzie nic nie daje, bo odsłanianie nosa nie zatrzymuje transmisji wirusa – wyjaśnia mł. asp. Harabin.

W weekend policjanci z KPP w Otwocku przeprowadzili kontrole dotyczące przestrzegania obostrzeń w powiecie, przede wszystkim w Otwocku i Józefowie. – Funkcjonariusze kontrolowali sklepy, markety, galerię handlową, a także autobusy – wylicza mł. asp. Paulina Harabin. I dodaje, że policjanci przypominali mieszkańcom o obowiązku zakrywania ust i nosa. Jednak nie wszyscy zastosowali się do poleceń funkcjonariuszy i nakazu noszenia maseczki. – Tych, którzy lekceważyli obostrzenia sanitarne, policjanci ukarali mandatami karnymi w wysokości od 20 do 100 zł. Takich osób było 121 – informuje policjantka. Mandat za brak maseczki lub jej niepoprawne noszenie może wynieść nawet 500 zł. – Takich kontroli będzie coraz więcej – zapewniają policjanci. I przypominają, że funkcjonariusze kontrolują również osoby, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji z powodu COVID-19.

3 komentarze do “Mandaty za brak maseczek

 • 22 grudnia 2021 o 14:45
  Permalink

  A ten glina to sobie ten mandat wystawia?? Bo to co ma na twarzy to nie jest prawidłowo założona maseczka

  Odpowiedz
 • 22 grudnia 2021 o 17:31
  Permalink

  I ty to piszesz Aga? Pozwól nie skomentuje

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2021 o 10:27
  Permalink

  Efekty medialnego zastraszania ludzi już widać . Starsi schorowani ludzie często ledwo powłóczajacy nogami (choć nie tylko) na pustych ulicach za to w „życiodajnych” maseczkach . Tam narazie nie muszą ale są zbyt sparaliżowani strachem żeby mieć tego świadomość.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.