Możemy robić świąteczne cuda

Przyjemnie było patrzeć na setki paczek, małych, dużych i całkiem ogromnych, które czekały na transport do rodzin w magazynie znajdującym się w hali Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku. Te prezenty sprawią, że kilkadziesiąt rodzin będzie miało teraz lepsze życie i to jest prawdziwy świąteczny cud!

PRZEMEK SKOCZEK

Przez dwa dni, 11 i 12 grudnia, kilkaset tysięcy osób w całej Polsce zaangażowało się w mądrą pomoc, która dotarła do ponad 17 tysięcy najbardziej potrzebujących. Rodziny otrzymały prezenty, które zaspokajały ich indywidualne potrzeby, przede wszystkim jednak odzyskały nadzieję, poczuły się dostrzeżone i ważne dla kogoś. W tym roku o wsparcie w ramach Szlachetnej Paczki prosiło aż 120 rodzin z powiatu otwockiego. Po przeprowadzeniu gruntownych wywiadów pomocą objęto 69 z nich.

– Wywiady wstępne to kluczowy element działania. Mieliśmy w tym roku 22 wolontariuszy, którzy odwiedzili wszystkie rodziny zwracające się z wnioskiem o pomoc. Chodzi się zawsze parami, więc pracy było sporo. Każdy wywiad jest dosyć długi, dwu-trzygodzinny, potem jest jeszcze drugie spotkanie z rodziną. W warunkach pandemii było to trudne wyzwanie, ale się udało. W tym roku była też możliwość przeprowadzenia wywiadu telefonicznego, ale to jest ostateczność, ponieważ zawsze chcemy poznać te rodziny osobiście, zobaczyć, jak mieszkają. Tylko dwa razy skorzystaliśmy z tego narzędzia – mówi Dorota Toczyska, liderka tegorocznej Szlachetnej Paczki w Otwocku.

Procedury są bardzo ważne. Zdarza się, że wolontariusze mają wątpliwości. Zgłaszają je wtedy liderom i oni odbywają z taką rodziną kolejną rozmowę, a jeśli nadal nie są pewni decyzji, wysyłana jest druga para wolontariuszy. Wszystko po to, by mieć czyste sumienie i uniknąć błędów.

– Potrzebujących przybywa. Byliśmy zszokowani, na jakie warunki bytowe czasem trafialiśmy. Są rodziny, które żyją w budynkach wyłączonych z użytkowania, bez bieżących mediów. Wzrost cen jest dla tych ludzi często miażdżący, po prostu sobie nie radzą. Dlatego włączyliśmy do akcji o wiele więcej rodzin – podkreśla liderka. – Z drugiej strony przybywa także darczyńców. Jesteśmy bardzo zbudowani siłą rażenia Szlachetnej Paczki i liczbą ludzi chętnych do pomocy. Było ich więcej niż potrzebujących. Nasze rodziny były błyskawicznie wybierane, czekały na liście góra dwie, trzy godziny. Mamy stałych, wieloletnich darczyńców, wiele firm, które pomagają w transporcie, zapewniają wolontariuszom ciepły posiłek. To ogromnie budujące – wyznaje Dorota Toczyska.

Wśród osób z wielkim sercem jest Natalia Wojtaszuk, która w tym roku po raz pierwszy włączyła się w akcję jako darczyńca. – W weekend otwarcia bazy rodzin pomyślałam „Zróbmy paczkę!” – i zrobiliśmy. Wraz z bardzo zaangażowaną grupą znajomych z pracy prowadziliśmy zbiórkę pieniędzy i darów rzeczowych, a także przyjmowaliśmy deklaracje wsparcia w formie niematerialnej, aby jak najlepiej wpisać się w koncepcję mądrej pomocy. Udało się nam odpowiedzieć na wszystkie potrzeby wybranej rodziny (a nawet dorzuciliśmy kilka niespodzianek!), ale my sami też coś zyskaliśmy – poczucie, że połączył nas wspólny cel. Warto dzielić się dobrem!

Podczas tegorocznej akcji zdarzyły się tylko dwa przykre incydenty. Jeden z nich to nagła śmierć kobiety, która odeszła, zanim paczki z pomocą do niej dotarły. W takiej sytuacji darczyńca podejmie decyzję, co zrobić z prezentami, ale na pewno rodzina nie zostanie bez pomocy. Drugi incydent to paczki, których zawartość odbiegała od przyjętych standardów i oczekiwań rodziny wyraźnie opisanych przy jej historii. – Okazało się, że ktoś zapakował stare ubrania, podniszczoną pościel, dorzucił po kilogramie cukru i mąki. Brak słów dla takich zachowań. Co mogliśmy zrobić w takiej sytuacji? Urządziliśmy wśród wszystkich wolontariuszy zrzutkę i za własne pieniądze kupiliśmy to, co trzeba. Na szczęście to była niedziela handlowa. Udało się. Jeśli naprawdę chce się pomagać, trzeba być gotowym na takie gesty – podsumowuje liderka otwockiej Szlachetnej Paczki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.