Miejski autobus ruszy na wiosnę

Na ten autobus mieszkańcy Józefowa, zwłaszcza ci mieszkający na obrzeżach, czekają od dawna. – Uruchomienie połączenia jest planowane na początek maja – informuje rzecznik burmistrza Józefowa. Ostateczny termin zależy od postępowania przetargowego prowadzonego przez ZTM. Dobra wiadomość jest taka, że mieszkańcy Józefowa będą mogli podróżować nim za darmo. Jest jednak jeden warunek…

 

BARBARA MICHAŁOWSKA

Ceny biletów na autobus na początku grudnia jednogłośnie uchwaliła rada miasta. Ustalono, że bilet jednorazowy pełnopłatny obowiązujący w nowym autobusie, który w przyszłym roku ruszy na ulice Józefowa, będzie kosztować 3 zł, a ulgowy – 1,50 zł. Bilet miesięczny normalny kupimy za 66 zł, a ulgowy za 33 zł.

Mieszkańcy Józefowa, którzy posiadają ważny Bilet Metropolitalny, w granicach miasta będą mogli korzystać z autobusu za darmo. – Do bezpłatnych przejazdów w granicach Józefowa będą uprawnieni mieszkańcy miasta, którzy posiadają Kartę Metropolitalną. Nie będą musieli dodatkowo kodować na niej biletu ZTM – doprecyzowuje Krystyna Olesińska, rzecznik burmistrza Józefowa. Bilety będzie można kupić u przewoźnika.

Bilet Metropolitalny przypomina kartę miejską ZTM. Można na nim kodować bilety miesięczne i kwartalne warszawskiej komunikacji miejskiej ze specjalną zniżką przysługującą osobom, które rozliczają podatki na rzecz miasta Józefowa.

Uruchomienie autobusu jest planowane na początek maja. Ostateczny termin zależy od postępowania przetargowego prowadzonego przez ZTM. Szczegóły, takie jak np. rozkład jazdy, zostaną ustalone z przewoźnikiem wybranym w przetargu. W Józefowie infrastruktura niezbędna do uruchomienia linii autobusowej jest już gotowa. Wybudowano wszystkie przystanki. Koszt tego przedsięwzięcia to 755 tys. 970 zł. – Głównym celem nowej linii autobusowej jest połączenie odległych od centrum rejonów Józefowa ze stacjami kolejowymi i obiektami użyteczności publicznej, takimi jak np. urząd miasta czy Miejski Ośrodek Kultury. Do tej pory mieszkańcy np. Górek czy rejonów al. Nadwiślańskiej mogli korzystać z linii 702, która kursowała do Otwocka i Warszawy, ale nie mieli możliwości dojechania komunikacją miejską do kolei. Ulicą Wiązowską – najbardziej wysuniętą na wschód Józefowa – nie kursowała żadna linia. Nowy autobus przybliży te rejony do centrum i węzłów przesiadkowych. Umożliwi również dojechanie do Wiązowny, ponieważ jest to przedsięwzięcie obu sąsiadujących gmin – informował we wrześniu burmistrz Józefowa Marek Banaszek.

Linia autobusowa to wspólne przedsięwzięcie władz Józefowa i Wiązowny.  Mieszkańcy gminy Wiązowna dzięki autobusowi będą mogli szybko dotrzeć do pociągu. W Józefowie autobus będzie pełnić też funkcję komunikacji lokalnej. Planowana trasa linii autobusowej na terenie Józefowa ma prowadzić ul. Wiązowską (od granic z gminą Wiązowna do ul. Piłsudskiego), ul. Piłsudskiego,  ul. Wyszyńskiego,  ul. 3 Maja, ul. Graniczną, ul. Nadwiślańską, ul. Wyszyńskiego, ul. Piłsudskiego i ul. Wiązowską, a stamtąd znów do Emowa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.