Świąteczna śmieciareczka wyjechała na ulice!

Święta to czas, kiedy szczególnie chcemy sprawić radość bliskim. Niestety efektem ubocznym tej troski jest bardzo duża ilość śmieci spowodowana większą produkcją odpadów. Kupujemy więcej żywności, przygotowujemy przesadne ilości jedzenia, a co za tym idzie więcej go marnujemy i wyrzucamy.

W dużym stopniu przyczynia się do tego również nadmierna ilość zakupów czy robienie spontanicznych, nieprzemyślanych prezentów, które są zapakowane w duże ilości papieru. Nic dziwnego, że co roku w grudniu ilość produkowanych odpadów komunalnych jest o ok. 20% większa w porównaniu z innymi miesiącami. Możemy jednak podjąć pewne kroki i wyrobić w sobie nowe nawyki, dzięki którym nasze święta będą eko.

W celu zbudowania większej świadomości na temat świątecznych ekozachowań w ramach projektu „Św. Mikołaj jest eko!” na ulice Warszawy i pobliskich gmin wyjechała #światecznaŚmieciareczka firmy LEKARO przyozdobiona kolorowymi lampkami. Na bokach  pojazdu znajduje się grafika edukacyjna z kodem QR przekierowującym do strony akcji, gdzie na bieżąco będą pojawiać się wskazówki, które pomogą nam ograniczyć ilość świątecznych odpadów. Na stronie projektu będą zamieszczane informacje dotyczące ekozachowań, zostaną też poruszone m.in. tematy prezentów zgodnych z ekodesignem czy opakowań po świątecznych podarunkach. 

Najważniejszą zasadą dotyczącą minimalizowania odpadów jest przede wszystkim ograniczenie ich produkcji. Według statystyk ok. 9 milionów ton (!) żywności co roku ląduje w koszu, podobnie jest w przypadku świątecznych potraw. Co zrobić z nadmiarem żywności w naszej lodówce? Najważniejsze to ograniczyć jej ilość! W Boże Narodzenie przeciętna rodzina marnuje średnio dwa kilogramy jedzenia – to nawet trzy razy więcej niż w innych miesiącach. Aby uniknąć podobnej sytuacji, dokładnie przygotowujmy listę zakupów i dostosujmy ilość jedzenia do liczby gości przy świątecznym stole. 

Podobnie jest z prezentami. Zmiana podejścia do obdarowywania bliskich pozwala na zmniejszenie ilości świątecznych odpadów. Nie muszą być to fizyczne podarunki. Warto pomyśleć nad prezentamia, które wzbudzą w nich pozytywne emocje i będą źródłem miłych wspomnień, np. biletami do teatru, warsztatami tematycznymi czy wspólną podróżą. Jeśli jednak chcemy podarować bliskim coś materialnego, zadbajmy o to, aby był to prezent przemyślany i dobrej jakości. Pamiętajmy, że upominki kupowane na ostatnią chwilę niestety rzadko są trafione.

Równie istotne jest zapakowanie prezentów. Nawet mała rzecz, która pięknie się prezentuje, sprawia radość. Niestety producenci opakowań nie do końca żyją w zgodzie z ekologią. Część papieru do pakowania prezentów nie spełnia warunków, by ponownie je przetworzyć. Wówczas musi on trafić do pojemników na odpady zmieszane. Problem ten dotyczy przeważnie makulatury polakierowanej lub tej specjalnie usztywnianej. Pakując prezenty,  korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku, które posłużą nam również w przyszłym roku.

A co z choinką? Czy plastikowe drzewko jest nieekologiczne? Nie w tym wypadku. Plastikowa choinka posłuży nam kilka lat, co ograniczy wycinkę drzew. Jeśli jednak bardzo zależy nam na żywym drzewku, zadbajmy o to, aby kupić choinkę w doniczce. W ten sposób podarujemy jej drugie życie. Po świętach możemy zasadzić ją w ogródku, na działce lub oddać do lasów miejskich lub państwowych, które organizują coroczne zbiórki świątecznych drzewek. W ten sposób mieszkańcy mogą przyczynić się do powiększenia stołecznego drzewostanu. Gdy jednak zdecydujemy się na choinkę ciętą, pamiętajmy, by wyrzucić ją w określonym dniu, w którym choinki są odbierane, lub dostarczyć ją do PSZOK-u. Drzewka zebrane w sposób selektywny zostaną przerobione na biomasę i zastąpią węgiel w elektrociepłowniach, a więc powrócą do naszych domów w postaci ciepła.

W tym roku warto przeanalizować swoje świąteczne nawyki. Bardzo istotne jest  pokazywanie społeczeństwu, jak ważny jest temat ekoedukacji w okresie świątecznym, ponieważ każda, nawet najmniejsza decyzja, ma bezpośredni wpływ na środowisko. Świąteczna śmieciareczka zdążyła już odwiedzić pobliskie gminy, w tym przedszkola i szkoły w Wiązownie, Halinowie, Józefowie, Kołbieli, Celestynowie i Konstancinie-Jeziornej. Mikołaj na swoich nietypowych saniach zagościł w łącznie 22 placówkach edukacyjnych! Pierwszego dnia w Wiązownie w akcji wzięło udział ponad 600 dzieci.

Obserwuj strony akcji i spraw, aby twoje święta również były eko!

#ekoswieta  #swiatecznasmieciareczka

Świąteczna Śmieciareczka 

 

swiateczna.smieciareczka

materiał płatny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.