Schronisko buduje szpital dla zwierząt

O nowoczesnej klinice Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie marzyło od wielu lat. Teraz to pragnienie ma szansę się spełnić. Niedawno placówka pozyskała nieruchomość po dawnej fabryce w Starej Wsi, która znajduje się niecałe dwa kilometry od przytuliska. Powstanie tam nowoczesna, pierwsza w kraju klinika dla chorych i porzuconych zwierząt. Budynek wymaga jednak modernizacji i dużego remontu. Bez pomocy darczyńców schronisko nie stworzy wymarzonego szpitala. Obecnie trwa zbiórka 100 tys. zł na pierwszy etap inwestycji

fot. Schronisko w Celestynowie

AGNIESZKA JASKULSKA

Bezdomne zwierzęta często trafiają do schroniska w ciężkim stanie, wymagają leczenia, zabiegów i hospitalizacji. – Psy czy koty, które są u nas np. po wypadkach komunikacyjnych, przywiezione wprost z ulicy lub po odebraniu podczas interwencji, często znajdują się w bardzo złym stanie. Są chore, skrajnie wyczerpane, zalęknione i wymagają pomocy lekarza weterynarii – tłumaczy Łukasz Balcer, szef schroniska w Celestynowie. – Obecnie wszystkie operacje i zabiegi u zwierząt są przeprowadzane w niedużym pomieszczeniu w budynku schroniska, który zaadaptowaliśmy na gabinet. Niedawno do naszego małego szpitala trafiło dużo kotów, a także skrajnie wychudzona sunia ze złamaną łapką i miotem szczeniąt. Bez naszej pomocy byłaby skazana na śmierć – mówi wprost szef schroniska w Celestynowie. I dodaje, że szpitalik w budynku placówki, choć dobrze wyposażony dzięki darczyńcom, jest jednak zbyt mały.

– Wiele z naszych zwierząt wymaga specjalistycznych konsultacji weterynaryjnych, na które musimy jeździć do Warszawy. Bardzo brakuje nam miejsca na stacjonarne leczenie. Często musimy dostawiać klatki w korytarzu, gdy w krótkim czasie trafia do nas sporo chorych zwierzaków – przyznaje szef schroniska w Celestynowie. – Czasami leczenie psów czy kotów jest długie, a w klinikach zewnętrznych byłoby to kosztowne. Dlatego bardzo potrzebujemy szpitala, w którym najbardziej potrzebujące i chore zwierzęta będą mogły dochodzić do siebie po trudnych przejściach – tłumaczy Łukasz Balcer. I przyznaje, że zdarzają się sytuacje, gdy schronisko musi odmówić przyjęcia psa czy kota, bo nie ma miejsca w schronisku lub szpitaliku.

Celestynowskie przytulisko od dawna marzy o nowoczesnej klinice, która jest niezbędna, aby pomagać bezdomnym i chorym zwierzętom. Teraz to ma szansę się udać. – Nasze marzenie jest coraz bliższe realizacji, ponieważ dzięki wielu wyrzeczeniom po latach starań udało się nam pozyskać nieruchomość na klinikę, która powstanie w budynku po dawnej fabryce w Starej Wsi. Tam znajdzie się miejsce nie tylko dla wszystkich chorych zwierząt, lecz także na gabinety zabiegowe z całym zapleczem. Budynek trzeba jednak dostosować do wymagań, aby spełniał standardy m.in. sanitarne, elektryczne, wodno-kanalizacyjne, przeciwpożarowe, budowlane, co jest bardzo kosztowne – wyjaśnia Łukasz Balcer. – Musimy wykonać projekt przystosowujący obecny budynek do potrzeb kliniki. Bez tego szpital dla zwierząt nie może powstać. Niestety profesjonalny projekt tak dużego obiektu to koszt ok. 100 tys. zł! – podkreśla szef schroniska w Celestynowie. I dodaje, że chociaż budynek wymaga ogromnych nakładów finansowych, dzięki pomocy darczyńców pierwsze zwierzęta mogą być leczone w klinice już niedługo. – Każda wpłata na rzecz schroniska ma znaczenie, bo dzięki niej uda się zebrać fundusze na kolejne etapy inwestycji: projekty architektoniczne, remont i wykończenie budynku, a także zakup niezbędnego sprzętu medycznego – wylicza Łukasz Balcer, który prosi o pomoc.

Pomóż bezdomnym zwierzętom ze schroniska

Darowizny można wpłacać na konto bankowe schroniska. Więcej na stronie http://www.celestynow.toz.pl, pod nr tel. 22 ‪789 70 61 i e-mailem: celestynow@toz.pl

 

One thought on “Schronisko buduje szpital dla zwierząt

  • 29 grudnia 2021 o 10:13
    Permalink

    Pomysł bardzo dobry .Budowa takiego szpitala zwierzęcego to jednak ogromne koszty Bez wsparcia finansowego Powiatu , czy wręcz rządowego poparcia finansowego tej inwestycji , czy Unijnego UE – chyba się nie obędzie .

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.