Gwiezdne wrota do miast bliźniaczych

W Otwocku mógłby stanąć portal, przez który będzie można łączyć się z mieszkańcami czterech bliźniaczych miast. – Jak pokazuje przykład Lublina, takie urządzenie to duża atrakcja turystyczna i możliwość integracji z miastami partnerskimi – przekonuje naczelnik wydziału inwestycji Krzysztof Gościcki. – Temat wart jest rozważenia – uważa prezydent Jarosław Margielski

fot. materiały Ośrodka Rozdroża / Benediktas Gylys Foundation

O łączącym miasta partnerskie lubelskim portalu na początku czerwca pisał „National Geografic Polska”. W artykule czytamy, że w Lublinie i partnerskim Wilnie stanęła futurystyczna instalacja, poprzez którą można łączyć się na żywo. Konstrukcje, które stanęły w obu miastach, są identyczne.

To wysokie na ponad trzy metry betonowe kręgi, wewnątrz których znajdują się ogromne „lustra”. Wyświetlają one obraz z „drugiej strony” portalu. W Lublinie widać dzięki temu na żywo to, co rejestrują kamery umieszczone na portalu w Wilnie (bez dźwięku) i odwrotnie – mieszkańcy Wilna mogą zajrzeć do Lublina. Kamery są wmontowane w obudowę portalu, a całości dopełnia proste oświetlenie LED, które nadaje instalacji futurystyczny charakter.

Czy taka atrakcja pojawi się w Otwocku, który ma aż cztery miasta partnerskie: niemieckie Lennestadt, Saint-Amand-Montrond we Francji, Oarai w Japonii i ukraiński Szumsk? Taki pomysł pojawił się w wydziale inwestycji otwockiego urzędu miasta. – Naczelnik Krzysztof Gościcki zaproponował, żeby w miejscach szczególnie uczęszczanych usytuować portale umożliwiające łączenie się z miastami bliźniaczymi – poinformował podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu w środę, 15 grudnia prezydent Jarosław Margielski. – To brzmi, jakbyśmy chcieli w Otwocku instalować „gwiezdne wrota”, ale to jak wandaloodporny portal, do którego jest dołączona kamera zbierająca obraz przed nim. Możemy zainstalować go w ruchliwych miejscach w Otwocku, w podobnych popularnych miejscach takie portale będą sytuowane w miastach partnerskich. Połączenie odbywa się przez internet, o określonych godzinach portal się otwiera i mieszkańcy Otwocka lub turyści mogą pomachać do mieszkańców z innej części świata. Służy to nawiązywaniu więzi między miastami bliźniaczymi – tłumaczył prezydent. – Jeżeli inicjatywa spotka się z zainteresowaniem ze strony radnych, będziemy mogli zastanowić się nad jej realizacją i wysłać propozycje do miast bliźniaczych – dodał.

Prezydent zastrzega, że nie jest to droga instalacja, bo wymaga tylko łącza internetowego. – Technologia na tyle staniała, że nie stanowi to problemu. Musielibyśmy jednak tego pilnować, bo różne osoby mają różne pomysły. Nie chcielibyśmy, żeby użycie portalu doprowadziło do skandali i napiętych stosunków między naszymi miastami. Moglibyśmy ustalić godziny jego używania w taki sposób, by ta komunikacja odbywała się w miarę przewidywalny sposób – podkreśla Jarosław Margielski.

– Taki portal funkcjonuje z ogromnym powodzeniem w Lublinie. Myślę, że pomysł jest godny uwagi, bo przyciągnąłby do Otwocka turystów chcących coś takiego zobaczyć. Pokazał to przykład tłumów w Lublinie – podsumował naczelnik Gościcki.

SW

One thought on “Gwiezdne wrota do miast bliźniaczych

  • 28 grudnia 2021 o 11:17
    Permalink

    W Internecie dostępnych jest mnóstwo kamer z całego świata. Ta instalacja to moim zdaniem średni pomysł i szybko się znudzi.

    W Lublinie ciekawsze wydały mi się instrumenty muzyczne w Parku Ludowym – takie jak cymbałki w skali makro, do których podchodzą dzieci i grają, a raczej hałasują. W Toruniu też widziałem coś podobnego. Wyraźnie przyciągało to dzieci, a koszt instrumentu na pewno jest dużo mniejszy niż „gwiezdnych wrót”.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.