Żłobek – bajer, choć nie świdermajer

Urząd miasta zaprezentował program funkcjonalno-użytkowy nowego żłobka miejskiego w Otwocku. Placówka dla 110 dzieci ma powstać przy osiedlu Morskie Oko i będzie kosztować ok. 7 mln zł. W dalszej perspektywie jest też budowa przedszkola połączonego ze żłobkiem

SYLWIA WYSOCKA

Plany budowy drugiego miejskiego żłobka w Otwocku nabierają kształtów. Na posiedzeniu komisji oświaty, kultury i sportu w środę, 15 grudnia pracownicy wydziału inwestycji przedstawili program funkcjonalno-użytkowy dla żłobka, który ma powstać przy ul. Ługi, tuż obok wylotu ul. Okrzei. – Wybór lokalizacji padł na te okolice, ponieważ mieszka tu najwięcej młodych ludzi, a co za tym idzie, jest tu dużo małych dzieci – przypomniał naczelnik wydziału inwestycji Krzysztof Gościcki. Zgodnie z przedstawionymi założeniami w żłobku opiekę znajdzie 110 dzieci. Będą tu cztery 25-osobowe grupy dzieci starszych, czyli w wieku od roku do trzech lat, oraz 10-osobowa grupa maluchów do pierwszego roku życia.

Nowoczesna forma wpisze się w otoczenie

Działka, na której planowana jest budowa żłobka, ma kształt litery T. Budynek powstanie od strony ul. Ługi. W przyszłości w głębi działki ma zostać zbudowany łącznik, który ułatwi przemieszczanie się między żłobkiem a przedszkolem. Tego drugiego na razie nie objęto opracowaniami, jest ono w dalszych planach. – Docelowo przedszkole będzie mogło pomieścić 150 dzieci w sześciu oddziałach. Pomiędzy budynkami znajdą się place zabaw podzielone na strefy w zależności od wieku użytkowników. Ze względu na plany budowy dwóch obiektów i z racji wymiarów działki żłobek zaprojektowano jako obiekt piętrowy. Pozwoli to najlepiej wykorzystać miejską działkę – tłumaczył urzędnik.

Założenia projektu podczas komisji przedstawiła inspektor Wioletta Stelęgowska-Kumuniecka. – Na parterze znajdą się części administracyjne, techniczne, kuchnia, w której będą przygotowywane posiłki, oraz duża sala funkcyjna (146 m kw.) do wykorzystania zarówno przez żłobek, jak i w przyszłości przedszkole. Główne wejście jest zlokalizowane od strony ul. Ługi. Po lewej stronie znajdzie się wózkownia dostępna od zewnątrz i wewnątrz budynku. Dwa dodatkowe niezależne wejścia zaplanowano do kuchni oraz dla pracowników, więc nie będą kolidować z dojazdem rodziców z dziećmi. Na parterze każda grupa ma zaprojektowaną swoją szatnię, w każdej z nich jest umywalka i przewijak. Na piętro prowadzą schody i winda. Na piętrze są sale dla grup. Każda będzie mieć niezależny węzeł sanitarny. Zaprojektowano też zadaszony taras, na którym będzie można werandować najmłodsze dzieci – tłumaczy urzędniczka. – Na każdym etapie projektowania rozwiązań odbywały się konsultacje z najbardziej kompetentną osobą, czyli dyrektor otwockiego żłobka miejskiego – zaznacza naczelnik Gościcki.

Niespodziewanie, biorąc pod uwagę np. budowaną obecnie szkołę w Wólce Mlądzkiej, w przypadku żłobka całkowicie pominięto elementy charakterystyczne dla otwockiego stylu świdermajer. Elewacja budynku została zaprojektowana w nowoczesnej kubaturowej formie. Nie przewidziano skośnych dachów i charakterystycznych drewnianych ozdób. – Na razie została przyjęta taka forma, która wpisuje się w otoczenie, gdzie dominują osiedla z płaskimi dachami i trzy- lub czterokondygnacyjnymi budynkami. Zaprojektowano drewniane i drewnopodobne elementy wyłożenia elewacji – tłumaczy naczelnik Gościcki.

Budowa jeszcze w tej kadencji?

Całkowita powierzchnia żłobka ma liczyć 1883 m kw. Obecnie koszt jego budowy szacuje się na 7 mln zł. Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana? Opracowany program funkcjonalno-użytkowy ma stać się podstawą do budowy żłobka w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Powstała koncepcja, która ze względu na swój charakter może jeszcze podlegać zmianom i modyfikacjom. Ma służyć do tego, by w momencie uruchomienia naborów w ramach programu Maluch Plus miasto mogło złożyć wniosek o dofinansowanie.

– Jeżeli w programie zostaną powtórzone warunki zgodne ze schematem, który był zastosowany w ubiegłym roku, czyli dopłata do każdego nowo utworzonego miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, na budowę tego obiektu będziemy chcieli pozyskać dofinansowanie na poziomie 3-3,5 mln zł – informuje prezydent Jarosław Margielski. – Jesteśmy właściwie gotowi z dokumentacją i czekamy na ogłoszenie naboru. Gdy pozyskamy dofinansowanie, będziemy rozmawiać o zabezpieczeniu wkładu własnego, żeby budowa tego obiektu w systemie „zaprojektuj i wybuduj” została rozpoczęta jeszcze w tej kadencji samorządu – zapowiada prezydent.

Radni przychylnym okiem patrzą na tę inwestycję. – Bardzo podoba mi się ta koncepcja żłobka i przedszkola. Wygląda na przemyślaną, wszystko powinno być tam dobrze wykorzystane – skomentowała przewodnicząca komisji oświaty, kultury i sportu Joanna Chmielewska.

Mieszkańcy martwią się o parking

Co dla jednych będzie ogromną wartością, dla innych wiąże się z problemami. Około 800 metrów południowo-zachodniej części działki, na której planuje się realizację oświatowej inwestycji, obecnie jest dzierżawionych pod parking dla mieszkańców okolicznych domów wielorodzinnych. Już teraz obawiają się oni, że po przystąpieniu do realizacji planów dotyczących budowy żłobka, a później przedszkola, liczba miejsc parkingowych dla mieszkańców osiedla znacznie się skurczy. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że występuje tam deficyt miejsc parkingowych, ale żeby miasto się rozwijało, potrzebuje takich obiektów jak żłobki i przedszkola – podkreśla naczelnik wydziału inwestycji. – Oczywiście parkingi też są bardzo ważne, dlatego liczę na to, że powiększy się parking z drugiej strony, to znaczy od ul. Generalskiej – dodaje.

Mieszkańców uspokaja też prezydent Margielski. – Teren dzierżawiony pod parking nie jest przewidziany do zagospodarowania, jest ujęty jako powierzchnia biologicznie czynna. Budynki i place zabaw są zaprojektowane tak, że nie ma potrzeby zmiany obecnego przeznaczenia. Sytuacja z miejscami do parkowania na tym osiedlu jest tragiczna, dlatego staraliśmy się zagospodarować teren tak, żeby uwzględnić ten problem – zapewnia prezydent.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.