Kolejny rok „w koronie”

To był ponownie bardzo trudny rok, już drugi w cieniu pandemii koronawirusa. Pierwszy szok minął, świat nie był tak sparaliżowany i przerażony jak w 2020 roku. Podjęliśmy walkę, powstały szczepionki, ale wirus też się dozbroił i zbiera śmiertelne żniwo… Co działo się w czasie minionych 12 miesięcy 2021 roku? Oto nasz subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń.

STYCZEŃ

 • Otwarcie Leśnego Parku „Wiejska” w Otwocku. To jeden ze zwycięskich projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. Na realizację przyszło czekać dwa lata, ale było warto. Na terenie między ulicami Wiejską, Wawerską i Szkolną powstało miejsce do rekreacji, wypoczynku i zabawy.
 • Samorząd Mazowsza zgodził się na nieodpłatne przekazanie gminie Wiązowna oczyszczalni ścieków w Zagórzu wraz z istniejącą siecią kanalizacyjną o długości ponad dwóch kilometrów. Do tej pory korzystało z niej wyłącznie Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii. Gmina planuje jej rozbudowanie, tak aby mogła odbierać ścieki od około dwóch tysięcy mieszkańców.
 • Dr hab. Łukasz Kurpaska z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku został jednym z trzech polskich laureatów konkursu stypendialnego Fulbright STEM Impact Award. Naukowiec jest specjalistą w dziedzinie badań nad materiałami wykorzystywanymi do pracy w warunkach ekstremalnych.
 • 4 stycznia w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Najpierw objęły one personel medyczny i niemedyczny placówki, następnie aż dwa tysiące osób z sektora ochrony zdrowia, policji i straży pożarnej z powiatu otwockiego.

 • Społeczne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie jako pierwsze w kraju ma szansę wybudować własną minielektrownię. Dzięki panelom słonecznym przytulisko będzie mogło ogrzać budy i zaoszczędzi kilka tysięcy złotych na rachunkach za prąd. Projekt budowy i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej ma kosztować ok. 180 tys. zł.
 • Nowym dyrektorem ds. medycznych w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego został dr Dariusz Kaczorowski, który pełnił już tę funkcję w otwockim szpitalu w latach 2013-2015. Jest specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej. Zastąpił na tym stanowisku dr. n. med. Leszka Gmyrka.
 • Po kilku miesiącach zdalnej nauki w poniedziałek, 18 stycznia do szkół wrócili uczniowie klas 1-3. Starsze dzieci wciąż będą uczyć się w domu. Placówki w powiecie otwockim są przygotowane do pracy w reżimie sanitarnym. Do szkół wracają też praktyki zawodowe.
 • Rozpoczynają się szczepienia seniorów. W pierwszej kolejności mogą zapisywać się osoby powyżej 80. roku życia. Dla nich rejestracja rozpoczęła się 15 stycznia. Tydzień później ruszyły zapisy dla mieszkańców powyżej 70. roku życia.
 • Dwie seniorki zginęły po potrąceniu na pasach na ul. Poniatowskiego w Otwocku. Sprawcą wypadku był 20-letni kierowca, nie prowadził on pod wpływem alkoholu. Odpowie za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi mu do ośmiu lat więzienia.
 • W gminie Sobienie-Jeziory po raz pierwszy utworzono stanowisko wicewójta. Został nim Marek Szumidło pracujący w urzędzie od ponad 15 lat na stanowisku inspektora. Ta nominacja ma związek z chorobą i przedłużającą się nieobecnością wójta Stanisława Wirtka.
 • Brak komunikacji ze stolicą powiatu dla mieszkańców Osiecka, Kołbieli czy Sobień-Jezior nie będzie już problemem. Od 21 stycznia mogą oni dojechać do Otwocka dzięki dwóm lokalnym liniom autobusowym. Sfinansowało je starostwo powiatowe dzięki dotacji od wojewody mazowieckiego w wysokości ponad 600 tys. zł.
 • Karczewscy radni jednogłośnie zgodzili się, by funkcję skarbnika gminy pełnił Piotr Rosik, kandydat zgłoszony na to stanowisko przez burmistrza Michała Rudzkiego. Nowo powołany skarbnik był do tej pory kierownikiem Referatu Księgowości w Urzędzie Miejskim w Karczewie.
 • GDDKiA przedstawiła najkorzystniejszy jej zdaniem wariant korytarza dla Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Planowany tranzyt wokół stolicy ma przebiegać m.in. przez środek miejscowości Glinki w gminie Karczew i kilka wsi w gminie Wiązowna.
 • W poniedziałek, 25 stycznia jeden z wiodących koncernów motoryzacyjnych ogłosił pomysł budowy w Otwocku swojej pierwszej placówki do lokalnej edukacji ekologicznej. Miała być otwarta nad Świdrem już wiosną. Mija rok, a inwestycja nawet nie została rozpoczęta…

LUTY

 • Początek roku jest bardzo pomyślny dla otwockiego Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej, który otrzyma z budżetu miasta 600 tys. zł. Ponadto w przyszłości władze zamierzają przekazać ZGM-owi kolejne 100 tys. zł. Są to pieniądze na remont niezamieszkałych budynków (co najmniej 25 pustostanów) i doposażenie grupy remontowej.
 • Zmiana za sterem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku. Wieloletnia szefowa sanepidu Krystyna Kołodziej przeszła na emeryturę. Zastąpiła ją dr n. med. Agata Wolska, od 20 lat związana z inspekcją sanitarną, ekspertka w dziedzinie epidemiologii i zdrowia publicznego.
 • Wyczekiwana przez mieszkańców Celestynowa budowa tunelu pod linią kolejową zostaje wstrzymana przez decyzję konserwatora zabytków, który wpisał do rejestru sąsiednią willę i jej otoczenie. Opóźnienia grożą utratą 13 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.
 • Wzburzenie w Karczewie. Radni drastycznie ograniczyli dofinansowanie dla klubu MKS Karczew. Przyszłość działającego od ponad 20 lat klubu piłki ręcznej, należącego do krajowej czołówki, staje pod znakiem zapytania.
 • Awantura wokół pomnika Lotników. O opiekę nad tym miejscem pamięci spierają się władze Józefowa i społeczny komitet Liberator powołany przez Filipa Idzikowskiego. Ten ostatni ogłasza, że plany miasta są plagiatem jego pomysłów.
 • Klub Motocyklowy Zryw MC Poland z pompą rozpoczyna obchody 60-lecia istnienia. Miasto ogłasza rok 2021 Rokiem Zrywu. To pierwsza w Otwocku organizacja, która została wyróżniona taką uchwałą.
 • Po niemal dwóch latach zapadł wyrok w sprawie zbrodni, która wstrząsnęła całym krajem. W wawerskiej podstawówce 15-letni Emil B. zaatakował nożem 16-letniego Kubę, chłopak zmarł. Sąd nie znalazł okoliczności łagodzących i skazał nastolatka na 25 lat więzienia i wypłatę 150 tys. zł zadośćuczynienia rodzinie ofiary.
 • Michalina, Kornelia i Szymon to imiona karczewskich trojaczków, pierwszych w tym mieście od 50 lat. Dzieci urodziły się jako wcześniaki, ale są zdrowe. To pierwsze pociechy państwa Anny i Michała Zawadków.

 • Afera w Zarządzie Gospodarki Mieszkaniowej w Otwocku. Pracownica złożyła skargę na niestosowne zachowanie Bartłomieja Kozłowskiego, p.o. dyrektora ZGM. Sprawą zajęła się komisja skarg, wniosków i petycji, która sprawdza, czy dochodziło do mobbingu i innych nieetycznych zachowań.
 • Drastyczny wzrost czynszów dla niektórych mieszkańców bloków administrowanych przez Otwocką Spółdzielnię Mieszkaniową. Podczas kontroli dopatrzono się kilkudziesięciu lokatorów, którzy nie są właścicielami mieszkań, a przez lata płacili taki sam czynsz jak inni. Teraz będą musieli zapłacić jak za wynajęcie lokalu na wolnym rynku lub się wyprowadzić.
 • Informacja o kontrowersyjnych planach GDDKiA wywołała natychmiastową reakcję lokalnej społeczności. Do walki z tym pomysłem najbardziej zmobilizowali się mieszkańcy gminy Wiązowna, którzy powołali stowarzyszenie Nie tędy droga. Jego przewodniczącym został Łukasz Zieliński.

MARZEC

 • Minął rok, od kiedy żyjemy w pandemii. Rok, w którym życie całego świata się zmieniło i stanęło na głowie. Rok wypełniony strachem, niepewnością, izolacją, zdalną pracą i nauką, wieloma ograniczeniami. Ale był to też rok dzielenia się, bezinteresownej pomocy i solidarności.
 • Od 1 marca mieszkańcy gmin Celestynów i Kołbiel także mogą korzystać z nowej komunikacji autobusowej. Na uruchomienie tego połączenia samorządy otrzymały dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
 • Jest porozumienie w sprawie szlaku kajakowego na Świdrze. Zapowiedziano budowę drewnianych pomostów na odcinku od Kołbieli do Otwocka. 5 marca porozumienie w tej sprawie podpisali Fundacja Nad Świdrem Przystań Majówkowe Perspektywy i przedstawiciele Wód Polskich.
 • 8 marca w Otwocku gościli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ich wizyta była związana z podpisaniem ustawy dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Uroczystość odbyła się w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza.
 • Także 8 marca, nad brzegiem Wisły w Ostrówku, podpisano umowy na przebudowę kolejnych fragmentów wałów przeciwpowodziowych, tym razem na terenie gmin Karczew i Sobienie-Jeziory. Koszt tych prac to niemal 6 mln zł.
 • Stojący na czele Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku Michał Mrówka z dniem 31 marca złożył rezygnację z funkcji członka zarządu szpitala. Powodem jego decyzji są zgrzyty we współpracy z radą nadzorczą szpitala.
 • Złodzieje okradli i zniszczyli setki nagrobków na cmentarzach m.in. w Karczewie, Kołbieli i Otwocku. Zrywali z nich mosiężne elementy i krzyże o łącznej wadze 2,5 tony i wartości ponad 560 tys. zł. Winne okazało się małżeństwo z okolic Piaseczna. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

 • Sprawa 20-letniego pedofila Franciszka K. z Józefowa znalazła finał w sądzie. Mężczyzna przyznał się do wykorzystania seksualnego 13-latki i namawiania na seks 11-latki. Skazano go na trzy lata więzienia i przymusowe leczenie.
 • Kolejna nowatorska inwestycja w celestynowskim schronisku, które zakupiło pierwszy w Polsce mobilny gabinet sterylizacyjny, zwany kastrobusem. Pomoże on w walce z bezdomnością wśród psów i kotów. Właściciele zwierząt nie muszą już jechać ze swoimi pupilami do gabinetu.
 • Hafciarstwo z Urzecza zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ta unikatowa tradycja zdobienia strojów była praktykowana od pokoleń przez mieszkańców obu brzegów Wisły na południe od Warszawy.

 • Grzegorz Michalczyk wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Oświaty Miejskiej w Otwocku. Jest on członkiem Zarządu Powiatu Otwockiego, a wcześniej nadzorował m.in. oświatę powiatową.
 • Potwierdził się czarny scenariusz dla sportu. Ze względu na znaczny wzrost zakażeń koronawirusem rząd wprowadził bardziej restrykcyjne obostrzenia. Jednym z nich jest obowiązujący od 20 marca zakaz przeprowadzania zawodów sportowych.

KWIECIEŃ

 • urodziny świętuje Wiązowski Teatr Muzyczny. Dekada wystarczyła, aby niewielka grupa teatralna założona przy Gminnym Ośrodku Kultury wyrosła na jedną z najciekawszych w powiecie otwockim. Jej wizytówką jest rozmach inscenizacji, m.in. znakomitych musicali.
 • Stowarzyszenie „Nie tędy droga” nie próżnuje. Przedłożyło Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad drobiazgową petycję, w której przedstawia argumenty przeciwko forsowanemu wariantowi Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Podpisało ją kilka tysięcy osób.
 • Mazowiecki Wojewódzki Konserwator poinformował o zamiarze włączenia do wojewódzkiej ewidencji zabytków układów urbanistycznych Soplicowa, Śródborowa i dawnego Letniska Świder. Wiele osób się cieszy, ale są też obawy, że utrudni to procesy inwestycyjne w tych częściach miasta.
 • Wiązowska policja i mieszkańcy cieszą się z nowego posterunku otwartego przy ul. Leśnej. Inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł, z czego 1,3 mln zł przekazał samorząd Wiązowny.
 • MiniBus na skraju bankructwa. Pandemia uderzyła w lokalnego przewoźnika, który od trzech dekad zapewnia transport między Karczewem, Otwockiem a Warszawą. Bez wsparcia finansowego samorządów firma zostanie zamknięta.

MAJ

 • Na początku miesiąca uruchomiono Punkty Szczepień Powszechnych. Na terenie powiatu otwockiego ma działać siedem, m.in. przy OPWiK w Otwocku i hali ICSiR w Józefowie. Ten drugi będzie największy i ma szczepić nawet 800 osób dziennie.
 • Wreszcie możemy jeździć tunelem pod torami w ciągu ulic Filipowicza i Żeromskiego. Bezkolizyjne skrzyżowanie z linią kolejową oraz ulicami Warszawską i Armii Krajowej było jedną z długo wyczekiwanych w Otwocku inwestycji.
 • Niemożliwe stało się możliwe – po latach walki 15 maja ruszyła rozbiórka tzw. wielkiej dziury w centrum Otwocka, czyli niedokończonej Galerii Centrum. Prace są jednak prowadzone tylko na części należącej do miasta, od strony ul. Andriollego.

 • 12 zastępów straży pożarnej gasiło pożar popularnego sklepu Livio w Otwocku. Budynek uratowano, ale czeka go generalny remont, a straty oszacowano na co najmniej pół miliona złotych. Podpalacza po kilku dniach ujęto.
 • Projekt edukacyjny „Z ekonomią na TY!” został wyróżniony nagrodą Brązowego Wilka. Grupa uczennic otwockiego „Ekonomika” stworzyła projekt polegający na prowadzeniu przez nie bezpłatnych korepetycji online. Konkurs odbywał się w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
 • Wielkie święto siatkówki w Celestynowie. Zespół Boru Regut po zwycięstwie z Huraganem Wołomin w trzecim meczu półfinałowym fazy play-off zdobył upragniony awans do trzeciej ligi.

CZERWIEC

 • Prezydent Otwocka podpisał z dowódcą 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie porozumienie w sprawie przekazania miastu samolotu TS-11 „Iskra”. Urząd miasta złożył też do MON wniosek o dofinansowanie budowy pomnika. Zapowiedziano odsłonięcie go jesienią (dziś wiemy, że na razie to się nie udało).
 • Błażej Cymerman (tegoroczny maturzysta), Grzegorz Kołodziejczyk i Piotr Małek, niepełnosprawni sportowcy, podopieczni fundacji Drużyna Błażeja, 12 czerwca wyruszyli w rowerową podróż pod hasłem „Leżakiem nad morze”. W czasie dziewięciu dni przejechali niemal 800 kilometrów z Zakopanego do Gdańsk.

 • 13 czerwca w Karczewie odbyło się referendum w sprawie odwołania rady miejskiej. To pokłosie trwającego od dawna sporu rady z burmistrzem Michałem Rudzkim. Przeważały głosy za odwołaniem, ale frekwencja nie dopisała i referendum nie jest ważne.
 • Pod Otwockiem buzują gorące źródła. Po trzech latach starań władzom miasta udało się otrzymać dotację w wysokości prawie 11,5 mln zł na budowę odwiertu geotermalnego na głębokość ponad 1600 metrów.

LIPIEC

 • 3 i 4 lipca w hali Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie odbyły się mistrzostwa Europy w judo kata. Prestiżowe wydarzenie ściągnęło 86 reprezentantów tej dyscypliny z całego kontynentu.
 • Po fali upałów nad powiatem otwockim przeszły gwałtowne nawałnice, po których strażacy mieli ręce pełne roboty. Po jednej z ulew mundurowi w ciągu kilku godzin interweniowali około 60 razy. Najpoważniejsza sytuacja była w Dziechcińcu w gminie Wiązowna i w gminie Celestynów.

 • Władze Karczewa tworzą nową tradycję. Chodzi o akcję „Zapuszczamy korzenie w gminie Karczew”, która polega na sadzeniu drzew upamiętniających narodziny dzieci. Przy okazji akcja sprzyja integracji lokalnej społeczności i promocji postaw proekologicznych.
 • Prowadzona przez Urząd Gminy Celestynów kilkumiesięczna akcja „Moja Wieś – Czysta Jest” przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Sołectwa i mieszkańcy poszczególnych miejscowości chętnie się w nią włączyli i posprzątali miejsca, które czasem nawet od kilkunastu lat były regularnie zaśmiecane.
 • Przebojem lata staje się publikacja „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” i towarzyszące jej spacery historyczne organizowane przez całe wakacje. Autorką jest mieszkająca w Falenicy dziennikarka Agnieszka Kowalska, a organizatorem projektu – Dom Spotkań z Historią.
 • 15 lipca oficjalnie przedstawiono nowego komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Został nim st. bryg. Tomasz Król.

SIERPIEŃ

 • „Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę” to dość niecodzienna wystawa, którą od sierpnia można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego. Są na niej prezentowane papierowe laleczki wykonane podczas okupacji przez Janinę Giedroyć-Wawrzynowicz dla jej córki Róży. Artystka tworzyła je w swoim domu w Otwocku.
 • Otwock ma powody do dumy. Zawodnik OKS Start Aleksander Wiącek ma bardzo udany sezon. Latem zdobywa czwarty już złoty medal mistrzostw Polski, i to startując na różnych dystansach.
 • 17-letni Szymon Florek z Otwocka był jednym z członków reprezentacji Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej odbywającej się w Rydze. Nasze orły zdobyły tam złoty medal i tytuł Best in Economics. Szymon został też stypendystą Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i we wrześniu rozpoczął naukę w Wielkiej Brytanii.
 • Władze Otwocka ogłosiły, że planują wybudowanie co najmniej dwóch zbiorników retencyjno-rekreacyjnych w okolicy góry Meran w Otwocku-Jabłonnie. Mają mieć łącznie ok. czterech hektarów powierzchni.
 • Podczas uroczystych obchodów Nocy Wolności 15 sierpnia czterem osobom związanym z lokalną kulturą wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadane przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Odebrali je: Hanna Lewandowicz-Galas, Grzegorz Muczke, Jerzy Andrasiak i Jacek Grymuza.
 • Władze Otwocka planują wybudowanie 70 mieszkań komunalnych. Na tę inwestycję samorząd otrzymał dotację z Rządowego Funduszu Dopłat w wysokości ponad 8 mln zł. Obecnie ponad 70 proc. komunalnego zasobu gminy Otwock stanowią budynki z lat 1918-1944.

WRZESIEŃ

 • Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku ma nową prezes. 2 września rada nadzorcza spółki powołała na to stanowisko Monikę Gębską, która wcześniej była m.in. prezesem zarządu szpitala powiatowego w Opatowie.
 • 11 września przy okazji Narodowego Dnia Sportu oficjalnie otwarto w Otwocku plac Niepodległości i skwer 7 Pułku Ułanów, od lat zwany małpim gajem. Oba zieleńce zmieniły się nie do poznania i stanowią teraz wizytówkę miasta.

 • Popiersie Tadeusza Kościuszki wróciło przed budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Otwocku. Obecnie placówka nosi imię Ireny Sendlerowej, ale przed reformą wprowadzającą gimnazja to właśnie Tadeusz Kościuszko był jej patronem.
 • Tegoroczny festiwal Blues Bazar w Otwocku po raz pierwszy trwa trzy dni i obejmuje koncerty w parku miejskim, na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej oraz na targowisku. Występuje międzynarodowa plejada gwiazd z Polski, Francji, Szwecji i Holandii.

 • Sporo kontrowersji budzi sprawa nastoletnich wandali, którzy pomazali muszlę koncertową w zabytkowym parku miejskim w Otwocku. Dzięki monitoringowi nad ranem zostali zatrzymani w swoich domach przez policję.
 • Mieszkający w Wiązownie Bartosz Kloch jest jedną z najbardziej wyrazistych osób w finałowej piętnastce programu „Top Model”. Niepełnosprawny 23-latek z dwoma czerwonymi protezami nóg szybko podbija serca widzów.
 • Sporo emocji budził jubileuszowy mecz między Bolkami a Michotnią, które spotkały się na boisku „Nukleonika” po kilkunastu latach przerwy. Obie drużyny są legendami i wielokrotnymi mistrzami Otwockiej Ligi Szóstek Piłkarskich.
 • Wrzawa po projekcji w kinie Oaza kontrowersyjnego, antysemickiego filmu „Powrót do Jedwabnego” i spotkaniu z jego autorem Wojciechem Sumlińskim. Protestujący zwracali uwagę m.in. na niestosowność organizacji tego wydarzenia w Otwocku, mieście z bogatą żydowską historią, i w miejscu należącym przed wojną do żydowskiej rodziny Nusfeldów.

PAŹDZIERNIK

 • Gmina Wiązowna została laureatem konkursu ogłoszonego przez PTTK i otrzymała certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Na jej terenie zaprojektowano łącznie 108 kilometrów nowych szlaków rowerowych. Wytyczone są już cztery z ośmiu zaplanowanych tras.
 • Po pół roku pracy komisji śledczej zapadła decyzja w sprawie dyrektora ZGM oskarżonego przez sekretarkę o mobbing. Uznano, że nie popełnił on zarzucanych mu czynów.
 • 17 października, niespełna miesiąc po pierwszej rocznicy śmierci Stanisława Kruszewskiego, pamięć wieloletniego burmistrza Józefowa uczczono tablicą, która zawisła na budynku Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji. W planie jest też nadanie temu obiektowi imienia byłego włodarza.
 • Od 21 października w powiecie otwockim kursuje nowa linia autobusowa. Mieszkańcy Dobrzyńca, Czarnówki, Glinianki, Lipowa, Malcanowa, Dziechcińca i Żanęcina w gminie Wiązowna oraz Otwocka-Wólki Mlądzkiej mają jak dojechać do szkół i pracy w Otwocku.
 • Po dwóch i pół roku przerwy w Klubie Smok znów odbył się koncert rockowy. 22 października wystąpiła tam jedna z legend rodzimej sceny – zespół Kobranocka.
 • Pod koniec miesiąca 50-lecie pracy artystycznej świętował aktor i reżyser Edward Garwoliński – jedna z legend Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza w Otwocku.

 • Po ponad 10 latach władze powiatu otwockiego wracają do koncepcji budowy nowoczesnej siedziby, która skupiłaby niemal wszystkie podległe jednostki. Pojawił się pomysł, by ta wielka inwestycja za 40 mln zł została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
 • Po ataku hakerów z otwockiego urzędu wyciekły wrażliwe dane mieszkańców, prawdopodobnie takie jak np. imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów, PESEL czy dowodów osobistych. Ponadto przestępcy zaszyfrowali dane na serwerach urzędu, utrudniając pracę przy obsłudze mieszkańców.
 • Powołano do życia Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich – Praca, Rozwój, Odpowiedzialność, w skrócie PRO. Inauguracja odbyła się 26 października w Otwocku.

LISTOPAD

 • Obok Leśnego Parku „Wiejska” między ulicami Szkolną, Wawerską i Wiejską otwarto pierwszy w Otwocku psi park, na który z niecierpliwością czekali właściciele zwierzaków. To duży plac zabaw dla ich pupili. Jest tam nawet psi pisuar i kosze na odchody.
 • 6 listopada odbyło się oficjalne odsłonięcie jednej z części odzyskanego przez miasto terenu po niedokończonej Galerii Centrum, zwanego od lat wielką dziurą. Zapowiedziano, że zimą zostanie tam uruchomione lodowisko.
 • Podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie kilkunastu wybitnych specjalistów ze świata medycyny uhonorowano odznaczeniami Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i medalami „Gloria Medicinae”. W tym gronie znalazła się dr Maria Huk, chirurg z Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku.
 • Chór Mienia River z Wiązowny świętował dekadę działalności. W zasadzie jubileusz wypadał w ubiegłym roku, ale pandemia pokrzyżowała plany. Jubileuszowy koncert odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury.
 • A jednak się udało! Słynna pochyła sosna z Falenicy, której jeszcze kilkanaście miesięcy temu ze względu na prace przy modernizacji linii kolejowej groziło wycięcie, została uznana za pomnik przyrody.

 • Sanepid odnotowuje wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Niektóre szkoły przechodzą na kilka dni na zdalną naukę, wielu uczniów, nawet całe klasy, idą na kwarantannę. Kilkanaście osób zmarło. W sumie od początku 2021 roku do końca listopada na COVID-19 zmarło w powiecie otwockim ponad 220 osób.

GRUDZIEŃ

 • Miasto kupuje tereny OKS-u. To ogromna szansa na ratunek dla otwockiego klubu, ponieważ wreszcie miasto będzie mogło bez przeszkód w niego zainwestować i wybudować sportowy obiekt na miarę XXI wieku.

 • W całym kraju huczy po wypadku, do którego doszło na jednej z otwockich ulic. 18-letni kierowca roztrzaskał na słupie luksusowego mclarena wartego 1,6 mln zł. Za kierownicą siedział Oliwier Dobrowolski, jeden z dobrze zapowiadających się zawodników w rallycrossie. Na szczęście nie odniósł obrażeń.

 • Władze Karczewa zapowiedziały, że w związku z przypadającym w 2022 roku 80-leciem Mazura Karczew sprawią mu prezent w postaci nowej trybuny i remontu prowadzącej do obiektu ul. Karczówek.
 • Po raz kolejny polskie gwiazdy show-biznesu wzięły udział w sesji kalendarzowej dla otwockiego Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego. Na zdjęciach możemy zobaczyć: Małgorzatę Kożuchowską, Annę Dereszowską, Katarzynę Zielińską i ambasadorkę ośrodka Magdalenę Różczkę.
 • Tuż przed świętami zakończył się generalny remont zabytkowej, ponad 80-letniej drewnianej kaplicy w Radachówce. Jest ona uznawana za jeden z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych na Mazowszu.

 • Jednej z niedługich ulic w Otwocku, łączącej ul. Żeromskiego z wjazdem do Szpitala Klinicznego im. Adama Grucy, nadano imię dr. Mieczysława Błaszczyka. Zmarły w lutym chirurg był wieloletnim dyrektorem tej kliniki ortopedycznej.
 • Kolejny wielki sukces utytułowanego karateki Szymona Olpińskiego z otwockiego klubu KSW Bushi. W bułgarskiej Warnie na III Mistrzostwach Europy Kyokushin World Union wywalczył złoty medal, pokonując Artema Nazaretyana, głównego faworyta w swojej kategorii do 80 kg.

zebrał Przemek Skoczek

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.