W grudniu więcej ozdrowieńców niż zakażonych koronawirusem 

Na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego przy ul. Batorego w Otwocku pojawiło się ognisko koronawirusa. Na jakiś czas wstrzymano przyjęcia pacjentów, ale sytuacja została już opanowana i prawdopodobnie od jutra, (wtorek, 4 stycznia) oddział znów będzie przyjmował pacjentów. W grudniu COVID-19 potwierdzono u 1850 mieszkańców powiatu otwockiego, walkę z koronawirusem przegrało 29 osób. W grudniu odnotowano znacznie więcej ozdrowieńców niż zakażonych – koronawirusa pokonało 2287 osób

AGNIESZKA JASKULSKA

Sytuacja epidemiczna w powiecie otwockim zaczęła stabilizować się dopiero na początku grudnia. Wtedy otwocki sanepid zaczął odnotowywać mniej przypadków zakażeń koronawirusem. Od 1 do 31 grudnia wirusa potwierdzono u 1850 mieszkańców powiatu otwockiego (wykonano prawie 10 tysięcy testów laboratoryjnych). Dobrą wiadomością jest to, że w grudniu odnotowano znacznie więcej ozdrowieńców niż zakażonych – walkę z koronawirusem wygrało 2287 osób. Mimo to wirus nadal zbiera śmiertelne żniwo. Od września do końca roku najwięcej osób zmarło właśnie w grudniu. Pod koniec roku walkę z COVID-19 przegrało 29 mieszkańców powiatu otwockiego. Najwięcej osób (dziewięć) zmarło w połowie miesiąca, tj. od 12 do 17 grudnia. 

– Podczas spotkania sztabu kryzysowego, które odbyło się w połowie grudnia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku poinformowała, że od początku 2021 roku odnotowała 89 ognisk epidemicznych. Natomiast w ostatnich tygodniach aktywne ogniska odnotowano w 25 miejscach: 15 w szkołach, cztery w przedszkolach, jedno w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym, trzy w szpitalach, jedno w DPS/ZOL/hospicjum i jedno w zakładzie pracy – informuje starosta Krzysztof Szczegielniak. I dodaje, że już prawie 60 proc. mieszkańców powiatu otwockiego jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (najwięcej w Karczewie, Józefowie i Otwocku). 

Pod koniec roku u kilkunastu osób na oddziale wewnętrznym Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku potwierdzono laboratoryjnie koronawirusa. Jak poinformowała dyrekcja szpitala, pozytywny wynik testu na COVID-19 miało 13 pacjentów i dwie osoby z personelu. Dlatego od 29 grudnia wstrzymano przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny. – Wprowadziliśmy wszystkie procedury, przetestowaliśmy pozostałych pacjentów i personel. Obecnie sytuacja epidemiczna jest opanowana – zapewnia Monika Gębska, prezes PCZ w Otwocku. Przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny zostaną wznowione prawdopodobnie jutro (wtorek, 4 stycznia).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.