Dołącz do Orszaku Trzech Króli

W czwartek, 6 stycznia w Otwocku, Zakręcie i Kołbieli przejdą Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne hasło wydarzenia to „Dzień dziś wesoły!”. Ma być kolorowo i radośnie, a dzięki współpracy lokalnych organizatorów z Fundacją Trzech Króli na uczestników orszaków będą czekać pamiątkowe korony i śpiewniki

BARBARA MICHAŁOWSKA

Trzech Króli, czyli Święto Objawienia Pańskiego, było obchodzone już we wczesnym chrześcijaństwie. Od XIII wieku trzej królowie stali się bohaterami jasełek. Na przełomie XV i XVI wieku pojawił się zwyczaj święcenia w kościołach złota i kadzidła. W XVIII wieku rozwinęła się tradycja święcenia kredy, którą pisano na drzwiach domów „K+M+B” lub „C+M+B” wraz z datą bieżącego roku. Znaczenie tego napisu tłumaczono jako skrót od wyrażenia „Christus mansionem benedicat” („Niech Chrystus dom błogosławi”) lub „Christus multorum benefactor” („Chrystus dobroczyńcą wielu”) albo jako pierwsze litery imion Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Tradycja orszaków narodziła się w 1866 roku w hiszpańskim mieście Alcoy i jest kultywowana w wielu miejscach na świecie. Tradycyjne orszaki przechodzą również ulicami polskich miast i wsi, w tym roku barwne pochody odbędą się w trzech miejscowościach w powiecie otwockim.

Otwock

W tym roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zawita do Otwocka. Uliczne jasełka rozpoczną się o godz. 13.30. Mędrcy ze Wschodu ze swoimi świtami, rycerzami, wojownikami i dwórkami wyruszą ulicami miasta za gwiazdą betlejemską, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus. Wydarzenie rozpocznie się na skwerze Szarych Szeregów przy Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza, gdzie zostaną odegrane pierwsze sceny. Następnie orszak przejdzie ul. Andriollego pod kościół im. bł. ks. Kłopotowskiego, który tego dnia stanie się dworem Heroda. Potem orszak ruszy do parku miejskiego, gdzie na tarasie Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego dobro stoczy walkę ze złem. Na finałową scenę – złożenie pokłonu przez trzech królów Dzieciątku Jezus – organizatorzy zapraszają do stajenki, czyli przed muszlę koncertową w parku. Tam uczestnicy wspólnie odśpiewają kolędę „Bóg się rodzi”. Po zakończeniu orszaku o godz. 15 odbędzie się wspólne kolędowanie z Maciejem Miecznikowskim. Będzie radośnie, kolorowo, głośno i wyjątkowo.

Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu, ale w przygotowania włączyło się wiele instytucji i organizacji z terenu miasta – szkoły, przedszkola, wspólnoty, a także całe rodziny mieszkańców Otwocka. Honorowy patronat nad orszakiem objął prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Zakręt

Tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli i księdzem proboszczem Pawłem Adlerem już po raz piąty organizuje Orszak Trzech Króli w Zakręcie w gminie Wiązowna. Barwny pochód wyruszy ok. godz. 12.15 (po mszy św. o godz. 11) sprzed kościoła i przejdzie ulicami: Kościelną, Szkolną, Jana Pawła II i ks. Iwaniuka z powrotem na teren kościoła. – Skoro dzień wesoły, to zapraszamy do przywdziania kolorowych szat jasełkowych. Do udziału gorąco zachęcamy dzieci, młodzież, zespoły muzyczne, muzykujące rodziny, wszystkich parafian i mieszkańców zwłaszcza z terenu działania Koła, a więc powiatów otwockiego i mińskiego – zapraszają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zakręcie.

Jak co roku wszyscy otrzymają korony i śpiewniki, a dla dzieci zostały przygotowane kolorowe chusty. W związku z sytuacją epidemiologiczną i obostrzeniami sanitarnymi organizatorzy zachęcają do zbierania się na świeżym powietrzu przed kościołem, skąd wyruszy orszak. Muzycy, którzy zechcą wesprzeć swoim talentem Orszak Trzech Króli w Zakręcie, mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału, pisząc na adres mailowy koła: kgw.zakret@gmail.com.

Kołbiel

Także w Kołbieli tradycyjnie 6 stycznia odbędzie się Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpocznie się mszą św. o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Kołbieli, następnie o godz. 13.30 orszak przejdzie ul. Rynek. Na zakończenie, o godz. 13.45, przewidziano poczęstunek dla uczestników. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Gminy Kołbiel, parafia pw. Świętej Trójcy w Kołbieli, Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kołbieli. Organizatorzy zachęcają do ubrania się w kolorowe stroje i aktywnego uczestniczenia w Orszaku.

5 komentarzy do “Dołącz do Orszaku Trzech Króli

 • 5 stycznia 2022 o 01:59
  Permalink

  „W tym roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zawita do Otwocka.”?
  To kompletna bzdura.
  Nie wiem skąd pochodzi autor reportażu, że kompletnie nie zna historii Otwocka.
  Orszak trzech króli, od kilkunastu lat jest obecny na Ługach.
  W odróżnieniu od innych orszaków, Trzej Królowie wyruszają w swą wędrówkę z trzech różnych miejsc, by po drodze spotkać się w jednym miejscu i wspólną procesją, prowadzoną przez księdza proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego, podążać do szopki, gdzie składają pokłon Jezusowi.
  Zapraszamy wszystkich chętnych 6 stycznia około godz 10;10 na skrzyżowanie ulic Miziołka i Andersa, gdzie spotykają się wspólnie mieszkańcy i Trzej Królowie, aby razem podążać na spotkanie z Jezusem.

  Odpowiedz
  • 5 stycznia 2022 o 12:34
   Permalink

   Żadna bzdura na ogłoszeniach jest info na temat tego święta w Otwocku

   Odpowiedz
   • 5 stycznia 2022 o 14:31
    Permalink

    Bzdurą jest to, że Orszak Trzech Króli zawita do Otwocka po raz pierwszy.
    A jeśli na afiszach jest taka informacja – że po raz pierwszy – tym większy wstyd dla urzędników, którzy taką wiadomość puścili, dla ludzi, którzy opracowali takie ogłoszenie i dla redakcji, że nie sprawdza szczegółowo informacji.
    W internecie znajdziecie, nie tylko informacje z tych orszaków, ale i liczne zdjęcia.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.