Gaz dla powiatu droższy o 400 procent

Jedyna oferta, która wpłynęła w przetargu na dostawę gazu do budynków starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu, wskazuje na blisko 400-procentowy wzrost cen. Władze powiatu szukają sposobów, by uniknąć tak drastycznej podwyżki

Pierwszy przetarg na dostawy gazu ziemnego dla grupy zakupowej obejmującej budynki Starostwa Powiatowego w Otwocku, jednostki organizacyjne powiatu (m.in. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii „Jędruś”, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, LO im K.I. Gałczyńskiego, „Nukleonik”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy i inne) oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku ogłoszono w październiku 2021 roku. Powiat założył wtedy, że na zakup gazu na 2022 rok wystarczy kwota 678 tys. 975 zł. 28 października postępowanie musiało zostać unieważnione, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta. Następnego dnia przetarg powtórzono. Kwota na zakup pozostała ta sama. Tym razem w wyznaczonym terminie wpłynęła tylko oferta od PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., która opiewała na 2 mln 131 tys. 545 zł. Ze względu na cenę postępowanie ponownie zostało unieważnione.

W drugiej połowie listopada ogłoszono kolejny przetarg. Z udziału w grupie zakupowej zrezygnował już szpital MSWiA, a sam okres dostaw gazu skrócono do dwóch miesięcy (styczeń i luty 2022 roku). Na dostawę gazu na te dwa miesiące starostwo zabezpieczyło 253 tys. 280 zł 71 gr. I tym razem wpłynęła jedna oferta od PGNiG na kwotę 387 tys. 396 zł 46 gr brutto. Chcąc nie chcąc, wybrano ją jako najkorzystniejszą. – Stawki za gaz wywindowały o blisko 400 procent w stosunku do tego, co mieliśmy – ocenił podczas sesji rady powiatu w środę, 29 grudnia sekretarz powiatu Andrzej Solecki.

– Przetarg został rozstrzygnięty na dwa miesiące, teraz wspólnie z wydziałem administracyjnym robimy analizy, co dalej. Rozważamy różne scenariusze, np. wejście do innych, większych grup zakupowych, żeby zabezpieczyć gaz w jak najkorzystniejszych cenach. Liczymy na to, że pierwszy kwartał 2022 roku przyniesie lekką stabilizację – podkreślił.

W budżecie powiatu na 2022 rok przewidziano tylko niewielki wzrost cen gazu w stosunku do tych, które obowiązywały w 2021 roku. – Założenia do budżetu na 2022 rok były przyjmowane we wrześniu. Wzrost cen za gaz został przyjęty zgodnie ze wskaźnikiem inflacji, czyli o ok. 3 proc. Nikt nie spodziewał się, że podwyżki mogą być tak drastyczne. Na pewno w tym zakresie budżet jest niedoszacowany i w trakcie roku będziemy musieli zwiększać kwoty na ten cel, tylko na razie nie wiemy o ile – zapowiedział skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski.

SW

2 komentarze do “Gaz dla powiatu droższy o 400 procent

 • 7 stycznia 2022 o 22:41
  Permalink

  Bo i podwyżki nie powinny być tak drastyczne ! Cena gazu na rynkach międzynarodowych wróciła do normy tj. wzrosła o 30 % wobec ceny z zeszłego roku i aktualnie wynosi 3,93 USD/mln btu.

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2022 o 10:11
  Permalink

  Ceny gazu na rynkach międzynarodowych spadają (z 6$ do niecałych 4$) – ale PGNiG musi zarobić a zysk wpłacić do budżetu. Obajtek się chwalił, że zarabia na benzynie więcej niż poprzednie rządy.

  A płacimy za to my wszyscy.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.