Nowy autobus ruszy wiosną?

Czy sytuacja komunikacyjna mieszkańców Karczewa wkrótce się poprawi? Burmistrz Michał Rudzki zdradził plany związane z uruchomieniem nowej linii autobusowej i modyfikacją istniejących połączeń

Transport zbiorowy z Karczewa do Otwocka jest daleki od ideału. Sytuacją komunikacyjną na tej trasie zainteresowali się ostatnio nawet powiatowi radni. Podczas jednego z grudniowych posiedzeń Dariusz Kołodziejczyk dopytywał wicestarostę Pawła Zawadę, czy są prowadzone rozmowy na temat uruchomienia ponadgminnych linii autobusowych łączących Karczew ze stolicą powiatu także w weekendy. Istniejące linie, w tym autobus z Osiecka przez Sobienie-Jeziory i Karczew do Otwocka, które funkcjonują dzięki współfinansowaniu powiatu otwockiego, kursują tylko od poniedziałku do piątku. W tej sytuacji mieszkańcy Karczewa są pozbawieni możliwości dojazdu komunikacją do pracy, NPL-u czy działających w Otwocku instytucji kultury.

Pod koniec grudnia starosta Krzysztof Szczegielniak potwierdził wprawdzie, że w 2022 roku połączenia, które były realizowane w 2021 roku zostaną rozszerzone o kolejne przystanki w miejscowości Ostrówiec, Wygoda i na osiedlu Ługi, ale z powodu ograniczonych finansów i bardzo małej rentowności linii w weekendy obecnie przewiduje się kursy tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku. O możliwości poprawy sytuacji poinformował jednak za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Karczewa Michał Rudzki. Zapewnił, że od początku roku obok utrzymania dotychczas funkcjonujących połączeń autobusowych zostaną utworzone nowe, a istniejące linie ulegną nieznacznej modyfikacji.

– Umowy na utrzymanie obecnych linii autobusowych, tj. Karczew – Warszawa obsługiwanej przez MiniBus, Zambrzyków – Otwock obsługiwanej przez Dar-BUS oraz Kosumce – Nadbrzeż – Otwock obsługiwanej przez WOT TRANS, będą obowiązywać do końca marca 2022 roku. Niewielkiej korekcie ulegnie rozkład jazdy na linii Zambrzyków – Otwock, co jest podyktowane wnioskami pasażerów – informuje burmistrz Rudzki. – Koszt utrzymania tych linii w pierwszym kwartale 2022 roku wyniesie ok. 98 tys. zł. Zawarcie umów na kolejne miesiące w dużej mierze będzie uzależnione od rozwoju pandemii i wprowadzania ewentualnych ograniczeń z nią związanych – dodaje.

Kolejnym krokiem do poprawy sytuacji komunikacyjnej jest rozszerzenie współpracy gminy z Zarządem Transportu Miejskiego. – Podjęliśmy intensywne działania, aby obok linii nocnej N72, która nadal będzie funkcjonowała, uruchomić dodatkową linię, tzw. L-kę, kursującą na trasie Karczew – PKP Otwock – informuje burmistrz Rudzki. – Ustalono już trasę autobusu, który będzie kursował od ronda na ul. Kraszewskiego w Otwocku, dalej ulicami: Wyszyńskiego, Świderską, Warszawską, Stare Miasto, Mickiewicza, Karczewską, Hożą, Andriollego, Powstańców Warszawy, Orlą do PKP Otwock. W większości trasa ta pokrywa się z dawną linią L46. Nowy autobus będzie kursować w dni powszednie – przewidujemy dwa kursy w godzinach szczytu i po jednym poza nimi – oraz w soboty i niedziele. Uruchomienie linii jest planowane późną wiosną i w dużej mierze zależy od zabezpieczenia przez radę miejską odpowiednich środków w budżecie na 2022 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Linia ZTM będzie korzystna zwłaszcza dla seniorów, dzieci i młodzieży uczącej się, ponieważ wiąże się ze zniżkami – podkreśla burmistrz.

Zgodnie z regulaminem ZTM, żeby autobus mógł zatrzymać się na pętli na osiedlu Ługi, konieczne będzie dostosowanie jej do odpowiednich standardów. ZTM ma wytyczne, zgodnie z którymi konieczne będzie zorganizowanie specjalnych peronów. – Mamy na to czas do połowy kwietnia – podkreśla burmistrz, który liczy na to, że rada miejska pozwoli wygospodarować w budżecie pieniądze na takie techniczne rozwiązania.

Nowa „L-ka” może w pewnej mierze rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców Karczewa, ale jak sygnalizuje burmistrz, kolejnym obszarem, gdzie trzeba będzie poprawić komunikację, jest rejon ul. Częstochowskiej. Znajdują się tam TBS-y i osiedle Nowy Karczew. Mieszkańcy tych budynków wielorodzinnych liczą na to, że gmina także im zapewni publiczny transport.

SW

Od nowego roku zmiany w kursowaniu linii powiatowych

Od 1 stycznia zmienia się trasa autobusu Osieck – Otwock (zostały dodane przystanki w Wygodzie i Ostrówcu oraz przystanek na osiedlu Ługi) i  Dobrzyniec – Żanęcin – Otwock (trasa jest wydłużona o dodatkowe przystanki w miejscowości Pęclin) oraz Kołbiel – Otwock (wzdłuż trasy dodano kilka przystanków pośrednich). Na wszystkich liniach będą też obowiązywały nowe rozkłady jazdy i zaktualizowany cennik biletów. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie http://woloszka.com.pl/powiat-otwocki/

One thought on “Nowy autobus ruszy wiosną?

  • 23 stycznia 2022 o 03:52
    Permalink

    Dobrze by było aby autobus podjeżdżał pod obecną przychodnię. Dla osób niepełnosprawnych i starszych, zarówno z Karczewa jak i z Ługów, którzy nie mają samochodu, po zmianie lokalizacji przychodni, bardzo utrudniony jest dojazd do przychodni

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.