Zapowiedzi kulturalne 6-13 stycznia

OTWOCK

Pastorałki w muszli

Kolędowanie z Maciejem Miecznikowskim w parku miejskim to propozycja na czwartkowe świętowanie. Koncert zakończy uroczysty Orszak Trzech Króli

Maciej Miecznikowski jest przede wszystkim showmanem. To także muzyk i wokalista znany z zespołu Leszcze, poza tym gra na fortepianie, gitarze, trąbce, flecie i akordeonie. Tym razem zobaczymy go w nieco innej odsłonie. W programie koncertu są najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, akustyczne wersje przebojów z oratoriów „Tryptyk Świętokrzyski” i „Siedem Pieśni Marii” oraz znane utwory świąteczne, zimowe i liryczne. Posłuchamy ich w aranżacjach nieco uwspółcześnionych, przy żywym akompaniamencie gitary i akordeonu.

Park miejski, ul. Filipowicza 9, czwartek, 6.01, godz. 15, wstęp wolny

Kolędy na rockowo

Koncert Rockolędy to nowe podejście do tradycji wspólnego kolędowania. Rodzinna, międzypokoleniowa ekipa wraca na scenę Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza w czwartek, 6 stycznia

Autorski, muzyczny projekt zakorzeniony w świętach Bożego Narodzenia stanowi kompilację tradycji i współczesności, starszych i młodszych wykonawców, rocka i muzyki klasycznej, folku i jazzu, instrumentów strunowych, dętych, perkusyjnych i klawiszowych. Podczas koncertu usłyszymy zarówno mocniejsze brzmienia, jak i łagodne, refleksyjne aranżacje. Na scenie zobaczymy całe rodziny – rodziców z dziećmi, ciociami i wujkami. Na co dzień muzyczni amatorzy wykonują różne zawody, chodzą do przedszkoli, uczą się, studiują. Ta wspólna przygoda zaczęła się bardzo zwyczajnie, od spontanicznego spotkania w jednej z warszawskich szkół. Przez przeszło 10 lat ponad 50-osobowy zespół dużo koncertował, na koncie muzycy mają dwie płyty z autorskimi aranżacjami kolęd i własnymi kompozycjami okołobożonarodzeniowymi.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, czwartek, 6.01, godz. 17, bilety 10 zł

JÓZEFÓW

Komediowa niedziela

Na „Noworoczny stand-up” zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w niedzielę, 9 stycznia. Wystąpi trzech komików: Maciej Twarowski, Kamil Kozieł i Michał Gołąb

          Czasy mamy trudne, ale warto zawierzyć powiedzeniu, że „śmiech to zdrowie”, i dać popracować przeponie. W dobre humory wprawią nas specjaliści w tej dziedzinie. Maciej Twarowski postanowił wziąć na celownik własne środowisko i opowiedzieć o trudach początkujących komików i życiu w komediowym świecie. Swój program zatytułował „Serce mam dobre”. Kamil Kozieł na pewno oczaruje widzów swoim podejściem do świata, niekonwencjonalnymi spostrzeżeniami, a także umiejętnością zachowania stoickiego spokoju w nawet najbardziej nieprzewidywalnych sytuacjach.

Wreszcie „trzecim muszkieterem” jest józefowianin Michał Gołąb – człowiek  paradoks, mający olbrzymie trudności w sprawach banalnych, ale znakomicie radzący sobie w tych trudnych. W programie „Trochę o mnie, trochę o żulach” opowie o swoich życiowych perypetiach z samym sobą i oczywiście tytułowymi osobnikami, których w nadświdrzańskiej rzeczywistości nie brakuje.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 9.01, godz. 18, bilety 20 zł

Wystawa rysunków

Przez cały styczeń w MOK-u można oglądać wystawę będącą pokłosiem Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M.E. Andriollego. Ekspozycja przyjechała do nas z Nałęczowa

 Nałęczowski Ośrodek Kultury już w 1987 roku zorganizował pierwszy konkurs imienia Andriollego, ale zakończył się on na jednej edycji. Inicjatywę reaktywowano dopiero w 2003 roku. Konkurs jest międzynarodowy i organizowany jako triennale, a więc raz na trzy lata, co nadaje mu większy prestiż, a artystom pozwala na przygotowanie jak najlepszych prac. W 2021 roku odbyła się siódma edycja. Nadesłano kilkaset prac z całej Polski i sześciu innych krajów europejskich. W Józefowie obejrzymy nie tylko prace laureatów, lecz także ponad 40 najlepszych rysunków.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26

KARCZEW

Gramy charytatywnie

Koncert „Śpiewamy dla Zuzi” odbędzie się w czwartek, 6 stycznia w karczewskim urzędzie

          Zuzia, mieszkanka Otwocka Małego, ma za sobą walkę ze złośliwym guzem mózgu, śpiączkę i dziewięć operacji. Od dawna trwa jej rehabilitacja, bardzo kosztowna i trudna. Dziewczynka i jej rodzina potrzebują pomocy, a najbliższą okazją ku temu jest charytatywny koncert kolęd i pastorałek, podczas którego będzie okazja, by wesprzeć Zuzię. Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczenia związane z pandemią obowiązuje limit miejsc.

Urząd Miejski w Karczewie, ul. Warszawska 28, czwartek, 6.01, godz. 16

WAWER

Zimowy koncert

W sobotę, 8 stycznia na dużej scenie Wawerskiego Centrum Kultury wystąpią laureaci konkursów wokalnych i instrumentalnych

Ogólnopolski konkurs „Nagraj z nami płytę” był organizowany w 2021 roku już po raz drugi przez Fundację Ze sztuką przez świat. Obejmował kategorie: wokalną, wokalno-instrumentalną, śpiew klasyczny, dodatkowo utworzono kategorię plastyczną, w której tematem była okładka świątecznej płyty. W konkursie mogli uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli. Ci najlepsi wystąpią w „Zimowym koncercie”. Ich popisy podzielono na dwie części. O godz. 15 w świątecznej atmosferze wysłuchamy kolęd i pastorałek w wykonaniu laureatów „Christmas Edition Talents”, a o godz. 17 zwycięzców konkursu „Przesłuchania na żywo i online”. Wtedy też nastąpi rozdanie nagród.

WCK, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, sobota, 8.01, wstęp wolny

 

Urzeczeni kontrabasem

Filia Wawerskiego Centrum Kultury w Radości ma dwie weekendowe propozycje – etnograficzną i muzyczną, każda przyniesie sporą porcję wiedzy

Za tytułem „Urzecze-Wisła-Zima” kryją się wystawa fotografii i warsztaty. W sobotę, 8 stycznia obejrzymy zdjęcia przedstawiające zimowe pejzaże nadwiślańskie z okolic Nadbrzeża. Wernisażowi będzie towarzyszył warsztat collage 3D, czyli zdjęcia nadwiślańskiego krajobrazu, urzeczańskie stroje, a współczesna Warszawa i Wawer znajdą się w kinetycznej makiecie. Będzie również warsztat lalki w stroju urzeczańskim. Nie zabraknie opowieści o tradycji tego mikroregionu etnograficznego przygotowanych na podstawie książki „Nadwiślańskie Urzecze” dr. Łukasza Maurycego Stanaszka. Początek o godz. 16, wstęp jest wolny, a sama wystawa potrwa do końca lutego.

          Z kolei w niedzielny wieczór, 9 stycznia klub w Radości zaprasza na koncert „Niezwykłe instrumenty – kontrabas”. Wystąpią Karol Kowal – kontrabasista Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie – oraz Katarzyna Brochocka – kompozytorka, pianistka i librecistka. Artyści wykonają wyjątkowy program, na który złożą się utwory z różnych epok, prezentujący zarówno liryczne, jak i wirtuozowskie oblicze kontrabasu. Na słuchaczy czeka też niespodzianka w postaci światowej premiery nowego utworu muzyków. Koncert poprzedzi wykład, a na zakończenie zaplanowano warsztaty „Nie przeciągaj struny”. Początek o godz. 18, bilety 20 zł.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 277 49 64

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.