Sędzia Żaryn będzie miał rondo

Obiekt drogowy u zbiegu ulic Majowej i Jana Pawła II w Otwocku będzie nosić nazwę „rondo im. Stefana Żaryna”. Rada miasta podjęła decyzję, przyjmując uchwałę w tej sprawie na sesji we wtorek,  28 grudnia

Pod koniec ubiegłego roku otwoccy radni po raz kolejny podjęli temat związany z uhonorowaniem jednego ze znakomitych obywateli Otwocka Stefana Szczepana Żaryna. Kilka miesięcy temu rada miasta rozpatrywała wniosek w sprawie nadania imienia sędziego rondu u zbiegu ul. Majowej i ul. Grunwaldzkiej. Okazało się wtedy, że społeczność pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 5 wystąpiła z innymi propozycjami nadania nazwy temu obiektowi. Żeby uniknąć niepotrzebnych kontrowersji, zdecydowano, że imię sędziego będzie nosić inne rondo – u zbiegu ul. Majowej i ul. Jana Pawła II. To już trzecia lokalizacja ronda im. Stefana Żaryna. Pierwszą propozycją było rondo na skrzyżowaniu ul. Samorządowej i ul. Żeromskiego, ale ta inwestycja wciąż pozostaje w sferze planów, więc trudno teraz decydować o tym, kto ma być jej patronem.

Nadanie rondu imienia Stefana Żaryna jest związane z wnioskiem jego prawnuka, senatora RP, historyka prof. dr. hab. Jana Żaryna. To on wystąpił z propozycją uczczenia zasłużonego dla Otwocka przodka poprzez nadanie nazwy rondu albo ulicy. Prezydent Otwocka po tym wniosku w maju wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię, czy nazwa nie będzie sprzeczna z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu. W czerwcu IPN poinformował, że nie zgłasza zastrzeżeń. Ponieważ część działek, na których znajduje się infrastruktura drogowa, jest we władaniu skarbu państwa albo we własności i użytkowaniu wieczystym PKP, prezydent poprosił także o zaopiniowanie zarząd powiatu i PKP. Ich opinie także były pozytywne.

Na wtorkowej sesji 28 grudnia radni przyjęli uchwałę. „Wobec zasług Stefana Żaryna, obywatela ziemskiego, właściciela dworu znajdującego się u zbiegu ulic Samorządowej i Żeromskiego, nadanie nazwy rondu u zbiegu ulic Majowej i Jana Pawła II ww. imieniem zasługuje na uznanie. Rondo jest położone nieopodal dawnych dóbr Żarynów” – napisano w uzasadnieniu uchwały, którą rada miasta przyjęła 28 grudnia. – Rondo mające nosić imię Stefana Żaryna będzie miejscem pokonywanym przez pojazdy kierujące się do budynku rozbudowanego szpitala im. Adama Grucy. Główny dojazd do tej placówki medycznej będzie odbywał się ul. Grunwaldzką. Rondo im. Stefana Żaryna będzie rozdrożem kierującym do dawnej posiadłości Żarynów – Natalin, na której obecnie znajduje się szpital im. prof. Adama Grucy – doprecyzował na sesji prezydent Jarosław Margielski. Obecny na sesji prawnuk sędziego Jan Żaryn w imieniu całej rodziny podziękował za jednomyślność w sprawie decyzji o uhonorowaniu osoby tak zasłużonej dla historii miasta.

Nazwa ronda zostanie nadana po przekazaniu inwestycji przez PKP PLK zarządcy drogi, czyli Zarządowi Dróg Powiatowych. – Przygotujemy wtedy porozumienie z powiatem o nadanie rondu odpowiedniego kształtu i estetyki, uformujemy kopiec i wykonamy nasadzenia – zapewnił prezydent Margielski.

Niewykluczone, że w niedługim czasie także rondo na skrzyżowaniu ul. Majowej i ul. Grunwaldzkiej doczeka się nazwy. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 proponuje, by to podwójne rondo o kształcie przypominającym fasolę nosiło nazwę dwóch zasłużonych kobiet – Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej.

SW

Działacz społeczny zasłużony dla historii miasta

Pochodzący z Litwy sędzia Stefan Szczepan Żaryn po upadku powstania styczniowego i utracie majątku wraz z rodziną osiadł w Otwocku, stając się właścicielem majątku Natalin i Świerk. Jako obywatel ziemski i działacz społeczny bardzo szybko stał się znaczącą postacią. Wspierał zakładanie kas oszczędnościowych, czym zyskał szacunek i uznanie okolicznej ludności. Pełnił funkcję prezesa Rady Banku Ludowego w Otwocku i doradcy dla ludności wiejskiej starającej się o modernizację swoich gospodarstw. Współorganizował straż pożarną i pełnił funkcję jej długoletniego prezesa. Ze względu na swój autorytet w 1915 roku został powołany przez Centralny Komitet Obywatelski w Warszawie na sędziego w Sądzie Obywatelskim w Otwocku. Ta funkcja stanowiła z czasem podstawę budowania suwerennej władzy samorządowej w odradzającej się Polsce. Według licznych świadectw Stefan Żaryn cieszył się olbrzymią sympatią jako człowiek otwarty, ciepły i zawsze pogodny. Zmarł 6 września 1925 roku, został pochowany w grobie rodzinnym w Wiązownie.

One thought on “Sędzia Żaryn będzie miał rondo

  • 7 stycznia 2022 o 14:37
    Permalink

    Znakomity mieszkaniec ? a skąd wiemy coś o jego działalności na rzecz Otwocka? od jego wnuka tylko?! Ktoś mi wskaże jakieś opracowanie? Nawet wikipedia o nim milczy.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.