Kto zajmie się zwierzętami rannymi w wypadkach?

W ubiegłym roku konkurs na opiekę weterynaryjną nad zwierzętami poszkodowanymi w wypadkach komunikacyjnych na terenie Otwocka wygrała Fundacja Animal Rescue Poland. Jednak umowa się skończyła i w nowym roku urząd miasta ogłosił zapytanie ofertowe na to zadanie w 2022 roku. Stowarzyszenie, fundacje czy schroniska miały tylko tydzień, by zapoznać się z ofertą miasta i złożyć swoje oferty

AGNIESZKA JASKULSKA

Jedno ze stowarzyszeń zajmujących się poszkodowanymi zwierzętami w mediach społecznościowych na lokalnych forach w sobotę, 1 stycznia opublikowało poruszający post opisujący potrącenie psa, do którego doszło naprzeciwko jednej z klinik weterynaryjnych. – Dyżurny policji przyjmuje zgłoszenie, po czym oddzwania po pięciu minutach informując, że Fundacja Animal Rescue Poland od 17 godzin, czyli wraz z nowym rokiem, nie ma umowy na „zwierzęta powypadkowe” – napisali członkowie ze stowarzyszenia. – Dlaczego miasto Otwock nie przedłużyło fundacji umowy chociażby do czasu, kiedy w ramach konkursu zostanie wyłoniony nowy podmiot? Dlaczego co roku jest ta sama sytuacja? – dociekają.

„Linia” zapytała o to Urząd Miasta w Otwocku, który w tym roku i tak wszczął procedury znacznie wcześniej niż w poprzednich latach. – W piątek, 31 grudnia 2021 r. miasto ogłosiło na stronie internetowej zapytanie ofertowe na zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej dla zwierząt bezdomnych, gospodarskich, kotów wolno żyjących oraz dzikich zwierząt poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych na terenie Otwocka w 2022 roku – tłumaczy Aleksandra Czajkowska z biura prasowego otwockiego ratusza. I dodaje, że wszystkie podmioty mogły składać oferty do piątku, 7 stycznia. – Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jak najszybciej, prawdopodobnie w pierwszej połowie stycznia, o ile wpłyną oferty i będą spełniały kryteria – zaznacza Czajkowska. – Kryteria wyboru podmiotu są takie same jak w ubiegłym roku. Do czasu wyłonienia nowego podmiotu opiekę weterynaryjną poszkodowanych zwierzętom zapewnia Fundacja Animal Rescue Poland, z którą była podpisana umowa w ubiegłym roku, a w tym roku fundacja świadczy te usługi na pojedyncze zlecenia – podkreśla biuro prasowe UM w Otwocku.

„Linia” skontaktowała się także z Fundacją Animal Rescue Poland. – Umowa z miastem Otwock zakończyła się i jeszcze nie wiemy, czy będziemy startować w konkursie – mówi Hubert Oleścik, wolontariusz z fundacji. – Staramy się pomagać wszystkim poszkodowanym zwierzętom, ale czasami mamy tak dużo zgłoszeń, że nie jesteśmy w stanie wszędzie dotrzeć – tłumaczy wolontariusz. I dodaje, że fundacja w pierwszej kolejności jeździ do wezwań do miast czy gmin, z którymi ma podpisaną umowę.

Zapytaliśmy biuro prasowe otwockiego ratusza o to, kogo mieszkańcy Otwocka mają informować o wypadkach z udziałem zwierząt w sytuacji, gdy miasto nie ma jeszcze podpisanej umowy z fundacją, stowarzyszeniem czy schroniskiem? – W przypadku poszkodowanych w wypadkach zwierząt należy dzwonić na numer interwencyjny ekopatrolu tel. 605 219 979. Ekopatrol przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 15. Poza tymi godzinami oraz w weekendy należy kontaktować się z policją – tłumaczy Aleksandra Czajkowska. – Jeśli chodzi o odbiór i utylizację zwłok zwierząt i odpadów pochodzenia zwierzęcego z terenu miasta, to została wybrana firma utylizacyjna Zbiornica Skórzec Sp. z o.o. Umowa z tym podmiotem jest w trakcie podpisywania i będzie obowiązywać do końca 2022 roku – informuje pracownica urzędu.

 

Co zrobić, gdy potrącisz zwierzę?

Powinniśmy pamiętać, że potrącenie zwierzęcia to wypadek jak każdy inny. Dlatego obowiązują nas standardowe procedury: musimy się zatrzymać, włączyć światła awaryjne, a miejsce zdarzenia zabezpieczyć trójkątem ostrzegawczym. Zgodnie z obowiązującym prawem kierowca, który potrącił zwierzę, powinien zapewnić mu stosowną pomoc i zgłosić sytuację odpowiednim służbom: straży miejskiej, policji, urzędowi miasta lub gminy, nadleśnictwu. Niestety, kierowcy często o tym zapominają i odjeżdżają z miejsca. Za tego typu zachowanie grozi grzywna do 5 tys. zł, a nawet więzienie.

One thought on “Kto zajmie się zwierzętami rannymi w wypadkach?

  • 10 stycznia 2022 o 19:22
    Permalink

    Czym się różni fundacja od normalnej firmy? Chyba tylko ulgowym traktowaniem przez organa podatkowe.
    I tą deklarowana miłością dla zwierząt ale jak umowa nie podpisana to nagle zgłoszeń jest bardzo dużo i nie mogą jeździć.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.