Prawie 200 ujęć do sprawdzenia

W środę, 5 stycznia, niemal dwa tygodnie po opublikowaniu na stronie urzędu komunikatu o skażeniu wód podziemnych w 2009 roku, miasto zleca badania fizyko-chemiczne 200 indywidualnych ujęć wody. Na otwockich Kresach będzie badana zawartość w wodzie substancji rakotwórczych – trichloroetanu i tetracholoroetanu

Tuż przed świętami, 21 grudnia władze Otwocka poinformowały o zanieczyszczeniu wód podziemnych na terenie części centrum miasta i otwockich Kresów substancjami rakotwórczymi. Do skażenia doszło ponad 10 lat temu. Jego przyczyną było nieprawidłowo funkcjonująca pralnia chemiczna przy ul. Wawerskiej. W komunikacie prezydent Jarosław Margielski poinformował, że „istnieje ryzyko, iż stwierdzone w 2009 r. skażenie wód podziemnych nadal występuje”. W związku z tym miasto miało niezwłocznie zlecić wykonanie serii badań laboratoryjnych i powtórnej analizach skażenia wód podziemnych oraz wyznaczenia aktualnego obszaru ryzyka.

W środę, 5 stycznia w biuletynie informacji publicznej pojawiło się zaproszenie do składania oferty cenowej dla firm zainteresowanych wykonaniem badań laboratoryjnych fizyko-chemicznych na zawartość trichloroetanu i teatrachloroetanu (oraz tych związków w sumie) w ok. 200 indywidualnych ujęciach wody na otwockich Kresach. Próbki będą pobrane z prywatnych ujęć po uprzednim poinformowaniu mieszkańców o planowanym terminie badania.

Pobranie próbek i analiza mają być wykonane w ciągu miesiąca od podpisania przez miasto umowy z wyłonionym w konkursie wykonawcą (miasto zbiera oferty do 13 stycznia), który musi posiadać uprawnienia wydane przez Polskie Centrum Akredytacji. Jeśli konkurs przebiegnie sprawnie, być może wyniki badań będą znane już w drugiej połowie lutego.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.