Piętrowy parking zamiast garaży?

Podczas gdy centrum Otwocka staje się wizytówką miasta, mało estetyczne garaże przy ul. Lennona nadal mają się całkiem dobrze. Być może za jakiś czas i one znikną z przestrzeni miasta. Pomysł wybudowania w ich miejscu dużego, piętrowego parkingu przedstawił radny Andrzej Gurdziel

Podczas grudniowej sesji rady miasta otwoccy radni wyrazili zgodę na przedłużenie z dotychczasowymi dzierżawcami umów na wynajem garaży, boksów motocyklowych i dojazdów do nich przy ul. Lennona 2. Zgoda dotyczy wynajmu pomieszczeń na okres do trzech lat. Wątpliwości co do zasadności podjęcia takiej uchwały zgłosił radny Andrzej Gurdziel, który już na początku kadencji samorządowej sygnalizował prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu, że warto byłoby pomyśleć o innym, bardziej kompleksowym rozwiązaniu w tym miejscu.

– Te garaże są bardzo zniszczone, wyglądają fatalnie – mówił podczas sesji radny Gurdziel. – Na szybko należałoby przeprowadzić ich remont. Miasto powinno zdecydować się albo na remont garaży, żeby wyglądały schludnie i porządnie, albo przymierzyć się do budowy w tym miejscu garażu wielopoziomowego. Mieszkam w tym rejonie i wiem, że sąsiednie ulice, m.in. Poniatowskiego, Andriollego, Lennona, Skłodowskiej, są zastawione przez samochody. Kiedyś budując osiedla nie myślano o takim poziomie motoryzacji, jak jest obecnie, więc prędzej czy później miasto będzie musiało rozwiązać problem samochodów, które stoją wzdłuż ulic, na poboczach i chodnikach. Moim zdaniem to miejsce byłoby doskonałe na parking, bo jest dobrze skomunikowane od strony głównych ulic, a jednocześnie znajduje się blisko osiedli. Miasto też będzie miało zysk z opłat za takie miejsca parkingowe. Dlatego uważam, że obecne umowy dzierżawy powinny być zawarte maksymalnie na dwa lata, by miasto dało sobie czas na podjęcie decyzji – podkreślił radny.

Sprawa jest otwarta, ale jak wskazała naczelnik wydziału nieruchomości Anna Latoszek podczas posiedzenia doraźnej komisji ds. nieruchomości i przekształceń, sam pomysł, choć ma sens, wymaga poważnych decyzji i długofalowych działań. Zanim zapadną, szkoda, żeby miasto było pozbawione wpływów do budżetu z tytułu najmu istniejących garaży. Naczelnik zobowiązała się także do analizy projektów umów z najemcami pod kątem zobowiązania ich do poprawienia stanu technicznego i estetyki garaży oraz ewentualnego zawarcia umów na krótszy okres, np. dwóch lat, do czasu podjęcia decyzji i faktycznych działań. – Pewnie w mieście jest wiele innych, pilniejszych wydatków, np. budowa żłobka, przedszkola itp. Jednak w tym rejonie będzie przybywać samochodów, a problem nie znika i trzeba będzie coś z nim zrobić – podsumował radny Gurdziel.

Zapytaliśmy, co o pomyśle radnego myślą władze miasta. Prezydent Jarosław Margielski pozytywnie odnosi się do pomysłu budowy wielopoziomowego parkingu. Zwraca jednak uwagę na kwestię finansowania tego przedsięwzięcia. – To bardzo dobry pomysł, tyle że to jest wielomilionowa inwestycja, która nie będzie możliwa bez dofinansowania. Musimy poczekać na ogłoszenie programów, które nam to umożliwią, albo na któryś z kolejnych naborów do Polskiego Ładu. Pierwsza rzecz, poza budową basenu, którą musimy uruchomić w maju, to kwestia modernizacji dróg w Otwocku. Kolejnym etapem powinny być takie działania jak to, które zaproponował radny Andrzej Gurdziel – uważa prezydent Otwocka.

SW

3 komentarze do “Piętrowy parking zamiast garaży?

 • 11 stycznia 2022 o 13:21
  Permalink

  Jaki parking? Przecież to niezgodne z aktualną polityką miasta. Postawcie więcej słupków, zlikwidujcie więcej miejsc parkingowych, postawcie parkometry, budujcie ścieżki rowerowe, otwierajcie kolejne parki, otwierajcie linie autobusowe jak do tej pory i jeszcze przed urzędem postawcie ładowarkę dla samochodów elektrycznych.

  Odpowiedz
 • 11 stycznia 2022 o 22:45
  Permalink

  A kogo będzie stać na te miejsca parkingowe ??? Bo budowa takiego budynku piętrowego to tez gigantyczna inwestycja .

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2022 o 13:22
  Permalink

  Ludzie nie będą płacić za parking dopóki można bezkarnie stawiać samochód na chodniku.
  Ale rzeczywiście – obecne garaże szpecą okolicę i warto by było lepiej wykorzystać taką przestrzeń w centrum miasta.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.