Powiat: Są pieniądze na „opiekę wytchnieniową”

Prawie 17 mln 500 tys. zł trafi w 2022 roku do 120 samorządów województwa mazowieckiego w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” finansowanego z Funduszu Solidarnościowego. Wśród gmin, które otrzymały dofinansowanie, są Otwock, Wiązowna i Osieck

SYLWIA WYSOCKA

Urząd wojewódzki w Warszawie poinformował, że minister rodziny i polityki społecznej zatwierdził listę rekomendowanych wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” finansowanego z Funduszu Solidarnościowego – państwowego funduszu celowego. Województwo mazowieckie dla 120 jednostek samorządowych na realizację programu otrzyma łącznie 17 mln 449 tys. 921 zł.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin oraz osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami mającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pozwoli to odciążyć opiekunów od ich codziennych obowiązków, poprawi funkcjonowanie rodzin opiekunów osób z niepełnosprawnościami, których potrzeby zostaną lepiej zidentyfikowane. W praktyce program opieki wytchnieniowej ma za zadanie odciążenie osób opiekujących się innymi poprzez wsparcie ich w obowiązkach. Chodzi również o zapewnienie czasowego zastępstwa i okresowe zabezpieczenie potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Wśród beneficjentów programu znajduje się m.in. miasto Otwock, które otrzymało 156 tys. 672 zł. Szczegółowe informacje dotyczące opieki wytchnieniowej można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Otwocku (ul. Sosnowa 4). W powiecie otwockim pieniądze na opiekę wytchnieniową otrzymały także gminy Wiązowna (58 tys. 752 zł) i Osieck (29 tys. 376 zł). Kwota przyznana na realizację programu w tym roku jest ponad dwukrotnie większa niż w 2021 roku. Przekazanie pieniędzy gminom nastąpi na podstawie umowy zawartej w terminie 30 dni od podpisania przez wojewodę mazowieckiego umowy z ministrem.

W 2022 roku osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z pomocy asystenta w ramach dwóch programów resortowych finansowanych z Funduszu Solidarnościowego adresowanych do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

One thought on “Powiat: Są pieniądze na „opiekę wytchnieniową”

  • 16 stycznia 2022 o 22:47
    Permalink

    Smeiszne, cos takie w innych krajach jest stala instytucja / stala oferta. Po prostu normalny element calego systemu socjalnego. I nikt nie musi „przyznawac” i „zatwierdzac” (i pisac artykulów). Dziwne tez, ze juz przedtem wiedza, jaki powioat lub jaka miejscowosc bedzie ile potrzebowala.

    Podobnie smieszne, jak coroczne „negocjacje” w sprawie polaczenia autobusowego. A potem co rok wielky „sukces”, propaganda sukcesu !! 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.