Zaszczep kota, teraz to obowiązek!

Od nowego roku pojawiła się zmiana w rozporządzeniu wojewody mazowieckiego o zwalczaniu wścieklizny. Na wybranych obszarach, do których należą powiat otwocki i warszawska dzielnica Wawer, obowiązkowym szczepieniom muszą przeciwko wściekliźnie być poddane także koty

W Polsce od dawna obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy. Szczepienia wykonuje się, gdy szczeniaki ukończą trzy miesiące i są powtarzane raz do roku. Teraz dołączą do nich koty, na razie tylko w części województwa mazowieckiego. Przyczyną tej zmiany jest rosnąca liczba przypadków wścieklizny. W ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego odnotowano 110 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących, takich jak: lisy, jenoty, sarny, nietoperze i… właśnie koty. To one, zazwyczaj swobodne i nieograniczone płotami czy murami, wędrują, gdzie chcą, także na podmiejskie łąki i do lasów.

Na wybranych obszarach (patrz niżej) od 1 stycznia koty muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie. Dotyczy to zarówno zwierząt dorosłych, jak i malutkich, które muszą zostać poddane szczepieniu w terminie 30 dni od ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zlekceważenie obowiązku grozi mandat w wysokości 500 zł.

Pamiętajmy, że ta bardzo groźna choroba jest śmiertelna nie tylko dla zwierząt, lecz także dla ludzi. – Ten nakaz został wprowadzony przez wojewodę z inicjatywy Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii i jest w pełni uzasadniony. Nad kotami nie sposób zapanować i mogą one przynieść chorobę do domu. Jakikolwiek kontakt ze śliną czy krwią zarażonego zwierzęcia niesie ogromne ryzyko. Trzeba wtedy wykonać serię szczepień, choć nie są to już zastrzyki w brzuch – wyjaśnia Anna Janulewska-Nowosad, powiatowa inspektor weterynarii w Otwocku. – Warto znać objawy wścieklizny. U dzikich zwierząt jest to brak bojaźliwości, zdarza się, że podchodzą do ludzi. Objawem choroby jest także agresja. U zwierząt domowych powinien nas ostrzec brak pragnienia i apetytu oraz obfite ślinienie. Niestety dla zarażonych wścieklizną zwierząt nie ma żadnego lekarstwa. Trzeba je uśpić – informuje powiatowa inspektor weterynarii.

Przy okazji wojewoda przypomina, że na terenie szczególnie zagrożonym wścieklizną zakazane jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie można również organizować polowań i odłowów zwierząt łownych (z wyjątkiem sanitarnego odstrzału dzików). Mamy też obowiązek trzymania psów na smyczy podczas spacerów, a w domach na ogrodzonym i zamkniętym terenie. Koty także powinny pozostawać w zamknięciu, żeby w wyniku przemieszczania się nie roznosić choroby. Wielu kociarzy powie, że to atak na kociego ducha wolności i zwierzętom to się nie spodoba. Lepiej jednak, by wściekały się za to w domach, niż ryzykowały zarażenie.

pds

Wszystkie tereny objęte nakazem szczepienia kotów:

Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Praga-Południe, Wilanów,  Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek, Radom. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński. W powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.