Zapowiedzi kulturalne 14-20 stycznia

OTWOCK

Wystawa w PMDK

Pola Wysocka i Weronika Jarosz to kolejne młode autorki, które zasłużyły na poważniejszy debiut. Ich wystawa „Pejzaż duszy” zostanie otwarta w piątek, 14 stycznia

Wspólna ekspozycja Poli i Weroniki jest efektem wielu spotkań i rozmów oraz godzin spędzonych przy sztalugach. Pomysł na wystawę pojawił się już rok temu, ale prace powstawały znacznie dłużej, „układając się niczym puzzle w całość i tworząc tytułowy pejzaż duszy” – czytamy w opisie. Obie dziewczyny są uczennicami trzeciej klasy liceum, miłośniczkami sztuk pięknych, natury i literatury. W PMDK doskonalą swój warsztat pod okiem Moniki Grajdy-Widulińskiej.

– Głównym tematem wystawy jest pejzaż. Wydawać by się mogło, że to prosty, a nawet banalny temat. Dla autorek staje się on jednak możliwością przekazania własnej wrażliwości, ukrytych marzeń, cząstki siebie. Z ciekawością obserwowałam zmagania z kolorem i kompozycją, by ułożyły się one w taki sposób, jakiego oczekiwały autorki – mówi Monika Grajda-Widulińska.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, piątek, 14.01, godz. 17

 

Kolędy w teatrze

Teatr Miejski im. Stefana Jaracza zaprasza na świąteczny koncert, który odbędzie się w sobotę, 15 stycznia

Organizatorzy koncertu „Last Christmas” tytuł zapożyczyli z przeboju grupy Wham!, który towarzyszy świętom od 38 lat i pewnie zostanie z nami na zawsze. To już taka świecka tradycja. Sam wieczór ma być jednak pewnym odejściem od tradycji i być może zaskoczy słuchaczy. Dobrze nam wszystkim znane kolędy i świąteczne piosenki usłyszymy w nowoczesnych aranżacjach, niektóre w wykonaniu młodych artystów. Wieloosobowy skład tego muzycznego przedsięwzięcia tworzą wokaliści: Karolina Rogala, Agata Włodarczyk, Marcelina Wawer-Sajdak, Sylwia Łukasik i Dominik Trzaskowski, a także instrumentaliści: Dariusz Wesołowski – pianino, Emil Trzaskowski – gitara akustyczna, Sebastian Sajdak – gitara elektryczna, Maciej Pietrak – gitara basowa i Kacper Górski – perkusja.

Teatr miejski, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 15.01, godz. 17, bilety 15 i 20 zł

JÓZEFÓW

Malarski wernisaż

W piątkowy wieczór, 14 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się pierwszy w tym roku wernisaż. Swoje niezwykłe prace zaprezentuje pochodząca z Litwy malarka Nina Paszkowska

Artystka wychowała się w rodzinie inteligenckiej. Z malarstwem zetknęła się już jako dziecko i sama szybko chwyciła za pędzle. Wspomina, że rysowała w zeszytach na lekcjach matematyki, fizyki, chemii. Mimo wszystko nie zaniedbała solidnej edukacji, ukończyła pedagogikę i psychologię na Uniwersytecie Wileńskim. W Polsce mieszka od ponad 15 lat, ale przyznaje, że cały czas to Litwa pozostaje jej duchowym źródłem. Mieszkając w Warszawie, stworzyła całą serię litewskich obrazów. Ostatnio w jej malarstwie dominuje surrealizm. Jej prace są nieoczywiste, magiczne, pobudzają wyobraźnię i pozwalają na wiele interpretacji. Stąd wziął się tytuł wystawy „O czym milczą obrazy”.

– Gdy tworzę, mam w głowie przeróżne myśli, symbole. Nie znaczy to jednak, że u odbiorcy pojawią się podczas oglądania tych prac te same skojarzenia. Każdy wytłumaczy to sobie indywidualnie. Znajdzie w sobie słowa, których same obrazy nie wypowiadają. Mam wielką nadzieję, że podczas wernisażu moi goście zechcą podzielić się tymi słowami, że podyskutujemy o ich odczuciach i emocjach – podkreśla Nina Paszkowska.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 14.01, godz. 18, wstęp wolny

 

Musical dla dzieci

Spektakl „Dobre rady Lisa Witalisa” to sobotnia propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury dla młodych widzów

Lis Witalis w wykonaniu Grupy O!Teatr to wyjątkowy szelma i psotnik. Do swoich pomysłów potrafi przekonać nawet niedźwiedzia, a leśne zwierzęta tak zagada, że wybiorą go na prezydenta. Szczyci się swoim długim, puszystym ogonem nie mniej niż sprytem i inteligencją. Tytułowy bohater regularnie wykorzystuje leśną społeczność, oszukując i kradnąc, ale w końcu ktoś się na nim pozna i na lisa spadnie kara. Tekst bawi, ale też uczy. Spektakl muzyczny dla dzieci od lat trzech powstał na motywach bajki Jana Brzechwy „Szelmostwa Lisa Witalisa”.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 15.01, godz. 11, bilety: 15 zł dziecko i 20 zł opiekun

 

Poezja śpiewana

Koncert kolęd Antoniny Krzysztoń odbędzie się w sobotni wieczór w klasztorze ojców franciszkanów

          „Moim powołaniem jest śpiewanie dla wszystkich. Bez podziałów” – mawia Antonina Krzysztoń, pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów. Debiutowała w 1981 roku, dwa lata później wygrała Krakowski Studencki Festiwal i zdobyła główną nagrodę FAMA. Uznała te sukcesy za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Zdecydowała, że całkowicie poświęci się śpiewaniu. W swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy, i nie ocenia, zaprasza do rozważań, zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co słychać w jej balladach. W ciągu ostatnich 30 lat wydała 18 autorskich płyt.

Klasztor ojców franciszkanów, al. Przyszłości 8, sobota, 15.01, godz. 18, wstęp wolny

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

Erudyta, człowiek wielu pasji, a przy tym radiowiec, który potrafi świetnie opowiadać. W niedzielę, 16 stycznia Miejski Ośrodek Kultury odwiedzi Marcin Kydryński

Udało się mu wyjść z cienia sławnego ojca i stworzyć własną markę. Jest melomanem zafascynowanym jazzem, radiowcem, wędrowcem i fotografem. Przez 30 lat prowadził w radiowej Trójce bardzo popularną audycję „Siesta”, teraz kontynuuje ją w Radiu Nowy Świat pod szyldem „Pora siesty”. Dla swojej żony, Anny Marii Jopek, napisał kilkadziesiąt piosenek, wspólnie wyprodukowali kilkanaście płyt. Jest też autorem kilku książek. Jego największe pozamuzyczne pasje to podróże, przede wszystkim po Afryce, którą eksploruje od 1992 roku, oraz fotografia. Publikował m.in. w „National Geographic” jako pierwszy polski autor i fotograf, któremu centrala w Waszyngtonie zezwoliła na okładkowy materiał w lokalnej edycji.

Spotkanie w Józefowie poprowadzi Andrzej Kurdziel. Panowie poruszą wiele z wymienionych wyżej tematów. Zanim rozpocznie się rozmowa, można będzie wziąć udział w degustacji kawy z Etiopii przygotowanej przez lokalną palarnię.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 16.01, godz. 18, wstęp wolny

KARCZEW

Magnetyczna niedziela

Olga Prusik Band wystąpi z noworocznym koncertem w karczewskim urzędzie miejskim w niedzielne popołudnie, 16 stycznia. To będzie bardzo energetyczne wydarzenie

Modern vintage style – tak określają swój styl członkowie tego warszawskiego zespołu. Ich muzyka jest propozycją dla wszystkich, którzy cenią sobie oldschoolowe brzmienie w nowoczesnym wydaniu i na wysokim poziomie estetycznym. Repertuar zespołu został stworzony na podstawie specjalnie wyselekcjonowanych utworów z ostatnich kilku dekad. Usłyszymy wiele dawnych przebojów w odświeżonych, często zupełnie odmienionych wersjach. Będzie trochę jazzu, bluesa, bossa novy, swingu. Koncerty grupy Olgi Prusik są stylowe, wysmakowane, energetyczne, a sama liderka jest szalenie magnetyczna i obdarzona ciepłym, głębokim głosem.

Urząd miejski, ul. Warszawska 28, niedziela, 16.01, godz. 16, wstęp wolny, na wejściówki

CELESTYNÓW

Wspólne kolędowanie

W niedzielę, 16 stycznia w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie odbędzie się wieczór kolędowy z Danutą Stankiewicz

          Kolędy już w starożytności były pieśniami noworocznymi, z czasem przejęły formę utworów bożonarodzeniowych. Te religijne wywodzą się z kultury ludowej, a potem trafiły też „na salony”, ponieważ kolędy tworzyli także wybitni kompozytorzy. Największa siła utworów tkwi w ich wspólnym wykonywaniu. Do tego namawiają także organizatorzy celestynowskiego koncertu, licząc na to, że publiczność połączy siły z gwiazdą wydarzenia. Koncert Danuty Stankiewicz rozpocznie się po niedzielnej mszy świętej o godz. 10.30. Piosenkarka jest aktywna na scenie od ponad 40 lat. Zaczynała w dziecięcym zespole Gawęda, potem rozwijała karierę solową. Koncertowała w kilkudziesięciu krajach świata, nagrała ponad 350 piosenek, wydała 30 płyt solowych i ponad 150 składanek, zagrała prawie 10 tysięcy koncertów.

Kościół w Celestynowie, niedziela, 16.01, godz. 11.30

WIĄZOWNA

Warsztaty dla dzieci

Dzień Pingwina to okazja do dobrej zabawy, na którą zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w sobotnie przedpołudnie, 15 stycznia

Dzięki organizowanemu przez GOK Dniu Pingwina możemy na chwilę trafić do krainy mrozu. Wystarczy wziąć udział w warsztatach i przenieść się na Antarktydę, a tam przeżyć wyjątkową przygodę w towarzystwie pingwinów. Uczestnicy poznają ciekawostki, rozwikłają zagadki i wykonają własne podobizny pingwinów, które zabiorą do domów. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od szóstego roku życia. Młodsze też mogą brać udział, ale tylko w obecności rodziców. Obowiązują zapisy: zapisy@gok-wiazowna.pl, koszt to 15 zł. Po warsztatach, ok. godz. 11, odbędzie się seans filmu animowanego o roztańczonym pingwinie.

GOK, ul. Lubelska 53, tel. 22 780 41 79, sobota, 15.01, godz. 10

Świąteczne granie

Gminny Ośrodek Kultury i parafia pw. św. Wojciecha w Wiązownie zapraszają w niedzielne popołudnie na wspólne kolędowanie z zespołem Idylla

Tradycja kolędowania i świątecznych koncertów sprawia, że bożonarodzeniowy nastrój można poczuć jeszcze przez cały styczeń. Wieczór w wiązowskim GOK-u będzie okazją do wysłuchania wielu kolęd i okolicznościowych pieśni, wspólnego śpiewania, a także zapoznania się z historią i okolicznościami powstania każdej z pieśni o narodzeniu Jezusa. Wystąpi zespół wokalno-instrumentalny Idylla. To grupa przyjaciół z Wiązowny. Grają bardzo różny repertuar, dostosowując się do potrzeb i okoliczności. Tworzą go przede wszystkim panie: Izabela Szyperska-Urban – gitara i śpiew, Iwona Szyperska – skrzypce i śpiew, Paulina Falińska – śpiew i przeszkadzajki, Beata Majewska – śpiew, Ilona Dębowska – gitara i śpiew oraz Kamil Majewski – śpiew. Gościnnie dołącza czasem Iwona Litwa – śpiew.

GOK, ul. Lubelska 53, niedziela, 16.01, godz. 16.30, wstęp wolny

WAWER

Warsztaty kreatywne nie tylko dla dzieci

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Południk Anin wypełnią familijny seans filmowy i kreatywne warsztaty Art&Crafts. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 15 stycznia w filii Wawerskiego Centrum Kultury w Aninie

          Zabawa rozpocznie się w samo południe, zainauguruje ją pokaz filmu „Wielka Gilly”. Tytułowa bohaterka jest zbuntowaną i nieznośną 12-latką po trudnych przejściach. O godz. 14 dzieci i ich opiekunowie zajmą się czymś bardziej kreatywnym. Sztuka arts and crafts wywodzi się z XIX-wiecznego ruchu artystycznego zrzeszającego artystów wielu dziedzin i rzemieślników, którym przyświecała idea tworzenia sztuki użytkowej i w pełni funkcjonalnej, ale przy tym mającej wartość estetyczną. Obecnie znów widzimy odradzanie się rękodzielnictwa, które jest alternatywą dla masowej produkcji przemysłowej. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Goczewska, absolwentka ASP w Łodzi, malarka, graficzka i instruktorka zajęć artystycznych.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, sobota, 15.01, godz. 12, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.