400 drzew do wycięcia

Miasto wyłoniło firmę, która w tym roku zajmie się pielęgnacją i wycinką drzew. Z trzech ofert wybrano tę złożoną przez firmę, która wykona zlecenie za nieco ponad 100 tys. zł. Do wycięcia jest ok. 400 drzew

Chociaż Otwock ma swojego miejskiego ogrodnika i grupę remontową, która zajmuje się m.in. pielęgnacją terenów zielonych, wycinkę i pielęgnację drzew w mieście, a także krzewów w pasach drogowych i na terenie zieleni miejskiej zleca firmie zewnętrznej. Do zadań firmy, której miasto szukało w drodze zapytania ofertowego, będzie należało m.in. wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie koron drzew, w tym również pomników przyrody, czyli usuwanie obumarłych gałęzi i przycinanie gałęzi, usuwanie odrostów i wywóz odpadów. Poza tym firma ma wykonać takie prace jak: przycinanie gałęzi zasłaniających znaki drogowe, zakładanie wiązań zabezpieczających drzewa przed rozłamaniem, wycinka, pocięcie drewna i dostarczenie go we wskazane miejsce, usunięcie pni, wywóz odpadów i uporządkowanie terenu, karczowanie pni pozostawionych po wcześniejszych wycinkach, a także sadzenie drzew o obwodzie do 15 cm, uzupełnienie lub wymiana palików i wiązadeł przy młodych okazach.

Miasto szacuje, że wybrana firma w tym roku wytnie ok. 400 drzew. Około 100 z nich ma obwód do 25 cm i wysokość powyżej czterech metrów, ok. 100 jest o obwodzie od 26 do 50 cm, 100 drzew o obwodzie od 51 do 100 cm i 100 drzew o obwodzie pnia powyżej 100 cm. Z trzech zgłoszonych ofert, które były oceniane nie tylko pod względem cenowym, lecz także doświadczenia firmy w odpowiedniej branży, wybrano firmę Pielęgnacja i wycinka drzew Marcin Rudnicki z Otwocka. Firma na ten cel otrzyma 100 tys. 385 zł.

SW

SPROSTOWANIE

W artykule pt.: „400 drzew do wycięcia” autorstwa Pani Sylwii Wysockiej, który ukazał się 17 stycznia 2022 roku w tygodniku „ Linia Otwocka”, zostały zamieszczone stwierdzenia nieprawdziwe  i nieścisłe.  

Nie jest prawdą, że „do wycięcia jest ok. 400 drzew”, o czym błędnie informuje sam tytuł jak i treść zawarta w artykule. Miasto Otwock nie planuje wyciąć na swoim terenie ok. 400 drzew. Umowa zawarta z wykonawcą nie zawiera żadnych konkretnych ilości prac, ani liczby drzew, która na początku danego roku nie jest możliwa do przewidzenia i ścisłego określenia.

Realizacja umowy polega na zlecaniu wykonawcy prac w ciągu całego roku w zależności od potrzeb, które w danym momencie występują. W znacznej mierze są to prace polegające na pielęgnacji drzew i krzewów, natomiast w zakresie wycinki prace dotyczą przede wszystkim drzew obumarłych, chorych lub zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców Otwocka, na których wycięcie miasto musi posiadać zgodę odpowiedniej instytucji oceniającej zasadność takich prac.

Artykuł w tygodniku „Linia Otwocka” sugeruje zaś, że Miasto Otwock bierze w tym roku za cel wycięcie 400 drzew, co w świetle powyższych wyjaśnień jest nieprawdą. 

Jarosław Tomasz Margielski

Prezydent Miasta Otwocka

 

5 komentarzy do “400 drzew do wycięcia

 • 18 stycznia 2022 o 09:16
  Permalink

  Super decyzja, super firma, bajzel jaki po sobie zostawiają jest widoczny jeszcze długie lata. Oczywiście sprzątają, ale tylko grube pnie drzew, natomiast gałęzie pocięte rebakiem zalegają na trawnikach (dokumentacja dostepna). Dwa razy wyciągałem już kilku centymetrowy kawałek z opony rowerka dziecięcego, dobrze że nie z nogi, dokładnie w miejscu cięcia i sprzątania gałęzi… Pieniądze wzięte a śmieci rozgarnięte…

  Odpowiedz
  • 22 stycznia 2022 o 09:21
   Permalink

   Zadziwiające, jak świat światem „Gdzie drwa rąbią to wióry lecą”zwykle każdemu trudnemu i radykalnemu działaniu towarzyszą niepożądane skutki uboczne. Jako zleceniodawca nie mogłam wybrać lepszej firmy. Wycieli mi 5 drzew z KAŻDEJ strony linie energetyczne, blisko usytuowane 2 budynki, garaż, i ogrodzenie. Dwie firmy po oględzinach zrezygnowały. A TA „SUPER FIRMA” dała radę nic nie zniszczone, ogromy wysiłek fizyczny tych Panów godny podziwu……. pana wiórki w rowerku ….. to pana „długie lata” lenistwa. W ABUDzie są takie gęste grabki do trawnika, wiórki przy odrobinie wysiłku znikają 😉

   Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 10:27
   Permalink

   U mnie wycinali wielką jodłę, u sąsiada kilkunasto-metrową sosnę. Obydwa drzewa były bardzo blisko domów, obyło się bez żadnych zniszczeń i problemów, sprawna profesjonalna robota. Po wszystkim jeszcze wyfrezowali pieniek żeby go było widać, pień drzewa i gałęzie całkowicie usunięte niczym się nie martwiłem. No tak, ale teraz mógłbym narzekać, że jak już byli na podnośniku bezpośrednio przy dachu to mogli by już ten dach umyć z mchu a chodniczek dokładnie pozamiatac z wiórów (do zrobił wiatr w ciągu kilku godzin), a wogole to jeszcze było by fajnie żeby okna umyli bo w sumie trochę trocin z frezowania się zaczepiło.

   Odpowiedz
 • 18 stycznia 2022 o 13:31
  Permalink

  Ciekawe czy ta firma ma w swoim szeregu jakiegoś dendrologa. Niestety „pielęgnacja” drzew sprowadza sie do obrypania z większych gałęzi bez ładu i składu. Po takim zabiegu drzewo wygląda tragicznie.

  Odpowiedz
 • 20 stycznia 2022 o 13:09
  Permalink

  Szanowni Państwo,
  odnosząc się do artykułu w tygodniku „Linia Otwocka” zatytułowanego „400 drzew do wycięcia” wyjaśniamy, że zawarte w nim informacje są nieprawdziwe i wprowadzają odbiorcę w błąd. Miasto Otwock nie zamierza wyciąć 400 drzew!
  Umowa dotyczy doraźnych prac pielęgnacyjnych, w tym usuwania drzew zagrażających bezpieczeństwu, obumarłych, chorych, a także podcinania gałęzi, a ich liczba nie jest dziś znana – będzie to zależne od ilości zgłoszeń i losowych przypadków w 2022 r. Dlatego wystąpimy do redakcji „Linii Otwockiej” o zamieszczenie sprostowania w tym temacie.
  Na marginesie dodamy, że w ciągu trzech ostatnich lat na terenie Otwocka zostało posadzonych ponad 1200 nowych drzew – to sprawia, że miasto staje się coraz bardziej zielone i w tym kierunku podążamy.
  Urząd Miasta Otwocka

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.