Perspektywy z pomocą ósmoklasistom

Miesięcznik „Perspektywy” w ubiegłym tygodniu opublikował najnowszy ranking liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. W powiecie otwockim najwyższe miejsce zajęło prywatne Liceum Ogólnokształcące Strumienie z Józefowa, które znalazło się na 68. miejscu w rankingu głównym i zajęło 26. pozycję w zestawieniu wojewódzkim. Duży awans w tegorocznym rankingu odnotowały dwie otwockie szkoły – Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego i Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych

źródło: Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Juliusza Słowackiego – Facebook

Sylwia Wysocka

 

W 24. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy wzięto pod uwagę 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia, tzn. maturę w maju 2021 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej. – Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” może pomóc młodym ludziom w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi im zdobycie wymarzonego zawodu – przekonują organizatorzy rankingu.

Zainteresowani mogą czerpać informacje z pięciu zestawień, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 i Rankingu Techników 2022, oraz trzech ogólnopolskich zestawień dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Maturalnego Techników 2022 i Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.

W czołówce Strumienie i „Słowak”, „Gałczyn” w dół

W rankingu liceów o miejscu decydowały: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) i sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Po raz kolejny wysokie miejsce w rankingu liceów zajęło Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Otwocku, które znalazło się na 40. pozycji w zestawieniu szkół z terenu województwa mazowieckiego i na 133. miejscu w rankingu ogólnopolskim. W tym roku w zestawieniu ogólnopolskim „Słowak” awansował aż o 46 miejsc (w 2021 roku zajmował 179. miejsce, w 2020 był 154., a w 2019 – 172.). Niestety, gorzej wypadło drugie otwockie liceum – LO im. K.I. Gałczyńskiego, które spadło w rankingu na miejsce 769. W ubiegłym roku szkoła została sklasyfikowana na 665. pozycji, w 2020 zajęła 792. lokatę, a w 2019 znalazła się na miejscu 625. Uwzględniając tylko licea ogólnokształcące znajdujące się w województwie mazowieckim, „Gałczyn” zajmuje 158. miejsce.

W rankingu zostały ujęte również szkoły niepubliczne. Liceum Ogólnokształcące Strumienie prowadzone przez stowarzyszenie Sternik z Józefowa znalazło się na wysokim 68. miejscu w rankingu ogólnym i na 26. w zestawieniu wojewódzkim. Katolickie Liceum Humanistyczne im. św. Jadwigi Królowej Polski z Otwocka znalazło się poza pierwszym tysiącem szkół ujętych w rankingu. W klasyfikacji wojewódzkiej szkoła jest na 200. miejscu.

Duży awans „Ekonomika”

Kryteriami przy tworzeniu Rankingu Techników 2022 były: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) i wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Z techników z powiatu otwockiego najlepiej wypadło Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. S. Staszica, które znalazło się na 264. pozycji. Oznacza to awans o ponad 200 miejsc w stosunku do zestawienia z ubiegłego roku, w którym szkoła była sklasyfikowana na 473. pozycji. W zestawieniu mazowieckim „Ekonomik” zajął wysokie 41. miejsce.

Drugie otwockie technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie („Nukleonik”) w rankingu głównym znalazło się poza pierwszą pięćsetką. W rankingu wojewódzkim szkoła została sklasyfikowana na 135. miejscu.

Jak podkreślają autorzy rankingu, uczniowie mogą dzięki niemu poznać najlepsze szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że placówki sklasyfikowane na końcu tabeli również musiały spełnić wyśrubowane kryteria wejścia, m.in. wyniki matury z języka polskiego nie mogły być niższe niż 0,75 średniej krajowej. Ranking, co podkreślają jego twórcy, ma pomóc w wyborze najlepszych szkół nie tylko najambitniejszym uczniom, lecz także służyć podpowiedzią uczniom, którzy nie mogą poszczycić się doskonałymi wynikami egzaminu ósmoklasisty i najlepszymi ocenami na świadectwie. Szkoły z samego szczytu listy ich nie przyjmą, ale dzięki rankingowi tacy uczniowie mogą znaleźć dobrą szkołę odpowiadającą ich możliwościom i ambicjom.

Pełne rankingi szkół średnich znajdują się na stronach

https://2022.licea.perspektywy.pl/rankings/ranking-glowny-liceow

i https://2022.technika.perspektywy.pl/rankings/ranking-glowny-technikow.

 

 

Komentarz

Hanna Majewska-Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku:

Jesteśmy dumni z wyników osiągniętych przez Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego i Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku. Po raz kolejny potwierdza to wysoki poziom kształcenia w naszych szkołach, duże zaangażowanie nauczycieli i dyrekcji placówek w proces dydaktyczny i wychowawczy w tym bardzo trudnym okresie pandemii i zdalnego nauczania, za co wszystkim pracownikom gorąco dziękuję.

Przyczyn spadku wyników w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. K.I. Gałczyńskiego w rankingu „Perspektyw” upatruję w naborze uczniów z niższymi wynikami początkowymi, co przełożyło się na gorszy wynik końcowy. W rekrutacji na rok 2022/2023 planujemy zwiększenie liczby klas pierwszych w szkołach, dla których powiat jest organem prowadzącym, w tym do Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, co wynika z demografii powiatu otwockiego i większej liczby absolwentów szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022.        not. Kacper Waliszewski

 

10 najlepszych liceów w województwie mazowieckim

XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie

VIII LO im. Władysława IV w Warszawie

V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie

IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie

2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. P. Jasienicy STO w Warszawie

LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie

XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie

XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie

10 najlepszych techników w województwie mazowieckim

Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie

Technikum Lotnicze nr 9 im. Bohaterów Narwiku w Warszawie

Technikum Architektoniczno-Budowlane im. S. Noakowskiego w Warszawie

Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. K. Kieślowskiego w Warszawie

Technikum (ZS CE im. I. Łukasiewicza) w Płocku

Technikum (ZSE) w Mińsku Mazowieckim

Technikum im. ks. mjr. Stanisława Domańskiego w Siennie

Technikum Ekonomiczne nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Warszawie

Technikum (ZSE im. Bohaterów Westerplatte) w Radomiu

Technikum nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie

One thought on “Perspektywy z pomocą ósmoklasistom

  • 18 stycznia 2022 o 12:47
    Permalink

    Kto normalny posyła dziecko do szkoły Strumienie / Sternik. Przecież to sekta! Nieważne jak „dobra” jest ta szkoła, nadal jest to pranie mózgów i wszczepianie nienawiści.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.