Budowa tunelu może się opóźnić

W połowie grudnia pisaliśmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz wojewódzkiego mazowieckiego konserwatora zabytków dotyczącą objęcia m.in. ul. Jankowskiego w Celestynowie ochroną konserwatorską. Ministerstwo złożyło jednak skargę kasacyjną na ten wyrok. To nowa komplikacja na drodze do realizacji długo oczekiwanej budowy tunelu w Celestynowie

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych strefy części otoczenia nieruchomości, w tym drewnianej willi położonej w Celestynowie przy ul. św. Kazimierza. Teraz sprawę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny. Czy to oznacza opóźnienie w realizacji całej inwestycji?

– Prace projektowe i planistyczne wciąż trwają. Niezmiennie przygotowujemy się do budowy tunelu. Jednak skarga znacznie komplikuje i negatywnie wpływa na nasze założenia – przyznaje wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski. – Dziwi fakt, że kasacja wpłynęła po miażdżącym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w którym przyznał gminie całkowitą rację i w ani jednym punkcie nie podzielił argumentacji drugiej strony. Wygląda to tak, jakby ministerstwo kultury i konserwator zabytków specjalnie chcieli odwlec, a w konsekwencji wręcz uniemożliwić budowę tunelu z dojazdami. Oczywiście wystosowaliśmy już odpowiedź na kasację o jej oddalenie i nadal analizujemy sytuację pod kątem prawnym, jakie jeszcze możemy podjąć działania w obecnej sytuacji. Nadal walczymy dla dobra mieszkańców i wierzę, że sprawa będzie miała jednak szczęśliwy finał– dodaje wójt.

Wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków 18 grudnia 2020 roku wydał decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych otoczenia zabytkowej willi przy ul. św. Kazimierza 16, w tym części pasa kolejowego i ul. Jankowskiego w Celestynowie. Gmina, podobnie jak PKP PLK i Zarząd Dróg Powiatowych, odwoływała się od tej decyzji. Była ona dla nich niezrozumiała, tym bardziej że rok wcześniej konserwator wydał pozytywną opinię dotyczącą budowy tunelu pod linią kolejową w ul. Jankowskiego. Mimo to minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu decyzją z 24 marca 2021 roku podtrzymał decyzję konserwatora. Dopiero w październiku ubiegłego roku WSA uchylił obydwie decyzje. Sąd podzielił argumenty, jakie przedstawiły władze gminy, podważając decyzję konserwatora. Teraz sprawa będzie rozpatrywana ponownie.

Ciągle nierozwiązany pozostaje jeszcze problem związany z przekazaniem gminie przez powiat działki drogowej ul. Jankowskiego. Na działce nr 686 właściciele objętego ochroną konserwatorską zabytku wybudowali ogrodzenie, zajmując część pasa drogi. Już w lutym ubiegłego roku wójt Kwiatkowski przekonywał, że najwyraźniej doszło do zawłaszczenia terenu publicznego o powierzchni ok. 600 metrów kwadratowych będącego w granicach pasa drogi powiatowej. Dotychczas jednak kwestia nie została wyjaśniona. Obecnie w powiecie toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie w związku z zajęciem pasa drogowego bez zezwolenia przez osoby prywatne i ogrodzeniem wybudowanym także bez zezwolenia. – 600 metrów kw., które zabrano z pasa drogi w tym miejscu sprawa, że wykonawca ma ogromne trudności ze zlokalizowaniem urządzeń podziemnych – przyznaje wójt. Powiat w 2018 r. zadeklarował przekazanie drogi gminie. Ta jednak nie chce jej przejąć wraz  z problemem prawnym. – Nie możemy przejąć działki z takimi obciążeniami prawnymi i faktycznymi. Powiat powinien te problemy już dawno rozwiązać. Miał na to prawie cztery lata – mówi wójt Kwiatkowski.

Starosta Krzysztof Szczegielniak od wielu tygodni domaga się od gminy harmonogramu prac związanych z budową tunelu. Teraz jednak być może trzeba będzie poczekać z budową do rozstrzygnięcia sprawy zabytkowego terenu przy ul. św. Kazimierza. Termin wykonania inwestycji, która miała zostać zakończona w 2023 roku, może się wydłużyć.

BM

3 komentarze do “Budowa tunelu może się opóźnić

 • 18 stycznia 2022 o 21:11
  Permalink

  I bardzo dobrze. Oby ten tunel nigdy nie powstał. Są ważniejsze inwestycje w gminie niż tunel za grube miliony.

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2022 o 11:16
   Permalink

   Stanie w korkach i wdychanie spalin lepsze. Powinni rozliczyć tego konserwatora!

   Odpowiedz
 • 19 stycznia 2022 o 16:09
  Permalink

  A ile zajmuje to stanie w korkach? Kilka minut raczej nikogo nie zbawi. Aby nie wdychać spalin można przesiąść się na rower. Będzie to korzystne dla zdrowa wszystkich mieszkańców. Zdecydowanie ważniejsze jest rozbudowanie szkoły w Starej Wsi.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.