Powoli się szczepimy

Od połowy grudnia ubiegłego roku przeciwko COVID-19 mogą szczepić się również dzieci w wieku od pięciu do 11 lat. W powiecie otwockim do połowy stycznia minimum jedną dawką zostało zaszczepionych ponad 1150 dzieci w tym przedziale wiekowym

SYLWIA WYSOCKA

Według danych Ministerstwa Zdrowia w środę, 12 stycznia w Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 było ponad 21 mln 276 tys. 912 osób (56,1 proc. populacji). Trzecią dawkę, tzw. przypominającą, przyjęło 7 mln 673 tys. 435 Polaków. We wtorek, 11 stycznia te osoby otrzymały SMS z podziękowaniem za zaszczepienie, ale też z prośbą o zachęcanie do szczepienia innych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że jego resort stara się w każdy możliwy sposób dotrzeć do jak największej liczby osób z informacją o możliwości zaszczepienia.

Jeszcze w  połowie grudnia ubiegłego roku  Ministerstwo  Zdrowia poinformowało o rozpoczęciu szczepień przeciw COVID-19 dzieci w grupie wiekowej od pięciu do 11 lat szczepionką mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Schemat tego szczepienia jest dwudawkowy, przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 21 dni między dawkami. Skierowania na szczepienie dzieci z tej grupy wiekowej są wystawiane automatycznie przez system z chwilą ukończenia przez nie piątego roku życia, a o kwalifikacji do szczepienia dzieci w wieku od pięciu do 15 lat za każdym razem decyduje lekarz. Kwalifikacja obejmuje wywiad przesiewowy przeprowadzony według ujednoliconego kwestionariusza oraz przesiewowe badanie przedmiotowe (fizykalne).

Na rządowych stronach internetowych podających dzienne statystyki pojawiły się już dane dotyczące szczepień także w najmłodszej grupie. W powiecie otwockim do czwartku, 13 stycznia co najmniej jedną dawką zaszczepiono 1153 dzieci (według danych GUS za rok 2020 w naszym powiecie jest zaszczepionych ok. 14 370 dzieci w wieku od czterech do 14 lat). Najwięcej  zaszczepionych w tym przedziale wiekowym jest w Otwocku (445 osób, w tym 102 zaszczepione w pełni) i w Józefowie, gdzie zaszczepiono 253 młodych mieszkańców, w tym 85 w pełni. Na końcu tej klasyfikacji są gminy wiejskie: Kołbiel (23 dzieci, w tym czworo w pełni) i  Osieck (20 zaszczepionych, w tym troje przyjęło dwie dawki).

W specjalnym liście, który był przekazywany m.in. za pomocą elektronicznych dzienników szkolnych, minister edukacji Przemysław Czarnek i minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnili rodziców i opiekunów o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepień dzieci w wieku od pięciu do 11 lat przeciw COVID-19. Podkreślili, że rekomendacja opiera się na udowodnionych danych naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki. W całym kraju do tej pory zarejestrowano na szczepienia nieco ponad 415 tysięcy dzieci w wieku od pięciu do 11 lat. Liczba dzieci w tym wieku w Polsce to ok. 2 mln 600 tys. zainteresowanych szczepieniem jest zatem zaledwie ok. 18 proc.

Szczepienia idą zatem raczej powoli. Według rządowych danych w powiecie otwockim od momentu rozpoczęcia szczepień do 13 stycznia w lokalnych punktach wykonano 129 tysięcy 185 szczepień (szczegółowe dane w tabeli). W pełni zaszczepionych było 49 tysięcy 299 osób. Dziennie wykonuje się 873 szczepień, w tym drugą dawkę przyjmuje 116 mieszkańców powiatu.

One thought on “Powoli się szczepimy

  • 11 lutego 2022 o 13:30
    Permalink

    O tak szczepionki , maseczki i testy uratują świat .

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.