Weekend z dziadkami

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta stosunkowo nowe, bo liczą niespełna 60 lat, ale stworzone wokół nich piękne tradycje z pewnością warto pielęgnować, tak samo zresztą jak relacje z najstarszym pokoleniem w rodzinie. Ponieważ w tym roku oba te święta wypadają w weekend, doskonałym sposobem ich uczczenia jest spędzenie wspólnie czasu na budujących więź aktywnościach, które dla obu stron będą lepszą pamiątką niż jakikolwiek prezent

AGATA LEGAN

Relacja z babcią czy dziadkiem jest dla wnuków bezcenna, i to niezależnie od tego, czy są jeszcze małymi dziećmi, czy już całkiem dojrzałymi ludźmi. To od seniorów rodu czerpią wzorce zachowań i uczą się ponadczasowych wartości, chłoną opowieści i poznają punkt widzenia starszych ludzi, naznaczony zdobytym przez lata doświadczeniem. Dziadkowie oferują im miłość zupełnie inną niż rodzice – wolną od konieczności wychowywania i od jakichkolwiek oczekiwań, dlatego też bardzo często to właśnie od nich otrzymują bezwarunkową akceptację, której tak bardzo potrzebują.

Nieraz zdarza się, że nawet w dorosłym życiu to właśnie u dziadków znajdują swoisty azyl, wsparcie w trudnych chwilach czy przyjacielskie ramię do wyżalenia się i pomarudzenia, choćby na wyrost. Dziadkowie stanowią też pewnego rodzaju pomost komunikacyjny między rodzicami a dziećmi, szczególnie gdy te ostatnie są w wieku nastoletnim, a emocje utrudniają osiągnięcie porozumienia. Troska o tę więź i zaufanie jest tym bardziej istotna w sytuacji, gdy nie tworzymy już domów, a tym samym rodzin wielopokoleniowych, a raczej tzw. nuklearne (w których centrum są relacje rodzice – dzieci), kontakty z dziadkami stają się wówczas wartością na wagę złota.

Jak celebrować?

Tak, by dziadkowie odczuli, jak bardzo są ważni dla swoich wnuków, poczuli się integralną częścią ich życia, mieli niepowtarzalną okazję zaangażować młodsze pokolenie w swoje pasje czy preferowane aktywności. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób spędzić wspólnie ten wyjątkowy weekend. Jeśli jednak żadna z propozycji nie wydaje się dostatecznie trafna lub nie mamy pewności co do upodobań naszych dziadków, dobrym rozwiązaniem będzie po prostu… dać im wolną rękę – niech sami zdecydują, na co mają ochotę, co chcieliby nam pokazać lub dokąd się wybrać (dla ułatwienia możemy przygotować dla nich kupony z sugestiami, np. „Chodźmy na spacer w twoje ulubione miejsce”, „Wybierz film, który wspólnie obejrzymy”, „Ugotujmy dzisiaj twoje ulubione danie” itp.).

  1. Wzruszający wieczór wspomnień

Może to być nieco bardziej niż zwykle uroczysta kolacja, podczas której zachęcimy dziadków do snucia wspomnień i będziemy ich rzeczywiście uważnie słuchać (choćby powtarzali doskonale nam znane historie) lub nawet robić notatki, które posłużą później do stworzenia rodzaju pamiętnika (za jakiś czas te spisane przez nas opowieści dziadków mogą stać się zaskakującym prezentem, który przywoła najlepsze wspomnienia, a potem – gdy ich zabraknie – naprawdę bezcenną pamiątką). Podczas takiego wieczoru można oglądać – choćby milionowy raz – albumy ze starymi zdjęciami lub podarować dziadkom zupełnie nowy album ze zdjęciami z ostatniego roku, wspólnych wakacji lub większej rodzinnej uroczystości.

Ciekawym pomysłem jest przygotowanie wcześniej filmu lub prezentacji slajdów z odpowiednio dobraną muzyką, które w oryginalny, zabawny sposób zobrazują życie dziadków, najlepiej od dzieciństwa (jeśli sami nie czujemy się na siłach, by taki zmontować, możemy to zlecić profesjonalnej firmie fotograficznej). Łzy wzruszenia gwarantowane! W ramach świętowania Dnia Babci i Dnia Dziadka można też zaplanować rodzinną sesję fotograficzną w studiu i to z niej przygotować potem album lub wywołać ulubione zdjęcie w dużym formacie. Dziadkowie będą mogli umieścić je w wyeksponowanym miejscu w domu i odtąd będzie im ono przez lata przypominać ten miło spędzony czas.

  1. Pasjonująca rozgrywka

Granie z dziadkami w karty, warcaby lub szachy jeszcze niedawno stanowiło pielęgnowany w wielu rodzinach rytuał. Podobnie jak wspólne rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek itp., co dziś brzmi nieco archaicznie. Obecnie brakuje nam na to czasu, także dlatego, że dziadkowie nierzadko są nie mniej zabiegani od wnuków. Mimo wszystko międzypokoleniowe rozgrywki to niezwykle cenne doświadczenie, o które warto zadbać – nikt w bardziej zawoalowany sposób nie da dziecku forów niż babcia, nikt go też nie ogra i przy okazji nie nauczy lepiej znosić porażek niż dziadek. Oprócz klasycznych gier w wojnę czy lekcje strategii przy szachownicy możemy śmiało sięgnąć po współczesne planszówki. Babci i dziadkowi z pewnością przypadną do gustu Scrabble, Monopol, seria Wsiąść do pociągu, Rummikub czy Dixit, a także gry wymagające zręczności, takie jak bierki czy jenga. Młodsze pokolenie może również pokazać dziadkom, jak się gra na konsoli. Kto wie, może taka rozrywka okaże się dla nich interesująca, z pewnością zaś będzie stanowić świetną okazję do pogłębienia więzi (odwrócenie ról i sprawienie, że przez chwilę to wnuki stają się nauczycielami swoich dziadków, powoduje, że obie strony otwierają się na siebie jeszcze bardziej).

  1. Kulturalne wyjście

W zależności od preferencji do wyboru jest kino (o ile nie mamy jasno sprecyzowanego gustu, postawmy na filmy, które spodobają się różnym pokoleniom, np. oskarowe hity lub komedie, które każdemu poprawią nastrój) lub teatr, do którego wybranie się często samo w sobie jest uroczyste, choćby dlatego że wymaga eleganckiego stroju i stosownego zachowania. Dla koneserów muzyki klasycznej dobrym pomysłem może być także wspólne wyjście do opery lub filharmonii, wielbicieli sztuki z pewnością ucieszy wizyta w galerii lub muzeum. Tego typu kulturalne przyjemności nie mają ograniczeń wiekowych – przedstawienie czy wystawa skierowane do przedszkolaków może być rozbrajające również dla dziadków, a film historyczny, który zaproponują seniorzy, może spodobać się także nastoletnim wnukom. Poszerzanie horyzontów to kolejna cenna wartość płynąca z poznawania zainteresowań drugiej strony relacji.

  1. Z temperamentem

Jeśli dziadkowie lubią spędzać czas aktywnie i mają na to siły, można ich tego dnia wyciągnąć na basen lub termy (czy w wersji mniej wysiłkowej: do spa, jacuzzi lub groty solnej), kręgle, gokarty, łyżwy albo spacer z kijkami nordic walking (które mogą być też niebanalnym prezentem z okazji ich święta) po pięknej ścieżce widokowej. Dzień poza domem obu stronom zagwarantuje zastrzyk pozytywnej energii i wyposaży w całą masę wartościowych wspomnień. Ekscytujące wojaże, np. wyprawy do pobliskich miast, mogą stać się cykliczną wnuczkowo-dziadkową rozrywką, którą będziemy upamiętniać na specjalnej mapie (np. do zdrapywania lub z pinezkami). Pamiętajmy, że niezależnie od wyboru aktywności jej tempo możemy dostosować do naszych indywidualnych możliwości. Nie chodzi przecież o to, by się ścigać, popisywać czy coś udowadniać, ale być razem z osobami, które kochamy. Wspólne wywrotki, pomylone drogi, nieudane próby czy zmarznięcie to doświadczenia, które całkiem skutecznie zbliżają do siebie ludzi. No, i zawsze można zakończyć przygodę w najprzyjemniejszy możliwy sposób – ogrzaniem się w kawiarni przy ciepłej szarlotce i kubku gorącej czekolady.

  1. Kuchenne rewolucje

Wspólne gotowanie to zawsze doskonały pomysł na silnie integrujące spędzenie czasu. Dziadkowie mają z pewnością swoje ulubione specjały, a przepisami na nie chętnie podzielą się z wnukami. Jednak nic też nie stoi na przeszkodzie, by to młodsze pokolenie zaproponowało menu i wprowadziło dziadków w tajniki przygotowania domowego sushi czy modnych wegańskich specjałów. Zróbmy wspólnie zakupy, wskoczmy w fartuszki i do dzieła! Praca ramię w ramię to świetna okazja do rozmów i żartów, które pozwolą poczuć, że ten dzień to naprawdę wyjątkowe święto.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.