Wiemy, co powstanie w miejscu wyburzonych drewniaków 

Dobiega końca rozbiórka dwóch należących do miasta drewnianych budynków u zbiegu ul. Żeromskiego i ul. Prusa w Otwocku. Na ich miejscu powstanie park rekreacji i pokazowy świdermajer

Sylwia Wysocka

W połowie grudnia ubiegłego roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie rozbiórki dwóch budynków przy ul. Żeromskiego po obu stronach skrętu w ulicę Prusa. Były to obiekty mieszkalne, a decyzje o ich rozbiórce (nr 244/2021 i 285/2021) wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Drewniak przy ul. Żeromskiego 8 był piętrowym budynkiem mieszkalnym o powierzchni zabudowy 78 m kw. i wysokości 9,5 m, ze ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi wykonanymi z bala. Przy ul. Żeromskiego 14 stał drewniany budynek parterowy o powierzchni zabudowy 60 m kw. i wysokości 5,5 m. Ściany były wykonane z bali, drewniak miał otynkowaną przybudówkę i drewnianą komórkę. Rozbiórka od momentu podpisania umowy z wykonawcą miała potrwać trzy tygodnie.

Już jakiś czas temu władze miasta informowały, że na miejscu niższego budynku ma powstać ekologiczny plac zabaw. Zapytaliśmy o to urząd, biuro prasowe potwierdziło te plany: – Na działce obok biblioteki powstanie ekologiczny plac zabaw, którego obecnie brakuje po tej stronie torów. Budynek biblioteki pozostanie, a plac zabaw będzie współgrał z tym otoczeniem jako miejsce do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców – poinformowało biuro prasowe urzędu.

Teren po piętrowym budynku także będzie służył mieszkańcom. Jak informuje biuro prasowe, już na najbliższej sesji rady miasta (która jest zaplanowana na środę, 26 stycznia) prezydent Jarosław Margielski zaproponuje radnym przeznaczenie w budżecie miasta pieniędzy na zakup trzech projektów budowlanych budynków w stylu świdermajer. Będą to różne koncepcje rozwiązań, jeśli chodzi o wnętrza tych budynków. Prezydent chce, by pokazowy budynek w charakterystycznym otwockim stylu powstał właśnie w miejscu, gdzie stał większy, drewniany budynek u zbiegu ul. Żeromskiego i ul. Prusa. Jego pomieszczenia będą mogły zostać przeznaczone m.in. na działalność organizacji pozarządowych i seniorów. Realizacja tego pokazowego budynku w stylu świdermajer zostanie udokumentowana. Zdjęcia i film z budowy będą dołączone do projektu jako instrukcje, co ułatwi i obniży koszty budowy kolejnych obiektów.

Przygotowane projekty świdermajerów posłużą wszystkim, którzy będą chcieli wybudować budynek w takim stylu. – O tym pomyśle wspominałem już w swoim programie wyborczym jako jednym z elementów, który pozwoli nam zachować w przestrzeni publicznej związaną z Otwockiem architekturę w stylu świdermajer – podkreśla prezydent. – Gotowe projekty będą dostępne nieodpłatnie dla mieszkańców w urzędzie miasta. Chcemy w ten sposób ułatwić im realizację takich inwestycji na terenie Otwocka, a tym samym zadbać o spójną estetykę naszego miasta nawiązującą do historycznej architektury Otwocka. Projektowane budynki będą miały powierzchnię do 70 m kw., co znacznie ułatwi i przyspieszy realizację takich inwestycji. Chodzi o to, że nowe przepisy umożliwiają budowę domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, tylko w procedurze tzw. zgłoszenia – dodaje Jarosław Margielski.

– Mieszkańcy zainteresowani budową na terenie Otwocka domów w stylu świdermajer będą mogli zgłosić się do urzędu miasta, aby nieodpłatnie udostępnić im takie projekty budowlane gotowe do realizacji. Miasto będzie dysponowało prawami autorskimi do projektów, a pliki będą dostępne w wersjach edytowalnych, co pozwoli mieszkańcom na wprowadzenie ewentualnych zmian wedle uznania – wyjaśnia prezydent Otwocka. Do projektów będą dołączone wszystkie projekty wykonawcze, a także rysunki w formacie wektorowym, które pozwolą na szczegółowe odwzorowanie ozdobnych elementów świdermajer przez wyspecjalizowane zakłady stolarskie, co też wpłynie na obniżenie ceny realizacji – dodaje.6 komentarzy do “Wiemy, co powstanie w miejscu wyburzonych drewniaków 

 • 21 stycznia 2022 o 14:54
  Permalink

  Może z ekonomicznego punktu widzenia to dobra decyzja, nie mniej jednak żal patrzeć jak znika historia miasta…. 🙁

  Odpowiedz
 • 21 stycznia 2022 o 16:41
  Permalink

  Gdyby to zrobił prywatny inwestor, to WKZ już by znalazł dla niego „laurkę”

  Odpowiedz
  • 21 stycznia 2022 o 18:16
   Permalink

   Zbudujcie slip razem z karczewem na tanie wtedy zrobicie coś porzytecznego dla ludzi

   Odpowiedz
 • 21 stycznia 2022 o 21:32
  Permalink

  Zdecydowanie dla architektury lepiej wpisze się nowy ładny ” Świdermajer” niż zabytek którego niestety czasy świetności już minęły.

  Zawsze ” coś się kończy i coś się zaczyna „

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2022 o 09:36
  Permalink

  To jest fantastyczny pomysł z tym udostępnianiem projektów! Genialny.

  Odpowiedz
  • 24 stycznia 2022 o 08:03
   Permalink

   To architekci już mogą iść na bezrobotne. Kiedy rzad wpadnie na tak genialny pomysł, żeby urzędnicy też musieli pójsć na bezrobocie ?
   Po co nam wykształcone elity skoro można miec za darmo ? 😭

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.