Najpierw basen, później strzelnica i hala

Jest już gotowa koncepcja budowy basenu i hali widowiskowo-sportowej w Otwocku. Radni z komisji inwestycji i gospodarki miejskiej pozytywnie zaopiniowali projekt przedstawiony przez wybraną pracownię architektoniczną. Zakłada on na razie, że kompleks rekreacyjno-sportowy powstanie na działce pomiędzy ulicami Tysiąclecia, Kraszewskiego i Batorego. Jednak po przejęciu terenów OKS-u władze miasta chcą zaadaptować projekt w taki sposób, żeby inwestycję można było zrealizować na terenach przy ul. Karczewskiej. Koncepcja wydaje się bardzo atrakcyjna. Obiekt pozwala na uprawianie wielu dyscyplin sportowych i stwarza miejsce na bogatą ofertę rekreacyjno-rozrywkową

SYLWIA WYSOCKA

Budowa w Otwocku kompleksu sportowego z basenem nabiera coraz bardziej konkretnych kształtów. Podczas posiedzenia komisji inwestycji i gospodarki miejskiej w czwartek, 20 stycznia radni mieli okazję zobaczyć gotową koncepcję hali i basenu przygotowaną na zlecenie miasta przez pracownię PAS Pracownia Architektoniczna Mariusza Szczuraszka. Specjalizuje się ona w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, w tym sportowych, ma na koncie projekty ponad 50 basenów w całej Polsce.

Miasto zleciło wykonanie koncepcji jeszcze przed ostatecznym ustaleniem, gdzie ma powstać kompleks sportowo-rekreacyjny, gdy miejscem wskazywanym na tego typu obiekt były działki przy ul. Kraszewskiego u zbiegu z ul. Batorego. – Obecnie posiadamy koncepcję dla terenu u zbiegu ulic Kraszewskiego i Batorego, ale w najbliższym czasie planujemy ogłoszenie postępowania na adaptację takiej koncepcji na terenie OKS-u. Wcześniej nie było takiej możliwości, ponieważ nie mieliśmy tytułu własności do tamtych nieruchomości. Teraz już takie prawo własności posiadamy i będziemy przymierzali się do adaptacji projektu do tego miejsca – poinformował Kamil Mazek z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Otwocka.

Otwocki kompleks rekreacyjno-sportowy ma składać się z kilku części, dzięki temu może być realizowany etapowo. Pierwsza część przewidziana do budowy to kompleks basenów z szerokim zapleczem. Drugim etapem jest podziemna strzelnica sportowa, a trzecim hala widowiskowo-sportowa. Obiekty będą połączone zadaszonym holem.

Na kompleks basenowy będą się składać: kasa, hol szatniowy, szatnie, natryski, basen rekreacyjny i basen sportowy. Pływalnia jest wielozadaniowa, ale każdy z użytkowników będzie miał tam swoje strefy. Taki podział zapewni komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Część rekreacyjną tworzy przestrzeń do nauki pływania z wieloma atrakcjami najczęściej spotykanymi na tego typu obiektach, takich jak gejzery, sztuczna rzeka, leżanki, ławeczki, grota sztucznej fali, masaże wodne, dwie wanny jacuzzi. Osobne części stanowią zjeżdżalnie i strefa dla dzieci, czyli wodny plac zabaw i brodzik. Znajdzie się tam także wyjście na taras, gdzie będzie przestrzeń z basenem zewnętrznym. Wyodrębniona jest również hala basenu sportowego z ośmioma torami i widownią. Nad basenem został zlokalizowany blok administracji z salą konferencyjną. Zdaniem projektanta basen będzie mógł przyjąć jednocześnie ok. 150 osób.

W części budynku basenu przewidziano również miejsce na gastronomię, która będzie mogła serwować posiłki i napoje zarówno od tzw. części mokrej, jak i części suchej czy tarasu. W tzw. części basenowej budynku znajdzie się też strefa saun i SPA, grota lodowa, pomieszczenie wypoczynku z tężnią solankową, a także klub wieczorowy ze strefą do tańca i ośmiotorowa kręgielnia.

Hala sportowa również składa się z wielu stref. Główną stanowi płyta boiska, z trzech stron otoczona łatwą do demontażu widownią, a z jednej ścianką wspinaczkową. Dalej znajduje się część związana z obsługą zawodów, m.in. cztery szatnie sportowe, które odpowiadają wymogom rozgrywek ligowych siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, a także zaplecze w postaci dodatkowych pomieszczeń na potrzeby rozgrywek ligowych, pomieszczenia techniczne i magazyny. Na piętrze hali sportowej oprócz dalszych, zamontowanych tu na stałe trybun, znajdą się klub fitness z zapleczem i sala do akrobatyki z podwyższonym sufitem oraz pomieszczenia przeznaczone na wynajem – bez konkretnie zdefiniowanej funkcji.

W skład kompleksu budynków wchodzi jeszcze strzelnica sportowa na broń ostrą przystosowana do potrzeb każdego typu użytkowników takich obiektów, tj. służb mundurowych, jednostek specjalnych, amatorów strzelania rekreacyjnego i sportowego. Na zewnątrz budynek może być ozdobiony elementami w stylu świdermajer – detale mają być ustalone na etapie projektu wykonawczego.

Ile będzie kosztować budowa takiej hali sportowej? Projektant Mariusz Szczuraszek zwraca uwagę na zmienną sytuację na rynku budowlanym, ale na prośbę radnych, biorąc pod uwagę podobne realizacje, oszacował, że budowa basenu może kosztować ok. 40 mln zł, a hali – ok. 50 mln zł.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 roku w ramach  Rządowego Funduszu „Polski Ład” miasto otrzymało blisko 20 mln zł na budowę krytego basenu. – Wraz z bezzwrotną pomocą rządową w kwocie 4 mln zł, którą Otwock otrzymał w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, na ten cel dysponujemy już kwotą 24 mln zł – informował wtedy prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Po pozytywnym zaopiniowaniu koncepcji przedstawionej przez pracownię architektoniczną otwoccy radni czekają teraz na analizy finansowe kosztów budowy i eksploatacji sportowych obiektów. Jak podkreślił projektant, trzeba jednak rozpatrywać je w szerokiej perspektywie zysków, także pozafinansowych, a więc poprawy kondycji psychicznej i fizycznej mieszkańców, rozwoju turystyki czy atrakcyjności inwestycyjnej miasta.

One thought on “Najpierw basen, później strzelnica i hala

 • 26 stycznia 2022 o 10:14
  Permalink

  Czy jako inwestor tzw. „cegiełkowy” prawie 30 lat temu, będę miał darmowy wstęp na basen?
  Z tego co pamiętam, każdy uczeń szkoly podstaeowej w Otwocku i okolicach wplacił kwotę w postaci ” cegielki” na basen.
  Proszę o odpowiedż ….gdzie są teraz te pieniądze!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.