Koty uciekają przed szczepieniem

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego od 31 grudnia 2021 roku na właścicielach kotów, którzy mieszkają na terenie zagrożonym wystąpieniem wścieklizny, spoczywa obowiązek zaszczepienia swoich zwierząt. Kota należy zaszczepić w terminie 30 dni od ukończenia przez niego trzeciego miesiąca życia, a następnie ponawiać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Dla mieszkańców, którzy nie mają jak zawieźć zwierząt do weterynarza, gminy organizują specjalne akcje szczepień. Dużym problemem są jednak koty wolno żyjące, które często nie dają się złapać i zaszczepić

BARBARA MICHAŁOWSKA

Zaszczepione mają zostać wszystkie koty na obszarach zagrożonych wścieklizną, także te wolno żyjące. Dotyczy to całego powiatu otwockiego i dzielnicy Wawer. Obowiązek zaszczepienia kotów ciąży na gminie. Jednak samorządy w większości nie rozpoczęły jeszcze szczepień. Ich przedstawiciele przyznają, że złapanie i szczepienie zwierząt jest z wielu względów problematyczne.

Powiatowy lekarz weterynarii w Otwocku lek. wet. Anna Janulewska-Nowosad przyznaje, że nie ma wytycznych dotyczących formy szczepień kotów wolno żyjących. – Rozporządzenie nr 49 wojewody mazowieckiego z 31 grudnia 2021 roku nakłada nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarze zagrożonym, a jego wykonanie powierza m.in. prezydentom, burmistrzom i wójtom właściwym dla obszarów, których dotyczy rozporządzenie, jako podmiotom odpowiedzialnym, zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie zwierząt, za zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie im opieki. Dotychczas zgłosiła się do nas jedna gmina z powiatu otwockiego z pytaniem o takie wytyczne – mówi Janulewska-Nowosad. Dodaje jednak, że zgodnie z art. 11a ust. 1 ww. rozporządzenia to rada gminy w drodze uchwały co roku opracowuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Jest obowiązek, nie ma wytycznych

– Poprosiliśmy Powiatowy Inspektorat Weterynarii o wytyczne, według których moglibyśmy zaszczepić bezpańskie koty, ale takich instrukcji nie ma. Wobec tego zdecydowaliśmy się zaprosić lekarza weterynarii, który spróbuje zaszczepić koty wolno żyjące na terenie naszej gminy (będzie też możliwość zaszczepienia kotów właścicielskich). Jaki będzie tego efekt, trudno przewidzieć – mówi Karolina Zowczak, wójt gminy Osieck. Dodaje, że niełatwo będzie złapać wszystkie koty, nie wiadomo także, jak oznaczyć te, które zostały zaszczepione. W gminie znajduje się kilka grup kotów wolno żyjących skupiających od kilku do kilkudziesięciu zwierząt.

O poradę weterynarza poprosiły również władze Józefowa. – Miasto we współpracy z weterynarzami szuka odpowiedniego rozwiązania – informuje Krystyna Olesińska, rzecznik prasowa burmistrza Józefowa.

Pozostałe gminy próbują uporać się z problemem w inny sposób. – W związku z wejściem w życie obowiązku szczepienia kotów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie urząd miasta jest w trakcie opracowywania procedury takich szczepień na terenie Otwocka. Szczepienia kotów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie zostaną uwzględnione w „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie miasta Otwocka na 2022 rok” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka. Konkurs na przeprowadzenie tego programu ma zostać ogłoszony pod koniec stycznia. – Wtedy będą znane szczegóły realizacji tych szczepień. Środki finansowe są zabezpieczone w budżecie miasta – zapewnia biuro prasowe. Urząd szacuje, że na terenie Otwocka jest ok. 500 kotów wolno żyjących.

Koty chodzą własnymi drogami

Tymczasem osoby, które na co dzień zajmują się opieką nad bezpańskimi kotami, twierdzą, że zaszczepienie wszystkich zwierząt jest niemożliwe. – Mam pod opieką kotkę, która szczeniła się już cztery razy i znów jest w ciąży. Nigdy nie dała się złapać do klatki, abyśmy mogli ją wysterylizować. Jak wobec tego ma zostać zaszczepiona? – mówi Anna Bąk dokarmiająca wraz z kocią opiekunką, panią Joanną, koty na osiedlu Stadion i dotychczas prowadząca tymczasowy dom dla kotów. – Zwierzęta, które już raz były złapane do klatki, na przykład w celu sterylizacji, nie dadzą złapać się w nią drugi raz – mówi.

Jeszcze inaczej sprawa ma się z kotami będącymi pod opieką lokalnych fundacji działających na rzecz zwierząt. Tu problemy techniczne są mniejsze, ale za to rodzi się pytanie, kto ma zapłacić za szczepienie kilkunastu czy kilkudziesięciu zwierząt.

Lek. wet. Anna Janulewska-Nowosad dodaje, że od kilku miesięcy poziom wykrywalności przypadków zwierząt zakażonych wirusem wścieklizny w powiecie otwockim utrzymuje się na podobnym poziomie. – Obecnie w powiecie wykryto ok. 50 takich przypadków. Jednak próbki pobrane od kilkunastu następnych zwierząt są badane – mówi. Od początku 2022 roku nie potwierdzono wystąpienia wścieklizny u żadnego z badanych zwierząt. I dodaje, że poza przypadkiem w Żanęcinie w gminie Wiązowna wszystkie zwierzęta, u których wykryto wściekliznę, są dzikie. Apeluje też o szczepienie psów i kotów, bo to najlepsza ochrona przed wścieklizną. Obecnie inspektorzy weterynarii dokonują kontroli szczepień psów. Za brak szczepienia psa lub kota grozi mandat do 500 zł.

Masz psa? Uważaj na lisa!

W kwietniu ma odbyć się szczepienie lisów. – Do tego planujemy z pomocą lokalnych kół łowieckich ręczne rozłożenie szczepionek w obszarach zabudowanych i na terenach, gdzie wykonanie zrzutu szczepionki jest utrudnione lub niemożliwe – deklaruje powiatowy lekarz weterynarii. – W związku z tym prosimy mieszkańców o informowanie o przypadkach bytowania lisa rudego lub obecności lisich nor w obszarach zabudowanych lub ich sąsiedztwie. Będzie to pomocne w ustaleniu miejsc wyłożenia szczepionki – tłumaczy.

Warto dodać, że szczepionki na lisy nie nadają się do szczepienia kotów i psów, a wręcz mogą im zaszkodzić. Jeśli więc podczas spaceru zobaczymy leżące charakterystyczne kostki (takie jak na zdjęciu), pod żadnym pozorem ich nie ruszajmy. Z daleka od nich trzymajmy także zwierzęta domowe, które podczas akcji szczepień lisów w trakcie spacerów powinny być na smyczy. Jeśli jednak zdarzy się, że zwierzę dotknie takiej szczepionki lub ją zje, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza.

3 komentarze do “Koty uciekają przed szczepieniem

 • 25 stycznia 2022 o 12:42
  Permalink

  A gdzie jest zdjęcie tej kostki ze szczepionką?

  Odpowiedz
 • 26 stycznia 2022 o 09:03
  Permalink

  Tak, tak, teraz widzę, wcześniej zdjęcie nie było widoczne. Dzięki!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.