Co robić, żeby nie nudzić się podczas ferii w domu? [AKTUALIZACJA]

Na Mazowszu ferie zimowe zaczną się w poniedziałek, 31 stycznia i potrwają do 13 lutego. Wielu rodziców, którzy w tym roku nigdzie nie wyjeżdżają z dziećmi, na pewno zastanawia się, jak można zagospodarować im ten czas. Zrobiliśmy przegląd bezpłatnych lub niedrogich zajęć i wydarzeń odbywających się na terenie powiatu otwockiego i Wawra, na które są jeszcze wolne miejsca. Uczniowie otwockich szkół będą mieli zniżkę na korzystanie z lodowiska 

KACPER WALISZEWSKI

W Józefowie Miejski Ośrodek Kultury organizuje ferie zimowe, zachęcając hasłem „Spiesz się powoli”. Na bezpłatnych zajęciach można robić wiele rzeczy – aktywności plenerowe, audycja muzyczna, pokaz naukowy czy warsztaty teatralne to tylko niektóre z nich. W takie dni jak wtorek, środa i czwartek odbędzie się kilka spotkań, które planowo zaczynają się w godzinach przed- lub okołopołudniowych. Czas trwania jednego bloku zajęć to zazwyczaj godzina lub trochę dłużej. Akcja skierowana jest do dzieci powyżej szóstego roku życia, a na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy. Wejściówki są do odebrania w sekretariacie MOK-u. Więcej można dowiedzieć się z programu ferii, który jest dostępny na stronie internetowej placówki.

W Celestynowie także będzie co robić. W pierwszym tygodniu ferii zaplanowano wyjazdy zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu: w poniedziałek,  31 stycznia do kina, a tydzień później, 7 lutego do sali zabaw. Te atrakcje są odpłatne, ale w piątki, 4 i 11 lutego o godzinie 11 zaczną się dwugodzinne, bezpłatne zajęcia przeznaczone dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Będą to zajęcia sportowe z elementami kick-boxingu i zajęcia rozwijające kreatywność. W czasie ferii dzieci wraz z opiekunami będą miały okazję wziąć udział w zabawach z animatorami, które odbędą się w hali sportowej przy ul. prof. Hilarego Koprowskiego. Zajęcia planowo mają odbyć się w środę, 2 lutego w godzinach od 11 do 13. Z kolei w następną środę, 9 lutego na godzinę 11 również w hali zaplanowano spektakl teatralny i bezpłatne warsztaty animacyjne prowadzone przez aktorów Teatru Bajaderka. Zapisy na zajęcia już trwają, więcej informacji na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Celestynowie.

W różnych filiach Wawerskiego Centrum Kultury również zaplanowano ciekawe wydarzenia. Podczas akcji „Zima w mieście” można będzie uczestniczyć w licznych warsztatach czy obejrzeć spektakl. Więcej szczegółów wraz z całym programem zajęć można znaleźć na stronie WCK. Wejściówki na poszczególne atrakcje można nabyć za 10 zł. Miejsc nie pozostało dużo, więc lepiej jak najszybciej zapytać o dostępność w najbliższej filii.

Otwock również ma bogatą ofertę zajęć, jednak w większości są to płatne półkolonie organizowane w osiedlowych klubach bądź takie, na których nie ma już miejsc. Można za to wybrać się na spektakl Teatru Lalek Igraszka pt. „Wiślana opowieść”, który odbędzie się w niedzielę, 6 lutego o godzinie 13 w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza. Atrakcje skierowane głównie dla dzieci w wieku od sześciu do 10 lat przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku. W filii na ulicy Andriollego 45 w środę, 2 lutego i w piątek, 11 lutego o godzinie 11 odbędzie się Teatrzyk Kamishibai. W piątek, 4 lutego odbędą się „Zimowe Rozgrywki Planszowe”, w poniedziałek, 7 lutego „Biblioteczne Łamigłówki Krzyżówka Zimowa” a w środę, 9 lutego –  zajęcia rozwijające kreatywność – „Gniotki z Balonów”. W filii przy ulicy Żeromskiego program jest trochę inny. W środę, 2 lutego odbędą się zajęcia, na których najmłodsi będą mogli zaznajomić się z różnymi powiedzonkami i ich znaczeniem. Podczas „Zabaw Słowotwórczych” w piątek, 4 lutego także będzie okazja do poznawania języka polskiego. W środę, 9 lutego będzie można obejrzeć bajki, a w piątek, 11 lutego odbędą się zajęcia „Malowanie Solą”. Dodatkowo – przez całe ferie będzie dostępny pokój gier z planszówkami i konsolą PS4. Wszystkie zajęcia (w obu filiach) rozpoczynają się o godzinie 11 i potrwają dwie godziny. Obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych. Liczba miejsc jest ograniczona, więcej informacji można znaleźć na stronie MBP.

Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także miejskie lodowisko znajdujące się w centrum Otwocka. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta, w czasie ferii uczniowie po okazaniu legitymacji szkolnej będą mogli skorzystać ze zniżki i zakupić bilet w cenie 5 zł zamiast 8 zł. 

W innych gminach zajęcia są organizowane w niektórych szkołach i lokalnych klubach lub nie ma już możliwości zapisania się na nie z powodu braku wolnych miejsc. Pamiętajmy, że czas zawsze możemy spędzać aktywnie, również na powietrzu – spacerując czy uprawiając sport.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.