Krok bliżej do schroniska

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się właśnie obwieszczenie prezydenta Otwocka dotyczące ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jakim jest budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt. Ma ono powstać w zachodniej części miasta, na terenach pomiędzy oczyszczalnią ścieków przy ul. Kraszewskiego a rzeką Jagodzianką

Wiosną ubiegłego roku ogłoszono, że Otwock otrzyma 4 mln zł na budowę schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli programu bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone ze względu na pandemię. Prezydent Jarosław Margielski podkreślił wtedy, że władze Otwocka celowo nie ubiegały się o dofinansowanie budowy dróg, ponieważ zdawały sobie sprawę, że kilka tysięcy gmin będzie składało wnioski właśnie na inwestycje związane z drogami. Dlatego Otwock postawił na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, bezpieczne przejścia dla pieszych i właśnie nowoczesne schronisko. Strategia okazała się słuszna – pieniądze zostały przyznane. Co ważne, nie muszą być wydane od razu. Miasto ma na to czas do końca 2023 roku. I właśnie zrobiło kolejny krok w kierunku budowy placówki.

W poniedziałek, 17 stycznia w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się obwieszczenie prezydenta miasta w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jakim jest budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt. O wydanie takiej decyzji występuje się, kiedy ma się w planach inwestycję celu publicznego, a na nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Władze miasta informują, że chcą wybudować schronisko na działkach o nr ew. 48/1, 49/1, 50/1 w obr. 130 w Otwocku. Są to wąskie, podłużne działki na zachód od oczyszczalni ścieków, pomiędzy Otwockim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji a rzeką Jagodzianką na granicy z gminą Karczew. Łączna powierzchnia terenu przyszłego schroniska wynosi  nieco ponad 15 tys. m kw. Obiekt będzie składać się z pięciu pawilonów połączonych dachami i przejściami funkcjonalnymi wraz z wybiegami dla psów.

SW

2 komentarze do “Krok bliżej do schroniska

 • 26 stycznia 2022 o 17:51
  Permalink

  Dajcie spokój z tłumaczeniem strategii. Jest wielka dysproporcja między pieniędzmi, jakie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych daje dla „swoich” gmin, i dla pozostałych. Najlepsza strategia w tej kadencji to być partyjniakiem z PiSu.

  Odpowiedz
 • 1 lutego 2022 o 12:12
  Permalink

  Schronisko na terenie sporadycznie zalewanym, a w każdym razie mocno zagrożonym podtopieniami? Serio? Sugeruję postudiować mapy, zasięgnąć opinii jakiegoś specjalisty – hydrologa lub hydrogeologa. Warto to dokładnie przemyśleć i policzyć, bo nie przypadkiem tam dotychczas nikt niczego nie budował. Koszty mogą być sporo większe niż się Panu Margielskiemu wydaje.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.