Krok bliżej do schroniska
W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się właśnie obwieszczenie prezydenta Otwocka dotyczące ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jakim jest budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt. Ma ono powstać w zachodniej części miasta, na terenach pomiędzy oczyszczalnią ścieków przy ul. Kraszewskiego a rzeką Jagodzianką
Wiosną ubiegłego roku ogłoszono, że Otwock otrzyma 4 mln zł na budowę schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli programu bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone ze względu na pandemię. Prezydent Jarosław Margielski podkreślił wtedy, że władze Otwocka celowo nie ubiegały się o dofinansowanie budowy dróg, ponieważ zdawały sobie sprawę, że kilka tysięcy gmin będzie składało wnioski właśnie na inwestycje związane z drogami. Dlatego Otwock postawił na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, bezpieczne przejścia dla pieszych i właśnie nowoczesne schronisko. Strategia okazała się słuszna – pieniądze zostały przyznane. Co ważne, nie muszą być wydane od razu. Miasto ma na to czas do końca 2023 roku. I właśnie zrobiło kolejny krok w kierunku budowy placówki.
W poniedziałek, 17 stycznia w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się obwieszczenie prezydenta miasta w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jakim jest budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt. O wydanie takiej decyzji występuje się, kiedy ma się w planach inwestycję celu publicznego, a na nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Władze miasta informują, że chcą wybudować schronisko na działkach o nr ew. 48/1, 49/1, 50/1 w obr. 130 w Otwocku. Są to wąskie, podłużne działki na zachód od oczyszczalni ścieków, pomiędzy Otwockim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji a rzeką Jagodzianką na granicy z gminą Karczew. Łączna powierzchnia terenu przyszłego schroniska wynosi nieco ponad 15 tys. m kw. Obiekt będzie składać się z pięciu pawilonów połączonych dachami i przejściami funkcjonalnymi wraz z wybiegami dla psów.
SW
Dajcie spokój z tłumaczeniem strategii. Jest wielka dysproporcja między pieniędzmi, jakie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych daje dla „swoich” gmin, i dla pozostałych. Najlepsza strategia w tej kadencji to być partyjniakiem z PiSu.
Schronisko na terenie sporadycznie zalewanym, a w każdym razie mocno zagrożonym podtopieniami? Serio? Sugeruję postudiować mapy, zasięgnąć opinii jakiegoś specjalisty – hydrologa lub hydrogeologa. Warto to dokładnie przemyśleć i policzyć, bo nie przypadkiem tam dotychczas nikt niczego nie budował. Koszty mogą być sporo większe niż się Panu Margielskiemu wydaje.