Niebagatelna sprawa

Gabriel Zubowski jest niepełnosprawny od urodzenia. Porusza się na wózku inwalidzkim. Nauczył się z tym żyć, radzi sobie bardzo dobrze, jednak od lat zmaga się z jednym problemem – wyjazdem z własnego domu po gruntowej ulicy, której remont – obiecywany od dawna – wciąż jest odkładany. Postanowiliśmy mu pomóc

Ulica Bagatela w Świdrze na niemal całej długości, od ulicy Majowej do ulicy Pogodnej, jest wyasfaltowana, poza ostatnim odcinkiem schodzącym w stronę rzeki. Owszem, jest tam malowniczo i przytulnie, ale gruntowa droga po deszczu tonie w błocie i jest pełna kałuż, a zimą zamienia się w breję. Pech chce, że właśnie tam mieszka Gabriel Zubowski, który porusza się na wózku, więc szczególnie trudno znosi te niedogodności.

Władze Otwocka od dawna obiecują mieszkańcom utwardzenie drogi. W końcu inwestycja miała być wykonana w czerwcu ubiegłego roku, ale miasto się z niej wycofało. Okazało się, że na działce przy ulicy Bagatela 35 powstaną  cztery budynki wielorodzinne. Inwestor, którym jest firma City Home, zobowiązał się do wybudowania drogi. Sęk w tym, że zrobi to dopiero po zakończeniu inwestycji, ponieważ ciężki sprzęt rozjeżdżałby drogę w czasie budowy. To jednak oznacza co najmniej kolejne dwa lata bez rozwiązania problemu. Tę sytuację „Linia” opisywała w sierpniu ubiegłego roku: „Ma to służyć temu, żeby miasto nie ponosiło kosztów związanych z infrastrukturą przy powstawaniu nowych obiektów mieszkalnych realizowanych przez deweloperów na terenie Otwocka, tak jak to miało miejsce na osiedlu Morskie Oko. Tam mój poprzednik dał zgody na obiekty mieszkalne, a miejsca parkingowe wskazał przy drodze publicznej, co skutkowało olbrzymimi problemami parkingowymi, które rozwiązaliśmy dopiero w ubiegłym roku. Żeby nie dochodziło do takich sytuacji, stawiamy deweloperom wymagania w zakresie realizacji niezbędnej infrastruktury. Tak też się stało w przypadku ulicy Bagatela” – mówił wtedy „Linii” prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

– My to oczywiście rozumiemy, ale nie wyobrażam sobie funkcjonowania w tych warunkach przez kolejne lata. Dla mnie to poważny problem, zwłaszcza że odkąd mama jest w ośrodku opieki, ze wszystkim muszę sobie radzić sam. Poruszałem tę sprawę w urzędzie, obiecywano jakoś pomóc, ale miesiące mijają i nic się nie dzieje – opowiada Gabriel Zubowski, który poprosił redakcję o interwencję w tej sprawie.

Przedstawiliśmy problem naszego Czytelnika w urzędzie miasta. Reakcja była błyskawiczna. – Oczywiście w takiej sytuacji miasto pomoże niepełnosprawnemu mieszkańcowi ulicy Bagatela i ten końcowy odcinek zostanie utwardzony na koszt miasta. To powinno ułatwić poruszanie się do czasu wybudowania nowej drogi. Gdy tylko warunki atmosferyczne pozwolą, końcowy odcinek ulicy Bagatela zostanie wysypany tłuczniem. Jeżeli teraz nie będzie niskich temperatur, uda się to zrobić jeszcze w styczniu – informuje Karolina Wojnicz, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka.

pds

One thought on “Niebagatelna sprawa

  • 27 stycznia 2022 o 10:59
    Permalink

    może Pani Karolina Wojnicz spróbuje się przejechać wózkiem inwalidzkim po tłuczniu?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.