Walka o tunel trwa

Ostatnio pisaliśmy o spornej części drogi powiatowej nr 2718W, czyli ulicy Jankowskiego w Celestynowie, w związku z planami budowy tunelu pod torami kolejowymi. W ubiegłą środę kwestię postanowień zawartych w porozumieniu o przekazaniu gminie zadania dotyczącego zarządzania tą drogą władze powiatu omawiały na posiedzeniu zarządu

Porozumienie o przekazaniu gminie Celestynów drogi powiatowej podpisano w 2019 roku. Do dziś jednak drogi nie przekazano. Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia spornego terenu leżącego na działce nr 686. Jego właściciele wybudowali ogrodzenie, zajmując część pasa drogowego. Już w lutym ubiegłego roku wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski przekonywał, że najwyraźniej doszło do zawłaszczenia terenu publicznego o powierzchni ok. 600 m kw., będącego w granicach pasa drogi powiatowej. Dotychczas jednak ta kwestia nie została wyjaśniona. Obecnie w powiecie toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie. – Nie możemy przejąć działki z takimi obciążeniami prawnymi i faktycznymi – deklarował ostatnio na łamach „Linii Otwockiej” wójt Kwiatkowski.

Starosta Krzysztof Szczegielniak mówi: – Postępowania administracyjne, jakie toczą się w tej sprawie, oraz ciągłe odwoływanie się właścicieli terenu od decyzji organów administracji publicznej utrudniają jakiekolwiek działania na tej drodze. W maju 2019 roku na mocy porozumienia przekazaliśmy gminie Celestynów część obowiązków zarządcy drogi, m.in. jej utrzymanie. Dopiero po ostatecznym przejęciu drogi przez gminę i zaliczeniu jej do kategorii dróg gminnych powiat będzie mógł przekazać fundusze jako pomoc finansową na budowę tunelu. Formalnie nie możemy przekazać gminie pieniędzy na zadanie realizowane na drodze powiatowej. Pomocy można udzielić tylko na zadanie własne. Realizacja zadania na drodze powiatowej nie jest zadaniem własnym gminy – podkreśla Szczegielniak.

Starosta deklaruje, że powiatowi również zależy na tym, by tunel powstał. Dodaje, że zawirowania związane z budową tunelu nie wynikają z błędów lub niechęci ze strony powiatu. – W pewnej części decydują o tym czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Poza ogrodzeniem posesji posadowionym bez zgody zarządcy drogi w pasie drogowym wybudowano również nielegalnie parking. W celu usunięcia naniesień toczą się odrębne postępowania – mówi starosta.

Do sporu administracyjnego o zajęty pas drogi kilka miesięcy temu dołączyło postępowanie dotyczące własności tego pasa drogowego. – Wojewoda mazowiecki wznowił postępowanie dotyczące ostatecznej decyzji w sprawie wniosku właścicieli nieruchomości, którzy domagają się przekazania im pasa drogi powiatowej. Powiat stał się jej właścicielem na mocy ustawy w 1999 roku i ufam, że wojewoda podejmie stosowną decyzję i droga zgodnie z ustawą zostanie w zarządzie powiatu i będzie można procedować wyburzenie ogrodzenia – mówi starosta. Jednak, jak szacuje Krzysztof Szczegielniak, to nastąpi prawdopodobnie najwcześniej za kilka miesięcy. Wtedy pozostanie do rozstrzygnięcia jeszcze sprawa opłaty za nielegalne zajęcie pasa drogowego, której powiat zamierza domagać się od właściciela działki. Ponadto gmina Celestynów przygotowuje inwestycję w ramach procedur ZRID, jakie bez względu na toczące się postępowania będą dawały gminie możliwość zajęcia niezbędnych terenów potrzebnych do realizacji inwestycji, które w momencie wydania decyzji staną się własnością zarządcy drogi.

– Podczas środowego posiedzenia Zarządu Powiatu Otwockiego, na którym byli również wójt gminy Celestynów, a także przewodniczący Rady Gminy Celestynów zdecydowaliśmy się utworzyć zespół roboczy złożony z przedstawicieli gminy i powiatu. Jego celem będzie wspólne wypracowywanie rozwiązań, które przybliżą nas do zakończenia sprawy i rozpoczęcia budowy – informuje starosta Szczegielniak.

BM

5 komentarzy do “Walka o tunel trwa

 • 28 stycznia 2022 o 18:34
  Permalink

  W świetle ostatnich publikacji można domniemywać, iż tunel pozostanie w sferze marzeń wójta. Podjął dalekosiężne plany związane z budową tunelu z góry wiedząc, że jego powstanie w tym miejscu jest mało realne. Już kilka postępowań jest w toku, a od ich rozstrzygnięcia zależy czy będzie można cokolwiek zacząć. Od decyzji administracyjnej można się odwołać, z czego zapewne strony skorzystają. Skarga kasacyjna Ministra również czeka na rozpatrzenie. Zgodnie z podpisaną umową z wykonawcą to już powinien być złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Wedle obietnic to już na wiosnę budowa miała się rozpoczynać…..

  Odpowiedz
 • 29 stycznia 2022 o 10:41
  Permalink

  takie to urzędasy, papierów nie potrafią załatwić na czas a już umowę podpisali.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2022 o 13:48
  Permalink

  W Dziecinowie na przecięciu LK 12 (która ma być przebudowywana i na którą mają wrócić pociągi pasażerskie) i DW 801 Warszawa – Puławy jakoś nikt nie ogłosił decyzji o budowie bezkolizyjnego przejazdu kolejowego, żenujące i „rozwścieczające” są bz*urne opinie, że jednopoziomowy przejazd wystarczy (np. przejazd kategorii B), w Celestynowie tylko droga powiatowa, a w Dziecinowie wojewódzka (przypominająca wręcz krajową, chociaż akurat nie na odcinku od południowych Piotrowic do skrzyżowania z DW 799 i DW 805), a wiaduktu czy tunelu nie ma 🙁 Strasznie mnie „wkurza” brak decyzji o budowie wiaduktu czy tunelu w tym miejscu. Na takiej podrzędnej drodze z Osiecka do Taboru wiadukt jest chyba od kilkudziesięciu lat, a w Dziecinowie jest guzik 🙁 🙁 🙁 DW 801 na odcinku P:iotrowice – Dziecinów za kilka lat ma być przebudowywana, „psim obowiązkiem” (np. dla MZDW czy PKP PLK) musi być to, aby w związku z przebudową tego odcinka DW 801 wreszcie zrobić tam bezkolizyjny przejazd kolejowy!

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2022 o 16:14
  Permalink

  stopniowanie napięcia godne Hitchcocka. Najpierw „można planować tunel” poprzez „tunel może się opóźnić” do „walka o tunel trwa” . Już nie mogę się doczekać kolejnych doniesień,
  A na poważnie to chciałbym wiedzieć kto w Gminie za to odpowie, Naprawdę nieudolność urzędnicza level ekspert.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2022 o 13:02
  Permalink

  Wykonać wiadukt na ul.Prostej ,dużo taniej i nikt nie będzie protestował , dodatkowo odciąży się natężenie ruchu w centrum

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.