Siłaczka. Jadwiga Czarnowska (1949-2022)

W środę, 19 stycznia po długiej chorobie zmarła Jadwiga Czarnowska – kobieta przez całe życie niezwykle aktywna, działająca na rzecz lokalnej społeczności. Była pedagogiem, radną, społecznikiem, inicjatorką założenia w Otwocku Uniwersytetu III Wieku. Miała 72 lata

Jadwiga Czarnowska, powszechnie zwana Jagodą, przez całe życie była związana z Otwockiem. Tu się urodziła, tu ukończyła Szkołę Podstawową nr 1, a potem Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego. Prawdopodobnie już wtedy odnalazła w sobie powołanie pedagogiczne, ponieważ edukację kontynuowała w Studium Nauczycielskim o kierunku matematycznym w Grodzisku Mazowieckim, a następnie na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedziała, jak przekazywać młodym ludziom swoją wiedzę. Jej praca dyplomowa, poświęcona metodycznym sposobom wdrażania trudnych pojęć informatycznych do praktyki szkolnej, została wyróżniona w konkursie Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego.

Po studiach wróciła do rodzinnego miasta i pierwszą pracę podjęła w dobrze sobie znanych murach otwockiej „Jedynki”. Spędziła tam 16 lat, ucząc matematyki i organizując wiele zajęć dla młodzieży. Doceniona za świetne wyniki, awansowała na stanowisko wizytatora w ówczesnym wydziale oświaty, jednak brakowało jej pracy z dziećmi. To nauczanie było jej prawdziwym powołaniem, dlatego wróciła do obowiązków nauczycielskich. Najpierw pracowała w Szkole Podstawowej nr 12, gdzie oprócz uczenia matematyki pełniła funkcję wicedyrektora, potem w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, w której uczyła matematyki przez 22 lata, aż do emerytury. Znajdowała także czas na dodatkowe obowiązki, ucząc w wieczorowym Liceum Ogólnokształcącym, w szkole dla dorosłych Pascal, w Studium Handlowo-Ekonomicznym dla dorosłych i w liceum katolickim. Przez całe zawodowe życie aktualizowała swoją wiedzę i podnosiła kwalifikacje, ukończyła m.in. specjalistyczny kurs „Atomistyki i Zastosowania Technik Jądrowych”.

Pani Jagoda była wzorem osoby żywotnej, pełnej pomysłów i inspiracji do działania. Organizowała zajęcia społeczne, turystyczne i akcje charytatywne. To z jej inicjatywy powołano do życia otwocki Uniwersytet III Wieku. Była aktywnym działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego, członkiem zarządu Oddziału ZNP, a potem Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP. Za swoje zaangażowanie została nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za Szczególne Zasługi w Rozwoju Oświaty i Złotą Odznaką ZNP. Działała na wielu polach. Chcąc mieć swój udział w rozwoju miasta, startowała w wyborach samorządowych. W Radzie Miasta Otwocka zasiadała przez trzy kadencje, w latach 1994-1998, 2010-2014 i 2018-2023. Tej ostatniej, jak wiemy, nie dokończyła. Pokonała ją choroba.

Swoją potrzebę działania przekazała synowi, Jackowi Czarnowskiemu, który od lat działa w lokalnym samorządzie, zasiadając w Radzie Powiatu Otwockiego. Był także wiele lat dyrektorem Otwockiego Centrum Kultury. On sam tak wspomina mamę:

– Była bardzo zapracowana. Jednak miała czas dla wszystkich, którzy potrzebowali od niej wsparcia i pomocy. Żyła, by pomagać innym. Zawsze mogłem na nią liczyć, służyła mi radą i wszelkim możliwym wsparciem. Bardzo dopingowała mnie w zdobywaniu wiedzy. Dzięki niej ukończyłem trzy kierunki studiów. Tak samo pilotowała swoją wnuczkę, czyli naszą córkę Wikę, która podczas pożegnania na cmentarzu wyraziła to wymownie słowami „Wskazała nam drogę życia, właściwego życia” – opowiada Jacek Czarnowski. – Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim, którzy opiekowali się mamą w ostatnich miesiącach jej życia, wspierali ją i jej pomagali. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników hospicjum domowego „Empatia”, pani Małgosi Chodyry, pielęgniarki hospicyjnej, i doktora Piotra Gałązki. Dziękuję za ich ciężką pracę, która przynosi ukojenie pacjentom i poczucie bezpieczeństwa ich rodzinom. Bierzmy z nich przykład i dbajmy o swoich bliskich – dodaje.

Przemek Skoczek

 

2 komentarze do “Siłaczka. Jadwiga Czarnowska (1949-2022)

 • 28 stycznia 2022 o 16:38
  Permalink

  Pani Jagoda była bardzo dobrym kochanym i inspirującym wychowawca uczyła mnie i mojerodzenatwo.bardzo mi smutno i przykro z powodu śmierci takiego dobrego człowieka bende wspominać ja do konca życia

  Odpowiedz
 • 28 stycznia 2022 o 22:23
  Permalink

  P. Jagoda.. wyjątkowa osoba , będzie mi i mojej rodzinie bardzo jej brakować .. na zawsze w naszej pamięci ❤️

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.