Zapowiedzi kulturalne 28 stycznia – 3 lutego

OTWOCK

Improwizacje dla każdego

Wieczór Hitów Improwizowanych zaplanowano w „Jaraczu” na piątek, 28 stycznia

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku od kilku miesięcy realizuje projekt polegający na trenowaniu spontanicznej sztuki scenicznej. Wydarzenie ma charakter otwarty, czyli każdy może wziąć w nim udział. Uczestnicy będą tworzyć improwizowane piosenki i sceny na żywo. Zapisy są prowadzone mailowo: teatr@moktis.pl. Udział jest bezpłatny, podobnie jak wstęp dla widzów. Liczba miejsc została ograniczona, wejściówki są do odbioru w kasie teatru lub online.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 28.01, godz. 20, wstęp wolny

 

Musical, jakiego w „Jaraczu” jeszcze nie było

Już w sobotę na otwockiej scenie będzie można obejrzeć pierwszy w Polsce musical improwizowany, w którym niemal wszystko, łącznie z tekstami piosenek, powstaje na żywo na oczach widzów

Jeżeli są wśród was wielbiciele satyrycznej serii „Spadkobiercy”, szalonej parodii oper mydlanych w stylu serialu „Dynastia”, to widowisko się wam spodoba. Grupa aktorów, wokalistów i improwizatorów, przy akompaniamencie muzyki na żywo, za każdym razem tworzy niepowtarzalne przedstawienie muzyczne. Inspiracji do spontanicznych utworów dostarcza sama publiczność, bo to ona podrzuca tytuły, które artyści potem rozwijają w treść.

W Otwocku wystąpią: Aleksandra Markowska, Norbert Bajan, Agnieszka Bajer, Ewa Aniela Gryczon, Kasia Kołeczek, Kinga Kosik, Weronika Nockowska, Marta Podobas, Joanna Pawluśkiewicz, Agata Sasinowska, Piotr Gasik, Bartek Jurkowski, Maciej Nawrocki. Autorkami muzyki są Joanna Kucharczyk i Agata Pankowska. Uwaga – spektakl dla widzów powyżej 16 lat.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 29.01, godz. 19, bilety

W czasie i przestrzeni

Pieszy spacer z przewodnikiem po dzielnicy Świder to ciekawa niedzielna propozycja. Oby dopisała pogoda

Ciekawa wędrówka z lokalnym pasjonatem turystyki i historii będzie podróżą w czasie i przestrzeni. Trasa ma około ośmiu kilometrów i jest zamknięta w pętlę. Po drodze uczestnicy zobaczą wille w stylu świdermajer i eklektyczne, mosty, pomnik sierot koreańskich, dworek Wedlów, rzekę, a także poznają historię tych miejsc. Spacer potrwa około czterech godzin. Warto mieć ze sobą suchy prowiant, coś ciepłego do picia, wygodne obuwie i ubiór adekwatny do pogody.

PKP Świder, niedziela, 30.01, godz. 10

JÓZEFÓW

Jak zrozumieć awangardę?

Miejski Ośrodek Kultury rozpoczyna nowy cykl wykładów o sztuce współczesnej zatytułowany „Od awangardy do flash moba”. Inauguracja już w najbliższy piątek, 28 stycznia

          Sztuka nowoczesna jak żadna inna budzi w nas skrajne emocje. Potrafi oburzać, dziwić, odrzucać, a najczęściej jej po prostu nie rozumiemy. Cykl proponowany przez józefowski MOK ma szansę trochę rozjaśnić nam w głowach, wskazać ścieżki do zrozumienia ukrytych sensów. Pierwsze spotkanie pt. „Historia polskiej awangardy, czyli sztuki prawdziwie nowoczesnej” opowie o najważniejszym zjawisku XX wieku, jego czołowych przedstawicielach w okresie międzywojennym i powojennym oraz o znaczeniu tego dziedzictwa.

Przewodniczką po świecie sztuki nowoczesnej będzie Agnieszka Sural – historyk sztuki, kuratorka, edukatorka i producentka. Jest jedną z założycielek Fundacji Witryna, korespondentką magazynu „Flash Art”, wieloletnią kuratorką międzynarodowego festiwalu sztuk performatywnych i wizualnych Temps d’Images w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Willa Balbinów, ul. Wyszyńskiego 11, tel. 602 552 804, piątek, 28.01, godz. 18, wstęp wolny

KARCZEW

Kolędowanie na Ługach

Centrum Kultury i Sportu zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie odbędzie się w sobotnie popołudnie, 29 stycznia

To nie będzie koncert, ale wydarzenie integrujące sąsiadów, przyjaciół i znajomych, które ma zachęcić do wspólnego śpiewania. Kolędowanie odbędzie się pod chmurką, na placu przy ul. Bema 4. CKiS zapewni śpiewniki, więc tekstów nie trzeba znać na pamięć. Oczywiście nie zabraknie zaprawionych w bojach wokalistów i muzyków. Będzie to grupa znajomych z Karczewa, Otwocka i okolic, którzy lubią wspólne muzykowanie. Na początku stycznia zagrali dwa charytatywne koncerty dla Zuzi i Martynki. Teraz podzielą się swoim talentem z uczestnikami kolędowego spotkania na Ługach. Są to: Angelika Piwek, Dominik Trzaskowski, Kinga Trzaskowska, Konrad Wyrwas, Magdalena Skrzypek, Piotr Trzaskowski, Aleksander Kalinowski, Magdalena Przybysz i Piotr Rozbicki. Na miejscu będzie też polowa kuchnia, więc nie zabraknie czegoś rozgrzewającego do jedzenia.

Ługi, ul. Bema 4, sobota, 29.01, godz. 16

WAWER

Spotkanie z teatralną klasyką

Przed nami pierwsza po grudniowej premierze okazja do obejrzenia spektaklu „The Best of Szekspir” w wykonaniu aktorów Teatru Falenica im. Szczepana Szczykny

          „The Best of Szekspir” to spektakl oparty na scenach z siedmiu utworów: „Snu nocy letniej”, „Poskromienia złośnicy”, „Romea i Julii”, „Wesołych kumoszek z Windsoru”, „Jak wam się podoba”, „Komedii omyłek” i „Burzy”. – Motywem przewodnim przedstawienia jest miłość, ale nie zabraknie także innych wątków: przyjaźni, zdrady, a nawet magii. Będzie zabawnie, poważnie, czasem wzruszająco – zapowiada reżyser.

W obsadzie znaleźli się: Amelia Zeitz, Danuta Siwik, Dorota Klimek, Elżbieta Grzemska, Iryna Wonikowska, Iwona Mesker, Katarzyna Cichocka, Katarzyna Wiśniewska, Krystyna Trybuła, Magdalena Magrzyk, Marek Grzemski, Marek Szulikowski, Rafał Ostrowski i Zofia Bałdyga.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, tel. 22 277 49 40, sobota, 29.01, godz. 17, bilety 10 zł

Zaproszenie do śpiewania

Dyrygentka Ewa Jurkiewicz, znana z żeńskiego zespołu wokalnego Mokka z Józefowa, zaprasza mieszkańców Wawra do wspólnego śpiewania. Spotkanie odbędzie się w sobotnie popołudnie

          Ewa Jurkiewicz jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Od kilku lat w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie prowadzi żeński zespół wokalny Mokka i dziecięcy Mała Mokka. Dyryguje też wieloma warszawskimi chórami i promuje kulturę wokalną, za co była nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2019. Teraz zaprasza na nowe warsztaty wokalne z ćwiczeniami z emisji głosu i wspólnym śpiewaniem piosenek karnawałowych. Pierwsze spotkanie już w sobotę.

WCK Marysin, ul. Korkowa 119/123, tel. 22 812 01 37, sobota, 29.01, godz. 17, wstęp wolny, na wejściówki

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.