Będzie fuzja szpitali?

Władze powiatu otwockiego prowadzą rozmowy na temat połączenia wyodrębnionej części szpitala powiatowego przy ul. Batorego 44 w Otwocku z warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Jeśli rozmowy przebiegną pomyślnie, placówka będzie jednostką kliniczną szóstego poziomu referencyjności

SYLWIA WYSOCKA

Jaka przyszłość czeka Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku? Z przedstawionych przez zarząd powiatu najnowszych informacji wynika, że powiat od dłuższego czasu prowadzi trudne negocjacje w sprawie połączenia wyodrębnionej części spółki z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. – Współpraca z tą placówką rozpoczęła się już w 2019 roku. Od tego czasu zostały podpisane listy intencyjne i wstępne porozumienia dotyczące współdziałania. Chcielibyśmy, aby jak najszybciej zostało podpisane porozumienie, które będzie załącznikiem do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie CMKP wyodrębnionej części spółki – poinformował podczas posiedzenia połączonych komisji rady powiatu w środę, 26 stycznia wicestarosta Paweł Zawada.

Co mogłoby to oznaczać? Światło na sprawę rzuca prezes PCZ Monika Gębska: – Przy spółce powiatowej pozostałyby przychodnie POZ, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, poradnie: kardiologiczna, otolaryngologiczna, medycyna pracy, medycyna szkolna, okulistyka, stomatologia i poradnia psychologiczna. Rozmowy dotyczą połączenia CMKP z oddziałami szpitalnymi.

W listopadzie ubiegłego roku w budżecie powiatu zabezpieczono 87 tys. zł na pokrycie kosztów związanych z obsługą prawną planowanego połączenia. Od początku grudnia ubiegłego roku powiat negocjuje już projekt porozumienia w sprawie połączenia wyodrębnionej części spółki PCZ z CMKP. – Rozmowy trochę już trwają, ale to jest związane ze złożonością tego przedsięwzięcia – podkreśla starosta Krzysztof Szczegielniak. Na razie zarząd powiatu nie podaje szczegółów dotyczących rozmów, ponieważ strony negocjacji, czyli CMKP, PCZ, powiat otwocki, a także Samodzielny Publiczny Szpital kliniczny im. prof. W. Orłowskiego podpisały klauzulę poufności.

Złożoność procesu skomentował członek zarządu Dariusz Kołodziejczyk: – Istotną rzeczą było zakończenie procesu restrukturyzacji, czyli oddłużenia szpitala. Przed jego finalizacją nie było mowy o połączeniu. Prowadzimy rozmowy z CMKP za pośrednictwem kancelarii prawnej specjalizującej się w takich sprawach. Zależy nam na tym, żeby sfinalizować tę kwestię, bo sytuacja w służbie zdrowia jest bardzo trudna. Mam nadzieję, że to się pozytywnie rozstrzygnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy – podkreślił. – Liczymy na to, że placówka przy ul. Batorego zostanie w przyszłości szpitalem klinicznym szóstego poziomu referencyjności, koszyk usług medycznych będzie zupełnie inny, a mieszkańcy powiatu na tym skorzystają – skomentował ideę połączenia wicestarosta Paweł Zawada.

Negocjacje trwają, strony omawiają szczegóły. Obecnie na wniosek CMKP szpital przygotowuje wykaz dokumentów księgowych do analizy. – Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Liczymy na to, że CMKP szybko podejmie decyzję, a ewentualne wątpliwości będą tematem dyskusji – podkreśla wicestarosta.

Działania zarządu podczas komisji skomentowała też przewodnicząca rady powiatu Grażyna Kilbach. – Nam wszystkim leży na sercu, żeby – mówiąc kolokwialnie – wyprostować sprawy związane z PCZ. Robimy wszystko, co możemy, żeby z zachowaniem bezpieczeństwa zdrowotnego i wysokiej jakości usług medycznych dla naszych mieszkańców spowodować mniejsze obciążenia finansowe dla powiatu. Staramy się, by nie odbyło się to kosztem mieszkańców czy pogorszenia jakości, a wręcz przeciwnie, bo szpital kliniczny oznacza podniesienie jakości. Dokładamy starań, by wszystko odbyło się jak najszybciej, ale złożoność tego projektu i delikatność takich rozmów wymagają zrozumienia i czasu. Myślę, że wszystkim nam zależy, by finalnie było jak najlepiej – podkreśliła przewodnicząca.

One thought on “Będzie fuzja szpitali?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.