Grunwaldzka ponadlokalna

Władze Otwocka planują w najbliższym czasie zlecenie opracowania projektu i rozpoczęcie budowy ulicy Grunwaldzkiej. Jest to związane z rozbudową szpitala im. prof. A. Grucy. Ulica Grunwaldzka ma być jedną z głównych dróg dojazdowych do szpitala

Podczas styczniowej sesji rady miasta radni zdecydowali o zabezpieczeniu pieniędzy na projekt ulicy Grunwaldzkiej w Otwocku. To inwestycja od dłuższego czasu zapowiadana przez prezydenta Jarosława Margielskiego. Wiąże się ona z planami rozbudowy dużej placówki medycznej – szpitala klinicznego im. prof. A. Grucy. – Planujemy rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Jabłońskiej – poinformował prezydent. – Chcemy też przeprowadzić rozbudowę ulicy Jabłońskiej w taki sposób, żeby umożliwić dojazd do ulicy Majowej w okolicy ulicy Mostowej, aby pojazdy wjeżdżające od ulicy Mostowej od strony Wiązowny do Otwocka nie musiały kierować się ulicą Majową do Świdra, tylko mogły bezpośrednio ulicą Jabłońską kierować się do ulicy Grunwaldzkiej i tamtędy do szpitala. Projektujemy też przebicie z ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Samorządowej, ale miejsce tego przebicia jest jeszcze sprawą otwartą – poinformował Jarosław Margielski.

Prezydent podkreśla przy tym, że realizacja przebudowy wiąże się ze staraniami o środki zewnętrzne, bo inwestycja może kosztować kilkanaście milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Takie dofinansowanie dotyczy zadań o charakterze ponadlokalnym. – Z racji tego, że rozbudowywany będzie szpital, który ma charakter ponadlokalny, obsługa komunikacyjna tego miejsca również ma taki charakter – tłumaczy prezydent. – To daje nam zielone światło do pozyskania pieniędzy właśnie z tego źródła – podkreśla.

Gdyby miastu udało się otrzymać dofinansowanie, przewidywany okres realizacji inwestycji wynosi dwa lata. – Jest to droga przewidziana dla ruchu ciężkiego. Parametrom, w jakich miałaby powstać, nie zagraża użytkowanie w czasie realizowanej modernizacji szpitala klinicznego im. prof. A. Grucy, która jest planowana do 2025 roku – zaznacza prezydent Otwocka.

Ulica nie będzie przebudowywana na całej długości. Jak tłumaczy prezydent, wynika to z analiz potrzeb i możliwości. – Przesmyk ulicy Grunwaldzkiej, który dochodzi do ulicy Wyszyńskiego, jest na wysokości kościoła. Droga nie jest tam szeroka, więc przebudowa wiązałaby się z jej poszerzeniem, wykupem gruntów i wyburzaniem ogrodzeń. Znacząco wzrósłby także ruch na tej ulicy. Powstaje pytanie, czy chcemy taki ruch wyprowadzić przy kościele – zwrócił uwagę prezydent. Taką sugestię zgłosił Ireneusz Paśniczek, jeden z radnych okręgu, w którym znajduje się ulica Grunwaldzka. Zadeklarował on, że podejmie konsultacje z innymi radnymi na temat dalszego przebicia ulicy Grunwaldzkiej aż do ulicy Wyszyńskiego. Prezydent Margielski deklaruje otwartość: – Jeśli radni z tego okręgu reprezentujący tamtejszych mieszkańców złożą wniosek o takie rozwiązanie, nie będę oponował i to przygotujemy. Jestem jednak daleki od tego, żeby tamtejszym mieszkańcom burzyć spokojne życie i budować drogę, która będzie mieć znaczenie lokalnej „autostrady”. Z tego powodu przyjęliśmy takie założenia projektowe – podkreślił.

Na razie radni zabezpieczyli w budżecie kwotę 250 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt i budowę ulicy Grunwaldzkiej wraz z budową łącznika ulic Majowej, Żeromskiego i Jabłońskiej, a także budowę ronda u zbiegu ulic Słowackiego, Reymonta i Grunwaldzkiej.

SW

9 komentarzy do “Grunwaldzka ponadlokalna

 • 1 lutego 2022 o 11:49
  Permalink

  Jasne… A most w Emowie na ulicy Mostowej wali się od kilku lat i stoi zagrodzony. Natomiast dróżka przez las nikomu nie potrzebna, będzie wybudowana za grube miliony. Ale tak jest, jak jest silne parcie włodarzy, którzy pokupowali niemałe działki bez dojazdu przy Grunwaldzkiej, a teraz chcą wybudować dobrą drogę za publiczne pieniądze, pod pretekstem dojazdu do szpitala.

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2022 o 01:11
  Permalink

  Co do włodarzy – nie wiem, być może by skorzystali. ale na pewno by skorzystali z realizacji tego projektu mieszkańcy Teklina.

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2022 o 09:43
  Permalink

  @Piotrek
  Zmieniłbyś zdanie jakbyś musiał codziennie odwozić dzieci i przejeżdżać ulicą Jabłońską czy Grunwaldzką.

  Jabłońska jest w stanie tragicznym. Samochód jedzie przez mniej więcej połowę trasy bokiem, bo przednie koła wpadają w jedne koleiny a tylne w drugie. Alternatywą jest rower, ale nie przez pół roku ta trasa jest jedną wielką kałużą.
  Dodatkowo jakieś brudasy wyrzucają notorycznie swoje śmieci na tej drodze lub w okolicy.

  Codziennie tamtędy przejeżdżam i nie życzę nikomu takiego dojazdu.

  Proszę sobie obejrzeć materiał jak wyglądała trasa w styczniu, kiedy jeszcze było lepiej jak teraz:
  https://www.youtube.com/watch?v=79qPdjJSn4g
  https://www.youtube.com/watch?v=fSAhQfzxyxo

  Dobrze że coś się w temacie dzieje, oby te drogi jak najszybciej powstały.

  Narzekanie na rozbudowę tras jest dla mnie niezrozumiałe.

  Co do mostu to tak samo kwalifikuje się tylko do remontu i obyśmy się tego remontu doczekali zanim się pod kimś zawali.

  Odpowiedz
  • 7 lutego 2022 o 13:21
   Permalink

   Rzeczywiście stan tragiczny. Tego nie można nazwać mianem drogi publicznej. Poligon dla offroadu.

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2022 o 08:49
  Permalink

  @Piotrek
  Generalnie tak jest – jako droga publiczna mająca swoją nawę, miejsce na mapie, łącząca różne części miasta jest w stanie tragicznym. Przypominam że wiek XIX skończył się dawno temu.

  Jak ktoś oczekuje poliginu do offroadu to proponuję niech się przejedzie całą długością ulicy Grunwaldzkiej – od torów do kościoła. Od numeru 8 do 238. Tak ze 3 razy w jedną i w drugą stronę, najlepiej zwykłą osobówką.
  Zadanie niewykonalne.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2022 o 09:10
  Permalink

  Zgadzam się z tym, że ulica Jabłońska musi zostać zbudowana. W jej okolicy powstaje coraz więcej nowych domów, a każdy mieszkaniec powinien mieć wygodny dojazd do swojej posesji.
  Nie zgadzam się jednak z sugetią, którą wysunął radny Paśniczek, a któremu wturuje prezydent Margielski. Uważają oni, że połączenie ulicy Wyszyńskiego i Grunwaldzkiej, które znajduje się obok kościoła, zburzy tamtejszym mieszkańcom spokojne życie. Zamiast tego główny szlak komunikacyjny do szpitala (dużo bardziej skomplikowany niż S17-Grunwaldzka) zostanie skierowany przez Emów, Mądralin i Mlądz. A czy tamtejszym mieszkańcom nie należy się spokojne życie? Na wspomnianej ulicy Mostowej znajduje się szkoła podstawowa. Przy skrzyżowaniu ulic Mostowej, Majowej i Jabłońskiej znajduje się Klub „Mlądz”. Co z mostem przez rzekę Świder?
  Widać, że włodarze Otwocka mieszkańców pewnych części miasta traktują inaczej niż innych.

  Odpowiedz
 • 19 lutego 2022 o 11:39
  Permalink

  Ciekawe podejście do nic nie robienia przez włodarzy. Zachowanie spokoju ma usprawiedliwiać zachowanie historycznego bagniska drogowego. To jest kompletny brak poszanowania mieszkańców. Zawsze będziemy równi tylko w obowiązku danin. Tutaj ulg nie będzie. Listonosz domiar przyniósł dla każdego. A może skoro miasto odłącza nas od normalności to niech odłączy nas także od zobowiązań.

  Odpowiedz
  • 20 lutego 2022 o 10:21
   Permalink

   Budowa ulicy grunwaldzkiej na całej lini, pomoże na mieszkańcom, ale także rozwinie tą cześć miasta, i coraz więcej powstanie tam nowych domów. A nowe domy to także podatki do kasy miasta. Po co kupować działkę w Wiązownie jak można w Otwocku

   Odpowiedz
 • 20 lutego 2022 o 12:46
  Permalink

  Czy my żyjemy w XXI w, czy w średniowieczu…..słowa Pana prezydenta powalają… „Powstaje pytanie, czy chcemy taki ruch wyprowadzić przy kościele – zwrócił uwagę prezydent.” A to wXXI wieku nie można wprowadzić ruch jednokierunkowego na tej ulicy, trochę pomysłu Panie Prezydencie, może warto pojeździć na wycieczki w inne rejony kraju i zobaczyć jak tam się rozwiązuje takie problemy….. a kościół to nie pępek swiata!, A może niech się Pan zastanowi, czy mogą tam szybko i sprawnie dojechać służby ratownicze??? Czy Pan Prezydent kiedykolwiek jechał droga od ulicy Wyszyńskiego do ulicy Grunwaldzkiej?..polecam szczegolnie teraz. Proponuję samochodem osobowym o niskim zawieszeniu…..My mieszkańcy mamy dość, płacimy tak samo podatki jak inni mieszkańcy miasta a dojazd do naszych domów jest utrudniony a czasem nie możliwy. Szkoda, że włodarze miasta myślą kategoriami kościół a nie mieszkańcy. Warto to myslenie wziąść pod uwagę przy urnach wyborczych…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.