Milion złotych na wozy dla OSP

Miasto Otwock otrzymało dotację w wysokości 1 mln zł, czyli 50 proc. wartości dwóch średnich samochodów gaśniczo-ratowniczych. Wozy trafią do jednostek OSP w Jabłonnie i Wólce Mlądzkiej

SYLWIA WYSOCKA

W środę, 19 stycznia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które mają otrzymać dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych w tym roku. Do jednostek OSP trafią 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 wozów ciężkich i 83 samochody lekkie. Szacowana łączna wartość sprzętu wynosi ok. 383 mln zł. Otwock otrzyma dofinansowanie w kwocie 1 mln zł.

– Staraliśmy się o dofinansowania w poprzednich latach, niestety nie udawało się – komentował podczas posiedzenia komisji budżetu i finansów w środę, 26 stycznia prezydent Jarosław Margielski. – W tym roku byliśmy zdeterminowani, żeby pozyskać te pieniądze. Nie ukrywam, że było to spore wyzwanie, bo okazało się, że w sumie do całego województwa mazowieckiego trafi 40 samochodów, w tym aż dwa do Otwocka – podkreślił prezydent.

Reakcją na informację o dofinansowaniu było błyskawiczne zabezpieczenie w budżecie miasta wkładu własnego, czyli kolejnego miliona złotych. Dlaczego trzeba było zrobić to tak szybko? – Będziemy starali się pozyskać dodatkowe środki z jeszcze innych źródeł, m.in. Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, ale teraz musimy zabezpieczyć w naszym budżecie połowę kwoty, czyli milion złotych. Wszystkich jednostek, które otrzymają dofinansowanie, jest 456, więc jeśli będziemy zwlekać z ogłoszeniem przetargów i wyprzedzą nas pozostałe gminy, okaże się, że kwota wkładu własnego nie zamknie się w milionie złotych, tylko znacząco ją przewyższy. Chcemy jak najszybciej zabezpieczyć potrzebną kwotę i rozpisać przetarg, żeby już w kwietniu podpisywać umowy na dostawy – wyjaśnia prezydent Margielski.

Oprócz Otwocka w powiecie pieniądze na zakup średniego wozu strażackiego otrzyma także OSP Dziecinów.

2 komentarze do “Milion złotych na wozy dla OSP

 • 3 lutego 2022 o 08:33
  Permalink

  50% wartości dwóch średnich samochodów gaśniczo-ratowniczych albo
  25% wartości 4 samochodów czyli
  100% wartości jednego.
  Polska język dziwna język.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2022 o 18:06
  Permalink

  Niewazne, byle by tylko „dali” (no – milosciwy „car” dal kase, nieswoja, a z tej obrzydliwej UE) i byle by tylko byl ….. bialoczerwony. :-))

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.