Stołówka w „Jedynce” do przebudowy

Już na pierwszej sesji w tym roku otwoccy radni przesunęli 250 tys. zł na przebudowę kuchni i stołówki w Szkole Podstawowej nr 1. To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w otwockich podstawówkach. Dzieci wreszcie będą mogły jeść obiady w cywilizowanych warunkach

SYLWIA WYSOCKA

Projekt przebudowy stołówki w Szkole Podstawowej nr 1 w Otwocku przewiduje przeniesienie jej na piętro budynku. Na sesji w środę, 26 stycznia Rada Miasta Otwocka zabezpieczyła na to zadanie 250 tys. zł. Zdaniem radnego Andrzej Sałagi, przewodniczącego komisji oświaty w poprzedniej kadencji, to jedna z najlepszych inwestycji, dzięki której uda się nie tylko zmodernizować kuchnię, lecz także zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. Obecnie możliwości korzystania ze stołówki są bardzo ograniczone. Znajduje się ona w podziemiu, obok szatni i wejścia na piętro budynku. Są trzy przerwy obiadowe, ale każda klasa ma wyznaczoną konkretną porę, kiedy może zjeść posiłek. Czasem na jednej przerwie ze stołówki korzysta nawet 16 klas. Uczniowie muszą jeść obiady w ścisku i pośpiechu, dlatego posiłek składa się tylko z drugiego dania i napoju, bez zupy. Na pewno nie tak powinny wyglądać obiady w placówce oświatowej, ale innej możliwości nie ma.

Przebudowa szkolnej stołówki będzie możliwa dzięki decyzji o wyprowadzeniu ze szkoły zerówki. – Projekt przebudowy stołówki polegający na zlokalizowaniu jej na piętrze szkoły zakłada przeniesienie oddziału przedszkolnego z „Jedynki” do Szkoły Podstawowej nr 12 – wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski. – Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń do zerówek, warunki lokalowe i bliskość obydwu placówek, zarówno dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1, jak i „Dwunastki” pozytywnie oceniły takie rozwiązanie – zaznacza prezydent. – To da nam możliwość pozyskania pomieszczenia, które będzie można zaadaptować na stołówkę – dodaje.

Prezydent nie ukrywa, że zakres modernizacji będzie szeroki i jego koszt nie zamknie się w kwocie 250 tys. zł. – Będziemy musieli wybudować szyb gastronomiczny i dostosować pomieszczenia do obecnie obowiązujących wymogów przeciwpożarowych dla budynków użyteczności publicznej. Dlatego na obecnym etapie, nie znając szczegółowych rozwiązań, trudno jest oszacować koszt całej przebudowy. Może to być dwa-trzy razy tyle, ile przeznaczamy na to zadanie. Uważam jednak, że musimy wykonać dokumentację dla tej przebudowy, żeby mieć odpowiedni ogląd i ubiegać się o dofinansowanie. Nie możemy dopuścić do tego, żeby „Jedynka” miała stołówkę taką jak sprzed stu laty, gdy ta szkoła była budowana. W najbliższym czasie musimy ten problem rozwiązać – podkreśla prezydent Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.