W lutym pomiary hałasu przy S17

W piątek, 4 lutego rozpoczną się pomiary hałasu przy drodze ekspresowej  S17 na terenie powiatu otwockiego. Przeprowadzą je pracownik starostwa i inżynier ruchu drogowego za pomocą miernika hałasu zakupionego przez urząd

W ubiegłym roku „Linia” informowała, że Starostwo Powiatowe w Otwocku kupiło urządzenie, za pomocą którego można w wiarygodny sposób mierzyć poziom hałasu. Zakup był zainspirowany przez mieszkańców okolic drogi nr S17, którzy skarżą się na słabe zabezpieczenie przed nadmiernym hałasem. Zakupiony przez powiat decybelomierz ma pomóc ustalić, jaki jest faktyczny poziom hałasu wzdłuż trasy, i ewentualnie będzie stanowić dowód w dalszych postępowaniach dotyczących egzekwowania od zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zastosowania sposobów niwelowania uciążliwości.

Od zakupu decybelomierza, a później stacji pogodowej, która ma dodatkowo uwiarygodnić wyniki, minęło już kilka miesięcy, jednak do tej pory o pomiarach nie było słychać. Okazuje się, że powodem zwłoki jest długotrwała nieobecność pracownika starostwa, który został przeszkolony do przeprowadzenia badania, ale ten problem urzędowi w końcu udało się rozwiązać. W poniedziałek, 24 stycznia podczas posiedzenia komisji gospodarki, zasobu i środowiska wicestarosta Paweł Zawada poinformował, że badania poziomu hałasu rozpoczną się na początku lutego.

– Osoba, która miała odpowiadać za pomiar, została przeszkolona już w ubiegłym roku, ale ze względu na jej długotrwałą nieobecność musieliśmy drugi raz przeprowadzić szkolenie. Obecnie jest wytypowany kolejny pracownik wydziału ochrony środowiska. Został już opracowany harmonogram pomiarów przy trasie S17. Zespół złożony z pracownika starostwa i inżyniera ruchu w piątek, 4 lutego w wyznaczonych miejscach rozpocznie pomiary, które będą prowadzone przy natężonym ruchu – poinformował wicestarosta Zawada.

Pomiary są warunkowane odpowiednią pogodą. Wicestarosta podkreślił, że mogą odbyć się przy właściwej wilgotności i przy braku opadów deszczu. Pierwszym punktem będzie węzeł w Wiązownie przy Domu Pomocy Społecznej, kolejnym tereny przy osiedlu w Radiówku. Pozostałe punkty mają podlegać uzgodnieniom. – Przy pomiarach musimy uwzględnić jeszcze tzw. tło akustyczne, którego badanie również przeprowadzimy – tłumaczy wicestarosta. – Wyniki pomiarów wskażą, czy normy zostały zachowane, czy jednak są uciążliwości. Jeśli potwierdzi się druga ewentualność, starostwo będzie mieć mocniejsze argumenty, aby wesprzeć mieszkańców we wnioskach do GDDKiA – dodaje Paweł Zawada.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.