Większe podwyżki w starostwie

Planując budżet na 2022 rok, Zarząd Powiatu Otwockiego przewidział wzrost wynagrodzeń urzędników na poziomie 4,4 proc. Już po pierwszym miesiącu nowego roku okazuje się, że podwyżki będą większe i wyniosą średnio 10 proc. wynagrodzenia

SYLWIA WYSOCKA

Przy okazji debaty nad zmianami wynagrodzenia dla zarządu powiatu i diet radnych pojawiła się kwestia wynagrodzeń pracowników Starostwa Powiatowego w Otwocku i jednostek podległych. Część radnych zwróciła uwagę na bardzo dużą dysproporcję między wzrostem uposażenia władzy wykonawczej a pensjami urzędników. Mimo sporej inflacji planowane na 2022 rok podwyżki dla pracowników starostwa miały wynieść zaledwie 4,4 proc. przy kilkudziesięcioprocentowym wzroście wynagrodzenia zarządu. Starosta Krzysztof Szczegielniak zapowiadał jednak, że w miarę pojawienia się wolnych środków podwyżka dla pracowników urzędu będzie większa.

Radny Dariusz Grajda, który 10 stycznia w sprawie podwyżki wynagrodzeń skierował interpelację do starosty, nazwał podwyżkę o 4,4 proc. „mizerną i nieadekwatną”, powodującą w niedalekiej przyszłości ryzyko „ucieczki” merytorycznych pracowników do innych miejsc pracy, na czym mogą stracić mieszkańcy powiatu otwockiego. W odpowiedzi na interpelację, w której radny znacząco podkreśla dysproporcję pomiędzy wzrostem wynagrodzenia starosty (ok. 80 proc.) a pracowników urzędu i jednostek podległych (4,4 proc.), starosta wyjaśnia, że na etapie tworzenia uchwały budżetowej zarząd powiatu musiał zaproponować podwyżki takiej wysokości z uwagi na konieczność zbilansowania wydatków i dochodów. Starosta powtórzył jednak, że zarząd będzie szukał pieniędzy, by uwzględnić wyższe wynagrodzenia dla pracowników, tym bardziej że docenia ich zaangażowanie, dostrzegając jednocześnie niskie wynagrodzenie. Już 12 stycznia zarząd jednogłośnie wyraził zgodę na wzrost o 10 proc. wynagrodzeń pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych, dla których organem prowadzącym jest powiat otwocki. To dość znaczny wzrost, biorąc pod uwagę to, że podczas całej kadencji samorządowej 2014-2018 wynagrodzenia pracowników wzrosły o ok. 9 proc.

Decyzję o zmianie wynagrodzeń rada powiatu usankcjonowała w styczniu 2022 roku. Na sesję w czwartek, 27 stycznia zarząd przygotował projekt uchwały, w którym zaproponował wzrost kwoty na wynagrodzenia urzędników zatrudnionych w samym starostwie o 1 mln 60 tys. zł. Do tego dojdą podwyżki w takich jednostkach jak m.in. Zarząd Dróg Powiatowych, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Urząd Pracy. Jak tłumaczył radnym skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski, wzrost jest podyktowany m.in. właśnie troską o to, by doświadczeni pracownicy nie musieli szukać pracy poza starostwem.

One thought on “Większe podwyżki w starostwie

  • 4 lutego 2022 o 14:40
    Permalink

    Pieniądze są!!! Wystarczy zmniejszyć podwyżki zarządu o połowę. Na pewno będzie to mniej, ale sprawiedliwie. A i tak, to pracownicy wykonują najwięcej pracy.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.