Wygodny pokój dla dziadków

Jak zaaranżować salon w mieszkaniu osoby, której potrzeby zmieniły się z wiekiem, trybem życia lub problemami zdrowotnymi? Jak urządzić komfortowy pokój dla seniora, który zdecydował się na przeprowadzkę do domu dzieci? Zanim wybierzemy konkretne meble i dodatki, wysłuchajmy samego zainteresowanego, kierując się empatią. To nie tylko kurtuazja, lecz także praktyczna metoda, by poznać jego oczekiwania i możliwości oraz już na wstępie nadchodzących zmian zapewnić coś niezwykle istotnego – poczucie sprawczości i kontroli

AGATA LEGAN

Stopniowa utrata samodzielności i niezależności to ogromne wyzwanie, z którym zmierzenie się dla nikogo nie jest łatwe. Dlatego warto zachować wrażliwość i uważność nawet – a może zwłaszcza – wtedy, gdy kierujemy się dobrem osoby starszej, dla której chcemy dostosować daną przestrzeń w jak najbardziej wygodny i przyjazny sposób. W miarę możliwości również taki, który pozwoli właśnie tę samodzielność i niezależność zachować jak najdłużej.

Priorytetem przy urządzaniu jakiegokolwiek pomieszczenia dla seniora powinno być jego bezpieczeństwo. Co to oznacza? W sprzętach i meblach lepiej zachować umiar, postawić na minimalizm i funkcjonalność. Możliwe, że trzeba będzie „odgruzować” miejsce dziennego wypoczynku, usunąć ewentualne przeszkody czy sprzęty, a także np. zmienić ich ustawienie w taki sposób, by odległości między nimi pozwalały na swobodne poruszanie się, również o kulach, z balkonikiem lub na wózku, jeśli zajdzie potrzeba. Nie trzeba bać się zmian lub wyrzucać sobie, że nie pomyśleliśmy o takich rozwiązaniach wcześniej. Dopóki zdrowie dopisuje i jesteśmy sprawni, nie myślimy o tego typu udogodnieniach w domu, zresztą przecież i tak nie dalibyśmy rady dopasować przestrzeni do wszystkich przyszłych ewentualności. Nowy lub zmodyfikowany wystrój ma służyć i pomagać, nie zaś dodatkowo stresować – i z takim podejściem należy rozpocząć jego realizację.

Stabilne podłoże

W przypadku starszych osób, które mieszkają same, szczególne znaczenie ma takie urządzenie wnętrza, by mogły one przemieszczać się po nim swobodnie i bez ryzyka. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia powinna być zatem antypoślizgowa podłoga, która będzie też stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości. Najbardziej bezproblemowym rozwiązaniem są panele lub płytki gresowe o strukturze drewna. Taka teksturowana (a więc niegładka) warstwa wierzchnia zapewnia lepszą przyczepność do podłoża i minimalizuje ryzyko upadku, nawet bezpośrednio po myciu czy gdy coś się na niej rozleje. Co ważne, zarówno panele, jak i gres to materiały odporne na wilgoć i można je myć wyłącznie wodą, co czyni je dodatkowo przyjaznymi dla seniora, który raczej nie marzy o konieczności częstego sprzątaniu podłogi.

Rozwiązaniem, które powoli wraca do łask, jest też pokrycie całej posadzki w pomieszczeniu… wykładziną o krótkim, ale przyjemnym dla stopy włosiu. Taka opcja sprawdza się najlepiej w salonach, które są wydzielonymi i zamkniętymi pomieszczeniami, lub osobnych pokojach gościnnych dla dziadków, ponieważ nie są przechodnie. Oczywiście nawet stosunkowo chłodną podłogę da się ocieplić dywanem, ale dla seniora warto go wybrać szczególnie rozsądnie i jeszcze rozsądniej należy go umiejscowić. Najlepsze będą duże, płasko tkane dywany bez frędzli. Ich brzegi dobrze jest umieścić pod cięższymi meblami, które utrzymają je na miejscu i zapobiegną podwijaniu się rogów. Dla większej pewności można zastosować specjalną taśmę lub siatkę do mocowania dywanów, dzięki którym będą idealnie przylegać.

Miękko, ale nie za miękko

Przestrzeń dla seniora powinna łączyć funkcjonalność i komfort. Trudno sobie wyobrazić salon bez strefy wypoczynku. Zarówno sofa, jak i fotele muszą być solidne i stabilne, na szeroko rozstawionych nóżkach, tapicerowane (idealnie, jeśli wybierzemy tkaninę plamoodporną i niezbyt uciążliwą w czyszczeniu), z siedziskami na wysokości kolan dla jak najwygodniejszego siadania i wstawania, niezbyt głębokimi i nieszczególnie… miękkimi. O ile bowiem młodym takie rozwiązanie wydaje się atrakcyjne – kanapa z dużą liczbą poduch, w której można się przyjemnie zapaść i zrelaksować – o tyle przy jakichkolwiek dolegliwościach ze strony układu ruchu w codziennym użytkowaniu okazuje się bardziej kłopotliwe niż praktyczne. Przydatnym dodatkiem są też podłokietniki i wyższe oparcia w meblach wypoczynkowych. Doskonale, jeśli byłyby profilowane lub dawały możliwość indywidualnego regulowania kształtu stelaża do bieżących potrzeb, np. popołudniowej drzemki, przyjmowania gości lub oglądania ulubionego programu w telewizji. Obok wypoczynku konieczny będzie również szeroki, stabilny stolik lub niższa szafka na odstawienie kubka z herbatą, odłożenie gazety, telefonu lub okularów. Ważne, aby nie miała ostrych krawędzi, ani – co gorsza – kółek. Jeśli stoi bezpośrednio na posadzce, jej nogi trzeba koniecznie podkleić filcem.

Wartość wspomnień

Przy urządzaniu pokoju dla seniora należy wziąć pod uwagę jeszcze parę aspektów. Po pierwsze, wraz z upływem lat będzie on spędzał tam coraz więcej czasu, a zatem musi to być miejsce, które dostarcza przyjemności i pozwala dobrze się czuć. Meble w odcieniach naturalnego drewna i z pastelowymi frontami (jasne szarości, szałwiowa zieleń, zgaszona biel) są zalecane z kilku powodów: rozjaśniają i optycznie powiększają pomieszczenie, tworzą przestrzeń, łatwiejszą w percepcji przy słabnącym z wiekiem wzroku (mocne, nasycone kolory drażnią wzrok i lepiej ich unikać), a ponadto są pogodne i podświadomie zapobiegają wpadaniu w ponury nastrój, co dla osób zagrożonych starczą depresją ma zasadnicze znaczenie.

W salonie oprócz regału na książki może znaleźć się np. witryna na szkło czy zastawę stołową, ale przede wszystkim na niezwykle cenne dla seniora pamiątki. Nierzadko to właśnie za szybką takiego mebla dziadkowie umieszczają np. laurki czy pocztówki od wnuków. Dodatki, zwłaszcza stojące na podłodze czy wysokiej szafce, z której mogą spaść, warto ograniczyć do minimum. Przestrzeń salonu w przyjemny sposób ocieplą jednak ozdoby ścienne: reprodukcje obrazów ulubionych twórców, rodzinne zdjęcia, mapy, panorama miasta. Także na ścianie można z powodzeniem wyeksponować zgromadzone w ciągu całego życia skarby: medale, dyplomy, zegar z kukułką itp. Patrzenie na nie z pewnością będzie przywoływać pozytywne emocje. Co ważne, wszystkie stojące meble, takie jak właśnie regał czy witryna, należy koniecznie przymocować do ściany, aby z całą pewnością nie przewróciły się czy zachwiały, a w razie potrzeby mogły służyć również za dodatkową podporę.

 

Pokój dziadków powinien ponadto:

  • znajdować się na parterze i jak najbliżej łazienki/toalety,
  • dla maksymalnego komfortu warto, by znalazły się w nim: ciepły koc, książki, radio i osobny telewizor,
  • być dobrze oświetlony i wyposażony w łatwo dostępną z łóżka nocną lampkę,
  • być zawsze dobrze przewietrzony lub wyposażony w nawilżacz i odświeżacz powietrza,
  • mieć odpowiednio szerokie ciągi komunikacyjne, tj. takie odległości między meblami, które pozwolą swobodnie się poruszać.

 

Rozkładana sofa vs. łóżko z materacem

Wybór między kanapą a łóżkiem w głównej mierze zależy od przestrzeni, którą mamy. Jeśli osoba starsza oprócz salonu ma do dyspozycji sypialnię, problem rozwiązany, jeśli jednak adaptujemy nasz pokój gościnny na potrzeby babci czy dziadka, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim wstawimy do niego za duży mebel. Istotne jest przy tym to, jakie funkcje będzie pełnić to lokum: czy wyłącznie osobnego miejsca do spania i relaksu, czy też osobistej sfery, w której senior będzie np. przyjmował swoich gości, czy zmieści się w nim również wygodny fotel do czytania książek lub oglądania telewizji – dłuższe siedzenie na łóżku, nawet takim z miękkim zagłówkiem, nie jest ani przyjemne, ani korzystne dla kręgosłupa.

Pod względem komfortu żadna sofa nie może oczywiście równać się z klasycznym łóżkiem, które oferuje znacznie bardziej solidny i stabilny stelaż, a przede wszystkim materac dobrany indywidualnie do potrzeb użytkownika (do wagi, wzrostu, kondycji kręgosłupa). Z drugiej strony – w przeciwieństwie do łóżka – jest to mebel wielozadaniowy, zatem w niedużym pokoju okaże się znacznie bardziej użyteczny. Ogromną rolę odgrywają parametry techniczne. Stelaż powinien być wykonany z porządnych, dobrej jakości materiałów, odpornych na deformacje, podobnie jak wypełnienie, które – o czym warto pamiętać – także możemy wybierać. Ponadto powierzchnia siedzenia i spania (po rozłożeniu) musi znajdować się w jednej linii i być stosunkowo twarda.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.