Zapowiedzi kulturalne 4-10 lutego

OTWOCK

Bajka dla młodych widzów

Spektakl Teatru Lalek Igraszka pt. „Wiślana opowieść” będzie można obejrzeć w niedzielę, 6 lutego na scenie Teatru Miejskiego im. S. Jaracza

          „Wiślana opowieść” to ekologiczna bajka dla dzieci od trzeciego roku życia. Od pewnego czasu nad Wisłą dzieją się niepokojące rzeczy. Rzeka coraz wolniej płynie, a z jej nurtów dochodzą tajemnicze dźwięki. Czyżby coś jej dolegało? Zaniepokojeni tą sytuacją Sum i Czapla postanawiają rozwikłać tę tajemnicę. Podczas wyprawy poznają chłopca Antka, który też chce rozwiązać wiślaną zagadkę. Okazuje się, że w rzece zamieszkał Potwór Śmieciej!

Spektakl Teatru Lalek Igraszka pokazuje, jak niebezpieczne mogą być śmieci i jak potrzebne jest segregowanie odpadów. Edukuje poprzez piękną artystyczną formę. Scenariusz, reżyseria, muzyka i teksty piosenek: Paweł Kołodziejski, lalki i scenografia: Beata Chojak. Występują: Paweł Kołodziejski i Przemysław Śmiech.

Teatr miejski, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 6.02, godz. 13, bilety 10 i 15 zł

 

JÓZEFÓW

Wycieczka z aparatem

„Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie zimą” to temat lutowego pleneru fotograficznego organizowanego przez MOK. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 5 lutego

Trening czyni mistrza. Zwłaszcza gdy pracuje się pod okiem profesjonalistów i w zmieniających się warunkach w plenerze. Takie okazje od dawna stwarza sekcja fotograficzna Miejskiego Ośrodka Kultury i prowadzący ją Zofia i Mirosław Nowaczykowie. Fotografowie zapraszają chętnych na comiesięczne spacery z aparatami. Tym razem zabiorą uczestników do rezerwatu przyrody Wyspy Świderskie, który jest położony między innymi na terenie Józefowa. – To świetne miejsce, by obserwować naturę i zapolować na ciekawe kadry. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią takie klimaty, na wspólny plener – zachęcają organizatorzy. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba miejsc została ograniczona, obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.

Zbiórka w sobotę o godz. 15 przy skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego i al. Nadwiślańskiej

 

Flirtująca noblistka

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielny wieczór, 6 lutego na spektakl słowno-muzyczny „Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan”. Będzie to spotkanie z żywą myślą wielkich poetów i muzyką graną na harfie

Spektakl został stworzony w oparciu o wieloletnią wymianę korespondencji między Wisławą Szymborską a Zbigniewem Herbertem. W tych listach pojawią się fascynacje literackie, wydarzenia historyczne i osobiste refleksje czy wręcz intymne zwierzenia poetki i poety. Listy skrzą się błyskotliwością, celnością komentarza, skrótem myślowym, żartem. Układają się w migotliwy literacki flirt, może nawet romans. Treść korespondencji w interpretacji aktorów zostaje ciekawie ożywiona i nasycona emocjami.

W rolę poetów wcielają się aktorka Teatru Narodowego Magdalena Warzecha i Aleksander Trąbczyński, który od ponad ćwierć wieku jest związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Integralną częścią widowiska jest muzyka wykonywana na żywo przez harfistkę Małgorzatę Komorowską. Ten spektakl to uczta dla miłośników dobrej literatury.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, niedziela, 6.02, godz. 18, bilety 30 zł

 

Nowa wystawa

W lutym w Galerii Rama Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę rodzinną Hanny Lewandowicz-Galas, Sławomira Galasa i Pawła Bożydara Galasa

To kolejna inicjatywa kulturalna wpisana w kalendarz obchodów jubileuszu Józefowa, który w tym roku świętuje 60-lecie nadania praw miejskich. Galerie MOK-u skupią się na prezentacji sztuki tworzonej przez józefowskich artystów. Pierwsi zaproszeni to malarska rodzina dobrze znana lokalnym kulturożercom. Hanna Lewandowska-Galas jest lekarzem i plastykiem. Studiowała w Akademii Medycznej, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 2021 r. otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          Jej mąż Sławomir Galas studiował w SGGW na Wydziale Technologii Rolno-Spożywczej, ale zaraził się malarską pasją żony i od lat chętnie sięga po paletę. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Plastycy Ziemi Otwockiej. Nie może więc dziwić, że syn artystycznej pary poszedł w ślady rodziców. Paweł Bożydar Galas od wielu lat uczy się malarstwa w pracowni Moniki Grajdy-Widulińskiej przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Zajmuje się również ceramiką.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, wstęp wolny

 

 

CELESTYNÓW

Dzika wędrówka

Spacer „Suchą stopą przez zimowe Bagno Całowanie” odbędzie się w sobotę, 5 lutego. Start spod OSP w Podbieli

Stowarzyszenie Puszcza Mazowiecka zaprasza na wędrówkę z okazji Światowego Dnia Mokradeł. Uczestnicy przejdą ścieżką „13 błota stóp”, która nie jest w całości dostępna latem. Będzie można podziwiać panoramę łąk bagiennych, wejść w bardziej dziką, leśną część z malowniczym jeziorem po obu stronach kładki czy odwiedzić wydmy Kobyla Góra i Niedźwiedzia Góra. Dystans to osiem-dziesięć kilometrów, a czas trwania to ok. trzech godzin. Spacer poprowadzi Anna Nalazek, przewodniczka PTTK po Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

OSP, Podbiel 22, sobota, 5.02, godz. 10, wycieczka jest bezpłatna

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.