Teraz to niszczejący zabytek

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał dróżniczówkę przy ul. Armii Krajowej w Otwocku do wojewódzkiej ewidencji zabytków

Blisko trzy lata temu pisaliśmy na łamach „Linii” o zamiarze włączenia do rejestru zabytków dawnego domku dróżnika przy ul. Armii Krajowej 8a, który od wielu lat niszczeje. Jesienią ubiegłego roku stało się to faktem. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o włączeniu karty ewidencyjnej domku dróżnika z budynkiem gospodarczym do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Poprzedziły to oględziny, kwerenda archiwalna i analiza stanu zachowania budynku.

Szacuje się, że domek dróżnika Kolei Nadwiślańskiej z towarzyszącym obiektem gospodarczym powstał w czasie budowy linii kolejowej w latach 1874-1877 bądź niedługo potem. Autor projektu jest nieznany. Oryginalne budynki znajdowały się na terenie niezabudowanym przy skrzyżowaniu drogi kolejowej z kołową. Dróżniczówka jest obiektem drewnianym na murowanym podpiwniczeniu, ma jedną kondygnację z poddaszem i dachem dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną-zakładkową. Drewniany budynek gospodarczy mieści się w północno-wschodniej części dawnej posesji, jest niepodpiwniczony i jednokondygnacyjny. Budynki są obecnie nieużytkowane, mimo znacznego zniszczenia części wyposażenia przetrwały do obecnych czasów w formie zbliżonej do pierwotnej i nie uległy modernizacji. W obydwu zachowały się oryginalne elementy wykończeniowe, np. wycięte deski na krawędziach połaci dachu domku dróżnika czy wykończenia elewacji pionowymi, ozdobnie profilowanymi deskami w pasie podokapowym budynku gospodarczego.

Zdaniem konserwatora zabytków  prof. dr. hab. Jakuba Lewickiego domek dróżnika wraz z budynkiem gospodarczym ma wartość naukową i historyczną. Obiekty stanowią bowiem dobrze zachowane autentyczne relikty najstarszej zabudowy Otwocka i Kolei Nadwiślańskiej. Ta wartość jest tym większa, że do naszych czasów zachowały się jedynie nieliczne relikty oryginalnej infrastruktury Kolei Nadwiślańskiej o charakterze pomocniczym.

Właścicielem zabudowań jest PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie, ale pojawił się pomysł przejęcia przez miasto budynku i jego konserwacji. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Otwocku, został już przygotowany w tej sprawie projekt porozumienia pomiędzy władzami Otwocka a spółkami PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Porozumienie poprzedził wniosek prezydenta Jarosława Margielskiego do PKP SA o nieodpłatne przejęcie przez otwocki samorząd domku dróżnika. – Jak tylko zostanie nam przekazany, przystąpimy do rewitalizacji tego ponadstuletniego drewnianego obiektu, który na stałe wpisał się w krajobraz i historię Otwocka – mówi prezydent Jarosław Margielski.

SW

5 komentarzy do “Teraz to niszczejący zabytek

 • 8 lutego 2022 o 08:21
  Permalink

  Już widzę te tłumy turystów z całego świata w kolejce do zabytku. Ach, żeby tak z równą energią szanowny prezydent zabiegał o remonty dróg w mieście…

  Odpowiedz
  • 8 lutego 2022 o 08:57
   Permalink

   Żaden że mnie zwolennik p. Margielskiego, no ale przecież to wlasnie (niestety) ta sama energia. Czcze gadanie o „potrzebie”, a przecież domek stoi i niszczeje od kilku już lat…

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2022 o 10:44
  Permalink

  Nic na siłę. Skoro nikomu to nie jest potrzebne to zrobić dokumentację i rozebrać, a teren uporządkować. Po co brnąć w sentymenty i koszty. Domek dróżnika w miejscu bez przejazdu jest bezsensownym trwonieniem środków.
  Jeśli pasjonarom, a tacy za chwilę się znajdą, marzy się zachowanie tego domku jako zabytku to wydać zezwolenie na przeniesienie go na teren muzeum na Narutowicza.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2022 o 19:24
  Permalink

  Drewniane domy to historia a w Otwocku szczególnie. Brawo za pomysł. Budynek z 1874 roku rozebrać? Ludzie o czym wy mówicie. Zostawcie pamiątki dawnego charakteru tego pięknego miasta. Otwock od kilku lat pieknie się rozwija.

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2022 o 19:26
  Permalink

  „Drewniane domy to historia a w Otwocku szczególnie.” Tak, Otwock to tak powoli juz tylko historia…….

  „Otwock od kilku lat pieknie się rozwija.” Co, gdzie, jak ? Jak dobrze Ci placa za taka propagande ? Wystarczy porównac z sasiednimi miejscowosciami albo tez miastami partnerskimi. Oprócz betonowania doslownie nic sie nie rozwija, wszystko stoi a nawet sie cofa, prawie wszystko „lezy”. M.in. drogi, kanalizacja – no i lokalna mentalnosc…

  W szokujacym kontrascie do „pozyskanych (i wykorzystanych ) srodków unijnych” !

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.