Co zamiast białego bazarku?

Po kilku nieudanych próbach władze Otwocka wyłoniły wykonawcę programu funkcjonalno-użytkowego zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Orlą, Andriollego i Pod Zegarem. Chodzi o teren tzw. białego bazarku, który z obszaru zajmowanego przez mało estetyczne budki ma zamienić się w elegancki teren z halą targową

SYLWIA WYSOCKA

O zamiarze wykonania koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego, które są pierwszym krokiem do zmiany zagospodarowania bazarku pomiędzy ulicami Orlą a Andriollego w centrum Otwocka, pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Miasto rozpoczęło wtedy poszukiwania wykonawcy koncepcji, ale przez pewien czas kończyły się one fiaskiem z powodu zbyt wysokich cen żądanych przez potencjalnych wykonawców. Wreszcie 3 lutego prezydent Otwocka podpisał informację o rozstrzygnięciu postępowania. Z dwóch zgłoszonych ofert wybrano propozycję firmy Paka Projekt Paweł Kaniewski z Otwocka Wielkiego za 108 tys. 240 zł. Program ma powstać w 143 dni.

Koncepcja będzie przewidywać dwa warianty nowego zagospodarowania bazaru. Przypomnijmy, zakres tego opracowania musi uwzględniać przynajmniej: budowę dwukondygnacyjnego obiektu usługowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą (pomieszczenia techniczne, gospodarcze, altana na odpady itp.), zagospodarowanie terenu wskazanych nieruchomości wraz z komunikacją i zielenią, elementy małej architektury i rozbiórkę istniejących budynków.

Jak napisano w zapytaniu ofertowym, „jeden z wariantów musi uwzględniać budynek w stylu świdermajer na wzór pensjonatu Abrama Gurewicza w zakresie elewacji, zadaszeń i tarasów”. Trudno się dziwić, budynek ma stanąć przy ul. Andriollego.

Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) będzie stanowić podstawę ustalania planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych oraz przygotowania oferty przede wszystkim w zakresie obliczania jej ceny i wykonania dalszych prac projektowych. – PFU będzie gotowy w kwietniu. Następnie zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę – poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka.

21 komentarzy do “Co zamiast białego bazarku?

 • 14 lutego 2022 o 13:28
  Permalink

  Trudno w sieci znaleźć informację na temat dorobku tej pracowni. Może ktoś mógłby go zaprezentować? Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Przy okazji, architektura nowych osiedli w Otwocku oraz pojedyńczych budynków jest na niskim poziomie, nie wpisuje się w otoczenie i po prostu szpeci miasto.
  Proponuję, żeby otwotccy decydenci przejechali się ulicami „starych” Włoch (Dżwigowa, Chrobrego, Kleszczowa) i zobaczyli że skala budynków oraz ich wygląd mają znaczenie. Dlaczego gdzie indziej wszystko współgra a w Otwocku nie?

  Odpowiedz
  • 15 lutego 2022 o 14:59
   Permalink

   Cieszę się że planowana jest tam budowa była straszna dziura teraz będzie super miejsce do przemysłu

   Odpowiedz
  • 16 lutego 2022 o 12:02
   Permalink

   Pomysł bardzo dobry, ale oczywiście jakieś realizację tego wykonawcy poza ceną? Plan projektu? Z całym szacunkiem ale architektura powstałej Galerii Kupieckiej również mocno odbiega od zabudowy centralnej części miasta… Czy projekt można gdzieś zobaczyć? Jak dla mnie w centrum miasta które nawiązuje do hasła „Miasto z dobrym Klimatem” powinno wprowadzić się więcej zieleni i zrezygnować z kolorowych zabudowań i betonu…

   Odpowiedz
  • 19 lutego 2022 o 06:45
   Permalink

   Jeśli program funkcjonalno użytkowy ma być wykonywany w 143 dni , a umowa podpisana byla ok 10.02 to nie ma opcji aby do końca kwietnia był zrobiony 🙁

   Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 03:43
  Permalink

  Chory pomysl. Bazar w takim obiekcie nigdy sie nie sprawdzi. To jest koncepcja podobna do słynnego bazaru na Polnej, ktory stracił moc po wprowadzeniu go do budynku. To nie jest miejsce na bazar bo jest zbyt cenne. Szpeci charakter miasta a sprzedawcy nie wytrzymają kosztów. Jest duzo miejsca na taki bazar ale nie w tak atrakcyjnym miejscu.

  Odpowiedz
  • 16 lutego 2022 o 11:53
   Permalink

   Zgadzam się w 100%. Jeszcze 2 kondygnacje? Góra będzie świecić pustkami. Mówisz, że miejsce atrakcyjne ? Atrakcyjne z punktu widzenia położenia w centrum ale nie jak się popatrzy na „unikanlną” architekturę dookoła. No więc po środku tego architektonicznego bałaganu wyrośnie hala a’la świdermajer, w której pan, koniecznie w garniturze, będzie sprzedawał ogórki na straganie z czynszem 5000 PLN miesięcznie.

   Odpowiedz
   • 19 lutego 2022 o 14:15
    Permalink

    Ceny warzyw i owoców już teraz są za wysokie. Stanowczo za wysokie.

    Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 08:20
  Permalink

  A co za atrakcję tam można wstawić? Kolejny sklep, bank, blok, park, plac zabaw? Dlaczego bazar, który istnieje tam od zawsze (przynajmniej od 30lat) miałby być nieatrakcyjny? Zrobić budki a’la świdermajer. Skoro coś istnieje tam tyle lat to może się sprawdza? Może ktoś z tego korzysta? Może mieszkańcom jest to potrzebne? Chyba że mi wmówicie, że sprzedawcy stoją tam dla ozdoby i charytatywnie?

  Odpowiedz
  • 16 lutego 2022 o 11:47
   Permalink

   Słyszałem w kuluarach, że ci sprzedawcy są mało reprezentacyjni bo nie sprzedają ogórków w garniturach albo przynajmniej w specjalnych uniformach w stylu widermajer.

   Odpowiedz
  • 19 lutego 2022 o 14:17
   Permalink

   Rozumiem co piszesz, jednak wyglada to brzydko, skrzynki wystawione przez okrągłą dobę.

   Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 09:44
  Permalink

  Wyluzujcie się trochę w temacie świdermajerów. Pensjonat Gurewicza to był drewniany pensjonat w otoczeniu drzew. Tutaj jest inne otoczenie i inna funkcja. Nie ma sensu wzorowania się na pensjonacie, bo wyjdzie ni pies, ni wydra.

  Ważniejszy jest parking podziemny – inaczej chodniki będą zastawione samochodami.

  A jeszcze ważniejsze drogi dla rowerów – od ścieżki kończącej się przy Małpim Gaju do stacji kolejowej.

  Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 11:08
  Permalink

  Zanim wy…cie sprzedawców na bruk dajcie im gwarancję obecnej wysokości czynszu w nowym budynku na 10 lat do przodu.
  Bo jak znam życie, to będzie jak to w Otwocku z drogami – naprawy „niedrogo i niemocno”, czyli mam was w poważaniu mieszkańcy. Bo przecież ważne żeby naprawiać a nie naprawić…. Tak przy okazji: co wspaniały p.Burmistrz ma zamiar zrobić z tym burdelem wokół stacji PKP i rzekomego remontu dworca przez PKP?? Czy przypadkiem termin się nie zbliża do ukończenia zgodnie z umową?

  Odpowiedz
  • 15 lutego 2022 o 16:26
   Permalink

   Gwarancję to powinni dać sprzedawcy warzyw i owoców na normalne ceny
   W Warszawie jest już dużo taniej. Proszę porównać ceny pod Halą Mirowską czy na Szembeka.
   U nas ceny jak na środku pustyni.

   Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 12:10
  Permalink

  Ginie ostatnia ostoja wolnego handlu.
  Dlaczego włodarze nie chcą zrozumieć, że to miejsce to też swego rodzaju skansen, który warto zachować.
  Wiele miast dało by mnóstwo aby odzyskać, takie utracone enklawy, które oglądamy na zdjęciach że łzą w oczach.
  Sztuczny Świdermajer, nie dorówna autentyczności tego miejsca.
  Kto chce zbić kasę.
  Kogo chcecie zasilić publicznymi środkami.

  Odpowiedz
  • 16 lutego 2022 o 11:44
   Permalink

   Kolejka po publiczną kasę zawsze się znajdzie. Rodzina duża.

   Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 21:31
  Permalink

  Szkoda że nikt nie umie w marketing w tym mieście. Zrobić rynek z ławkami na których Reymont nadawał ostatnie szlify Chłopom. A przecież bywali tu inni wielcy, Żeromski, Tuwim. Otwock zasługuje na deptak i rynek, gdzie można wypić kawę w przydrożnej kafejce lub coś zjeść obok popiersia Noblisty.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2022 o 11:14
  Permalink

  To że to będzie niewypał to wiadomo. Jeszcze 2 kondygnacje? Grubo. Władze wychodzą z założenia że nawet pani z warzywniaka musi mieć luksusowe warunki do handlu oczywiście za luksusową cenę. Otwock to nie Warszawa tu centra handlowe się nie sprawdzą. Skoro tak kogoś boli ta estetyka w centrum to niech zaproponują tym handlarzom inną lokalizację. A wracając do tej estetyki to trochę to śmieszny argument jak się patrzy jakim potworkiem architektonicznym jest Otwock generalnie. Czy to oznacza że teraz trzeba powysiedlać wszystkich ludzi i drobny biznes?

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2022 o 11:43
  Permalink

  Jak wiadomo Otwock to perełka architektoniczna. Stodoła, dziura w centrum miasta oraz inne skrzętnie zaplanowane pawilony. Proponuję żeby ci nowi kupcy i handlarze w tym nowym ekskluzywnym centrum handlowym sprzedawali ogórki i kapustę w specjalnych uniformach lub drogich garniturach i smokingach. A no i styl świdermajer – koniecznie. Dziwię się że TOI TOI jeszcze nie wyprodukował dla Otwocka wychodków w stylu świdermajer.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2022 o 15:36
  Permalink

  Otwock jest po prostu architektonicznie i urbanistycznie szpetny (tzw. przestrzen publiczna). Uwaga: jak zrobia cos ladnego, to bedzie to latami draznilo, klulo w oczy, zaklócalo ogólna „harmonie” wyjatkowo estetycznej oraz historycznie wartosciowej zabudowy tego „miasta”. Najlepiej to wlasnie tam postawic ten pomnik z tym samolotem. Idealne uzupelnienie otwockiego downtownu. Jak ulal. 🙂

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.